Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Roku darbā ielikta sirds. To novērtē

Sarmīte Feldmane
06:52
02.01.2023
22
Piparkikas

Ziemassvētku tirdziņu kņada pierimusi. Dāvanas saņemtas, var ar prieku gaidīt Jauno gadu.

Pirms Ziemassvētkiem teju katrā ievērojamākā centrā tika rīkoti lielāki vai mazāki tirdziņi. Ama­tnieki un mājražotāji piedāvāja savu    gatavoto, ražoto, bet pircēji brauca no malu malām, cerot ieraudzīt un nopirkt kaut ko neredzētu, pārsteidzošu. Paši amatnieki stāstīja, skaidroja, ko piedāvā.    Aicinājumi un mudinājumi kaut ko nopirkt allaž liek pasmaidīt: kāds piedāvā medu, kas nav jutis stresu, dabu burciņā, vēl mežu katrā mājā.

“Katrs tirdziņš ir citāds,” uzsver kokamatnieks, tirdziņu rīkotājs Raunā Agris Sērmūkslis, atgādinot, ka amatnieki dara to,    kas patīk, un cilvēki novērtē roku darbu. Viņš spriež, ka kovida laiks bija liels pārbaudījums tiem, kuri saražoto pārdod tirdziņos. “Bija tādi, kuri nogura, izdega, citi atrada jaunas iespējas, tirgo internetā. Amatnieki ir sīksti,” saka A.Sērmūkslis un ar smaidu piebilst, ka tie, kuri iztur pirmos sešus gadus, kas ir visgrūtākie, nepadodas.

Pats Agris gatavo attīstošās koka rotaļlietas bērniem un daudzas virtuvē noderīgas lietas, kā arī putnu būrīšus, māju uzrakstus un daudz cita.      Amatnieks atzīst, ka pēdējā laikā tirgū parādās jauni amatnieki, bet tikai retais iztur. “Pircēji novērtē roku darbu. Daži iegādājas aparātus un sāk ražot. Taču ar agregātiem tiek štancēts, savukārt roku darba vērtība – nav divu vienādu priekšmetu. Pircēji uz tirdziņiem nāk, lai iegādātos ne to, kas būs citiem. Vispirms jābūt idejai, to pamazām attīsti, tehnoloģijas var palīdzēt, bet nevis izdarīt visu. Meistara domai, idejai ir jābūt. Noskatīties kaut ko internetā nav problēmu, bet nokopētais ilgi nedzīvo. Roku darbam ir lielāka vērtība,” pārdomās dalās kokamatnieks.

Ziemassvētku laikā viņš pabijis tirdziņos Smiltenē, Madonā, ­Ve­s­e­­­­­­­­­­­­­­­­lavā Bērzkrogā, Straupē. Cil­vēku interese dažādās vietās atšķiras. To nosaka arī pirktspēja.    “Amatnieki cenas nav cēluši, pārtikas ražotāji gan. Izmaksas par materiāliem palielinājušās, bet, ja prasīs dārgāk, nepirks. Lai izdzīvotu, ir jāpārdod. Kokizs­trā­dājumi nav pārtika, ko pirks par pēdējo naudu,” stāsta A.Sēr­mūkslis un uzsver, ka nav jāuztraucas par konkurentiem, jo katrs taču piedāvā ko citu, bet katrs jaunums, ko ieraugi, liek arī pašam domāt, ko varētu izgatavot.

A.Sērmūkslis pērn pavasarī, vēl ierobežojumu laikā, Raunā sarīkoja pirmo tirdziņu. Šogad tie jau notika diezgan regulāri.    “Vēl divus trīs gadus tas jāattīsta, un tad redzēs. Tirdziņš ir nepieciešams gan raunēniešiem, gan amatniekiem un mājražotājiem,” uzsver raunēnietis.

Protams, katram, kurš vēlas ko pārdot, tāpat kā katram, kurš grib ko nopirkt, ir savs viedoklis gan par cenām, gan piedāvājumu. Kā “Druvai” atzina kāda amatniece, cenas nemaz nevar nepalielināt. “Ja kāds to izdara, bet citam ­līdzīgs produkts ir lētāks, pircējam skaidrs, ja jau lētāks, tātad sliktāks,” atklāj amatniece.

Cēsniece Gundega Mustermane jau 38 gadus cep un tirgo piparkūkas. Smej, ka to dara vēl no tiem laikiem, kad tādu mājražotāju nebija. “Piparkūku cepēju ir daudz, bet veco,  kuri to darīja gadiem, aizvien mazāk. Cenas visam cēlušās, bet tirgoju tāpat, turpinu iesākto, un ir kāds eiro klāt pie pensijas,” pastāsta Gundega. Ziemassvētku laikā viņa pabijusi tirdziņos Valmierā, Val­mier­muižā, Gulbenē, Apē. Regulāri tirgojas Cēsīs. “Valmierā, Val­miermuižā, bija daudz konkurentu. Tirdziņi arī bija par agru. Pircēji vēl nedomāja par piparkūkām. Tās Ziemas­svētkiem nepērk decembra sākumā,” pieredzē dalās cēsniece un ar lepnumu piebilst, ka Cēsīs viņa vienīgā piedāvā piparkūkas. “Pircēju maz. Pa kādai nopērk. Kādreiz uz Ziemas­svētkiem piparkūkas pasūtīja bērnudārzi, skolas, nu vairs ne,” pastāsta cepēja.

Gundega piparkūkas cep visu gadu, mainot to noformējumu. Jāņos ar ziediem un līgo vainagu, uzrakstiem Jānim un Līgai. “Vasarā braucu uz zaļajiem tirdziņiem, pilsētu svētkiem. Citur pircēju  ir vairāk nekā Cēsīs,” teic cēsniece un atgādina, ka piparkūku mīklu gatavo pēc vecās receptes, izmanto medu, ne cukuru, bet dažādās svētku kāruma formas pirms daudziem gadiem izgatavojis vīrs, un nevienam tādu nav. “Uz katras piparkūkas varu uzzīmēt, ko vien kāds vēlas,” ar lepnumu saka Gundega.
“Druva” tirdziņā Cēsīs satiek Ināru Stabulnieci no Vaives. Viņa piedāvā pašas gatavotus kosmētikas krēmus un ziedu hidrolātus. Tikai pavasarī viņa tos sāka piedāvāt tirdziņos.  “Mani vienmēr interesējusi skaistumkopšana. Pirku dārgus krēmus, bet rezultāta nebija. Sāku tos gatavot pati, bet bija problēma dabūt tīru ūdeni, jo krēmiem būtiski, lai ūdens mīksts. Sāku destilēt ūdeni, vasarā nopirku aparātu. Tā pamazām vien.

Apkārt mājai ir pļavas, lasu augus, dārzā ir rozes, sāku gatavot ziedu hidrolātus. Daba mums tik daudz dod, jāizmanto,” pastāsta vaivēniete un piebilst, ka arī senči skaitumam gatavojuši hidrolātus.

Ināra atzīst, ka pagaidām vēl tirdziņos lūko, kā ieinteresēt pircējus. “Ja pati nebūtu izmēģinājusi, droši vien ietu garām krēmu kārbiņām un hidrolātu pudelītēm. Šajā neilgajā laikā jau ir pastāvīgi klienti, par to liels prieks,” stāsta Ināra. Ziemassvētku laikā viņa pabijusi vairākos tirdziņos Pie­rīgā, Valmierā. “Vasarā cilvēki iepirkās brīvāk, tagad padomā, vai tērēt naudu,” vērtē mājražotāja. Tirgū uzmanību piesaista dažādu vasku sveces ģipša trauciņos, arī vaska gabaliņi, kurus kā aromatizētājus var likt maisiņā, tad skapī. Māra Antone – Kūķe pastāsta, ka atbraukuši ciemos pie vīra vecākiem un pie reizes atnākuši tirgoties. “Esam iesācēji. Bija doma darīt ko citu, bet jārēķinās, cik lieli vajadzīgi ieguldījumi. Sā­kām ar traukiem, tad ar dažādiem vaskiem. Pieredze ir vien dažus mēnešus,” atklāj Māra. Jau pabūts vairākos tirdziņos. “Cēsīs interese ir vismazākā, pat nepaskatās, skrien tālāk. Ja tas nebūtu plānots kā brauciens pie radiem, tikai uz tirgu, būtu jārēķina zaudējumi, pat Jelgavā pie lielveikala pircēju bija vairāk. Bijām Valkā, tur daudzi interesējās, pat ja nepirka,” pieredzē dalās dzīvesbiedrs Oskars un uzsver, ka tie, kuri ieinteresējas, novērtē, ka tas ir roku darbs.

“Vēl ir ieguldījumu laiks. Tam, ko gatavojam, īsti konkurences nav. Rokām gatavotais vienmēr būs atšķirīgs,” saka Oskars.

Ziemassvētku tirdziņu laiks beidzies. Janvāris, arī februāris amatniekiem būs darbīgs, tiks gatavoti jauni produkti, lai pavasarī un līdz pat nākamajai gadu mijai varētu iepriecināt, pārsteigt un kārtējo reiz pārliecināt, ka Latvijā ir daudz prasmīgu, izdomas bagātu cilvēku.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
28

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
33

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
63

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Sportiskā ģimenes diena Rīdzenē

00:00
19.07.2024
29

Ģimenes sporta dienā “Pilna laime, kad sporto saime!” Vaives pagasta Rīdzenē biedrība “Kiwanis Cēsis” otro gadu pulcināja vietējā un tuvējo pagastu iedzīvotājus aktīvi izkustēties. Uz pasākumu bija ieradies ap simt cilvēku. Ikviens varēja piedalīties skrējienā, mest šautriņas, spēlēt volejbolu, galda tenisu, kā arī dažādas lielformāta un neierastākas izklaidējošas spēles, būt kopā un noslēgumā ēst uz […]

Raunā Dziesmu svētkos svin Cimzes jubileju

00:00
19.07.2024
40

Raunā pie novadnieka Jāņa Cimzes pieminekļa dienas gaitā sagūla ziedu paklājs, bet brīvdabas estrādē izskanēja viņa 210.jubilejai veltītais koru koncerts “Rotā Dziesma”. Tā raunēnieši un astoņu kolektīvu dziedātāji godināja latviešu kora mūzikas pamatlicēju. Vai nu dienas gaitā mēģinājumos    pāri Raunai izskanējušās dziesmas, vai    vēlēšanās dzirdēt Raunas Dziesmu svētku kori, vai, iespējams, cita iemesla […]

Amatas apvienības svētkos ceļ godā pļaušanu ar izkapti

00:00
18.07.2024
153

Nītaurē tikās pieci pagasti, kas savulaik veidoja Amatas novadu, tagad svinot apvienības svētkus. Bija daudz aizraujošu atrakciju un koncertu, bet zīmīgākais notikums – nītaurieši uzspodrināja senāk laukos neaizstājamās prasmes, proti, rīkoties ar izkapti. “Pļaušanai ar izkapti Nītaurē ir tradīcijas. Nītaurieši gan bijuši labākie Latvijas čempionātā pļaušanā, gan paši bijuši šo sacensību rīkotāji,” stāsta Nītaures kultūras […]

Tautas balss

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
29
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Haoss ar pasažieru pārvadājumiem

17:28
15.07.2024
26
Lasītājs J. raksta:

“Ik pa brīdim parādās ziņas, ka nav skaidrs, kas mūspusē nodrošinās sabiedriskā transporta pakalpojumus. Valsts pasūtījumā ar līgumiem un pārsūdzībām tāds juceklis, ka neviens no malas netiek skaidrībā. Jūnija nogalē pakalpojumu atļāva veikt CATA, bet tikai līdz gada beigām. Taču nav dzirdams, ko atbildīgie dara, lai sajukums neturpinātos. Nesaprotu, kā Satiksmes ministrija pieļauj tādu bardaku,” […]

Nevar sagaidīt

16:55
15.07.2024
18
Piebaldzēns raksta:

“Sola un sola, ka Jaunpiebalgā drīz būs gatavs pansionāts, bet kā nav, tā nav. Gan jau vainojami būvnieki, bet žēl, ka vietējai varai nav nekādu iespēju procesu pasteidzināt. Tur būtu gan darba vietas vietējiem, gan pagastā apgrozītos vairāk cilvēku, proti, pie pansionāta iemītniekiem brauktu ciemos tuvinieki, draugi. Tirgotājiem būtu lielāks apgrozījums,” pārdomās dalījās piebaldzēns.

Botāniskais dārzs pilsētas centrā

16:54
15.07.2024
24
Cēsnieks O. raksta:

“Gāju Cēsīs pa Rīgas ielu, mani uzrunāja tūristi, ārzemnieki. Lūdza padomu, kā aizbraukt uz Līgatni, jautāja par Cēsīm. Un prasīja, kā var iekļūt Rīgas ielas botāniskajā dārzā. Jā, tur īpašums, kura adrese ir Rīgas iela 41, aizaudzis ar kokiem, krūmiem. No ielas to nodala dēļu žogs, gājējus šī vieta netraucē, bet iebraucējiem rada dīvainu iespaidu,” […]

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
31
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Sludinājumi