Trešdiena, 15. janvāris
Vārda dienas: Fēlikss, Felicita

Alejas – kopjamas, saglabājamas, atjaunojamas

Sarmīte Feldmane
14:53
25.11.2022
58
Aleja Raiskuma

Senās koku alejas priecē, gan ikdienā mudinot pacelt acis uz vareno lapotni, gan, mērojot ceļu, apliecina, ka dodies pareizā virzienā.

Dabas aizsardzības pārvalde projektā    “Biotopu un sugu dzīvotņu atjaunošana”    sakopa 13 īpaši aizsargājamas alejas Latvijā. Arī Raiskuma aleju. “Nebija viegli izraudzīties, kuras alejas sakopt. Ja koki aug vairāku īpašnieku zemē, viens piekrīt, ka vecos kokus sakopj, cits ne. Ir zemnieki, kuri lauku pie alejas noar līdz koku saknēm,” stāsta projekta vadītāja Inga Hoņavko un piebilst, ka tie īpašnieki, kuri iesaistījās projektā, tagad ir gandarīti, ka vecie koki sakopti.

Lai stāstītu par vēsturiskajām alejām, to vērtību ainavā un ekosistēmā, uz sarunu Raiskuma pagasta Auciemmuižā pulcējās tie, kuriem svarīgi, lai alejas saglabātu, lai tiktu stādītas arī jaunas.

Raiskumā vērtību krātuve

Lai paildzinātu aizsargājamo aleju mūžu, šovasar tika apsekotas un sakoptas 13 no 64 īpaši aizsargājamām alejām. Novērtēti    1879 koki.

Raiskuma aleju patiesībā veido trīs alejas. Tajā novērtēti 395 koki. No tiem 21 atzīts par īpaši aizsargājamu jeb dižkoku.

“Ir vairāki desmiti koku, kuri tuvākajās desmitgadēs piepulcēsies dižkokiem,” vērtē arborists – kokkopis, dendrologs un dabas eksperts Gvido Leiburgs. Viņa vadībā notika alejas apsekošana un koku sakopšana.

“Varbūt kādam nav redzams, ka būtu daudz zāģēts. Ne katrs sau­sais zars ir bīstams. Svarīga bija veco koku vainaga pacelšana četrus piecus metrus virs brauktuves, lai, piemēram, ugunsdzēsēju    mašīna var izbraukt,” stāsta G.Leiburgs un piebilst, kad tika veikta veco koku vainagu sakopšana, raiskumiešiem bijusi liela interese, kas un kā tiek darīts.

Eksperti atzīst, ka Raiskuma aleju var saukt par retumu krātuvi. Tajā līdzās dižkoku statusu sasniegušajiem kokiem mājo arī trīs aizsargājamas bezmugurkaulnieku sugas – spožā skudra, marmora rožvabole    un lapkoku praulgrauzis – , kā arī    trīs īpaši aizsargājamās ķērpju sugas: bālā sklerofora, liepu parmelīna un brūngalvainā henotēka.   “Aleja ir nozīmīgs sugu pārvietošanās koridors. Te dzīvo stabila vidējā dzeņa populācija. Tie vecos ozolos veido dobumus ap 20 centimetru diametrā.

Te mīt lielais ķērpju lācītis, tauriņš, kam nepieciešami ķērpji. Kaut nav īpaši aizsargājams, tas bez ķērpjiem, kas aug uz veciem kokiem, neizdzīvos. Nenolie­dzami, sargājama vērtība ir lapkoku praulgrauzis – īpaši aizsargājama suga,” tāsta G. Leiburgs.

Interesenti arī devās apskatīt Raiskuma aleju. Jautājumu bija daudz: kāpēc kāds sauss atstāts; cik ilgi kāds gandrīz nokaltis koks vēl dzīvos. Tika iepazīti arī ķērpji, novērtēts, cik augstu pacelts koku vainags.

Kad koks traucē

Veci koki prasa īpašu vērību un kopšanu. “Visas alejas nekad nebūs valsts aizsardzībā. Paš­valdības vislabāk zina, kas teritorijā vērtīgs, kas svarīgs iedzīvotājiem, un var piemērot saistošos noteikumus. No malas neviens    nepateiks, svarīga ir vietējo kopienu iniciatīva. Ja teritorijas plānojumā iezīmēts vietējas nozīmes dabas objekts, tad, kaut ko darot, piemēram, rekonstruējot ceļu, ar aleju ir jārēķinās.    Katrā pašvaldībā rīkojas citādi, ir tādas, kurās pēc pašu principiem izveidots aizsargājamu koku saraksts. Tie var būt arī ievērojamu cilvēku stādīti koki, kulta koki, vēsturisku notikumu liecinieki,” skaidro dendrologs un piebilst, ka diemžēl, ceļus paplašinot, nereti viena alejas rinda nozāģēta, taču tā aizvien ir aleja. Savulaik tika stādītas divu un četru rindu alejas.

A.Svilāns pastāsta, ka Dabas aizsardzības pārvalde regulāri saņem iedzīvotāju iesniegumus, lai atļauj nozāģēt kādu koku. “Alejas traucē zemes apsaimniekošanu, pļaušanu, koki var būt bīstami. Līdzās racionālām problēmām minēts, ka kokiem rudenī birst lapas,” stāsta dendrologs. Papeļu alejās lido pūkas, no tām cilvēkiem mēdz būt alerģija, uzstāj, ka jāizcērt sievišķie koki, bet alerģiju izraisa vīrišķo īpatņu ziedputekšņi. Papeļu sievišķo pūku izplatība sakrīt ar graudzāļu ziedēšanu,    papeļu pūkas aiznes cilvēkam graudzāļu putekšņus. Aler­ģiskāki ir purva bērza,    melnalkšņa un baltalkšņa ziedputekšņi.

“Sākam dzīvot aizvien sterilākos apstākļos, ja no bērza putekšņiem ir alerģija, vai kokus izcirtīsim? Pašvaldībai, protams, pārmetīs, ka nedomā par iedzīvotājiem, bet katrs pats    izvēlas dzīvesvietu,” bilst A.Svilāns un uzsver, ka iemeslu, lai nozāģētu kādu koku, vienmēr var atrast, bet iestādīt pilsētā ir sarežģīti – tur viens kabelis, tur cits. Līdzīgi ir arī ceļu aizsargjoslā.

Jāprot novērtēt

Aleju stādīšanas tradīcija veidojās 19. gadsimta sākumā.

“Ja uz muižu ved aleja, tas rada cieņu, ka tās galā dzīvojošais ir svarīgs. Blīvāk apdzīvotās vietās ieteica      stādīt alejas ugunsdrošībai, jo tās var samazināt uguns izplatīšanās ātrumu. Arī pasargāja no vēja. Par vides kvalitāti sāka runāt vēlāk, karstā vasarā koki dod paēnu,” stāsta    Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors, dendrologs Andrejs Svilāns un uzsver, ka šodien alejas ir vērtība kultūrainavā un ekosistēmā, tām ir    gan dendroloģiskā , gan saimnieciskā vērtība. Veco koku dobumi    ir dzīvotne daudzām aiz­sargājamām sugām. Alejas ir sugu migrācijas ceļš, lai pārvietotos no vienas dzīvotnes uz nākamo.

“Vecie koki ir īpaša vērtība. Vecajās alejās izaug pavairojamais materiāls. Tie ir koki, kas izdzīvojuši mūsu klimatiskajos apstākļos. No muižu parkiem paņemtie stādi labi aug, bet no Rietumiem atvests dižstāds (tā pati šķirne, ne tikai suga) nīkuļo,” vēl vienu veco aleju vērtību min A.Svilāns, uzsverot, ka šodien ir svarīgi alejas saglabāt kā    kultūrvēsturisku vērtību, paildzināt to mūžu.

Ja iestāda, arī jākopj

Latvieši kokus aizsargā, pret tiem jūt cieņu. Arī stāda.    Ko stādīt, tas, protams, saimnieka ziņā. “Iestādīt koku, tas ir mazākais, ko katrs var izdarīt. Koks ir jākopj,” uzsver A.Svilāns un piebilst, ka pirms stādīšanas jāizvērtē vieta un izraudzītā koka suga, vai tās viena otrai piemērotas. Pilsētās tagad stāda Holandes liepas. Tās ļauj sevi cirpt, ir sālsizturīgas. Diemžēl retums ir parastās liepas. Stādot alejas ceļmalās, jāpadomā, ka var būt vajadzība ceļu paplašināt.

“Ir jārunā, jāskaidro gan par kokiem kā vērtību, gan to, kāpēc tie tiek nozāģēti,” uzsver A.Svilāns.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Jaunpiebalgas Kultūras centrā rosība ik vakaru

00:00
15.01.2025
16

“Lai gan varētu domāt, ka amatiermākslas kolektīvi pēc daudzajiem gadu mijas pasākumiem tagad kaut nedaudz atvelk elpu, tā nav. Katram savi mērķi, kurus grib sasniegt,” saka Jaunpiebalgas Kultūras centra vadītāja Egita Zariņa un uzsver, ka katru vakaru centrā kādam kolektīvam ir mēģinājums, tikšanās, lai apspriestu gaidāmos kultūras notikumus pagastā, novadā, Latvijā. Pagasta jauktais koris “Jaunpiebalga” […]

Skatītāji plūst uz “Straumi”

00:00
14.01.2025
54

Režisora Ginta Zilbaloža veidotās animācijas filmas “Straume” galvenais varonis kaķis vientuļnieks paceltu asti soļo pa pasaules nozīmīgāko kino festivālu sarkanajiem paklājiem un priecē ar aizvien jauniem panākumiem, balvām un atzinību Francijā, Kanādā, Meksikā, Austrālijā, Ķīnā, Polijā. “Straume” saņēmusi arī prestižo Ņujorkas kinokritiķu apvienības balvu kā gada labākā animācijas filma, un nu jau tās producents Matīss […]

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
48

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
74

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
88

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
81

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Tautas balss

Pirts – ikdienai, ne atpūtai

10:44
13.01.2025
27
Lasītāja V. raksta:

“Līgatnē nav skaidrības par pirti. Tā iedota nomā uzņēmējam, bet vai viņš nepaaugstinās maksu par pēršanos? Tā nu ir, ka mazajā pilsētiņā ir daudz mājokļu, kuros nav vannas istabas, pirts ir ikdie­nas nepieciešamība, ne atpū­-tas procedūra. Saprotams, ka viss kļūst dārgāks, taču mazgāšanās ir ikdienas nepieciešamība, tāpēc pašvaldībai ir jāpadomā, lai tā ir pieejama arī […]

Vajag arī rīta pusē

10:43
13.01.2025
26
I. no Raunas. raksta:

“Raunā pasta nodaļa tagad atrodas pagasta centrā. Ir ērti ieiet, nav jākāpj pa kāpnēm, kā bija pasta mājā.Taču pasta darba laiks gan ir neizprotams – darba dienās no plkst. 13.30 līdz 16.30. Laucinieki taču uz pagasta cen­tru brauc no rīta, ne pēcpus­dienā. Arī centrā dzī­vojošie seniori lietas kārto rī­ta pusē. Bet, ja cilvēks strādā, kad […]

Kāpēc tāda netaisnība?

10:42
13.01.2025
41
27
Aigars raksta:

“Otrdienas “Druvā” lasīju, ka uzņēmums “Kom-Auto” šoziem rūpīgi tīra no sniega ielas un ietves Cēsīs un arī paš­valdības lauku ceļus Vaives pagastā. Par to, protams, prieks, bet gribētos zināt, vai pašvaldības finansējums šoziem paredzēts tikai Cēsīm? Pie mums Raisku­mā pašvaldības ceļi nav tīrīti ne decembra, ne janvāra sniegotajās dienās! Kāpēc tāds dalījums? Cik zinu, pašvaldības […]

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
28
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
19
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Sludinājumi