Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde (FPP) pārtraukusi augstas klases krāpnieku un naudas atmazgātāju grupējuma darbību, kurš bija izveidojis uzņēmumu ķēdi, ar kuras palīdzību, viltojot dokumentus, sniedza saviem klientiem pakalpojumus, samazinot nodokļos maksājamās summas un atmazgājot naudu.
Sākotnējie VID aprēķini liecina, ka grupējums nenomaksātu nodokļu veidā ir nodarījis valsts budžetam 1,7 miljonu latu kaitējumu, aģentūru LETA informēja VID Sabiedrisko attiecību daļā.
VID jau 5.aprīlī sācis kriminālprocesu, un FPP 19.aprīlī veikusi 25 kratīšanas, kuru laikā izņemti noziedzīgo darbību lietiskie pierādījumi, Rīgā un Rīgas rajonā. Patlaban aizturētas un “īslaicīgās aizturēšanas birojā” ievietotas septiņas iesaistītās personas, no kurām viena bija izsludināta Valsts policijas meklēšanā. VID gan teica, ka viņiem pašiem šāda biroja neesot, bet tāds esot policijai.
2011.gada 5.aprīlī VID Finanšu policijas pārvalde sākusi kriminālprocesu saistībā ar kādas personu grupas iespējamām pretlikumīgām darbībām.
Kratīšanas veiktas iesaistīto personu dzīves vietās, uzņēmumu ķēdē iesaistīto uzņēmumu birojos, grupējuma klientu birojos un automašīnās Rīgā un Rīgas rajonā. Kratīšanu laikā atrasti un izņemti zīmogi, banku kodu kalkulatori, dokumenti, kā arī skaidra nauda gandrīz 13 000 latu vērtībā.
Kratīšanu laikā izmeklētāji atrada arī grāmatvedības dokumentus, kurus, kā iepriekš apgalvoja grupējumā iesaistītās personas VID auditoriem, kāds bija it kā nozadzis. Par šo inscenēto grāmatvedības dokumentu zādzību uzņēmuma pārstāvji bija vērsušies Valsts policijā.
Organizētās noziedzības grupējums, iespējams, nodarbojās ne tikai ar naudas atmazgāšanu un palīdzēja shēmas klientiem izvairīties no nodokļu maksāšanas, bet arī viltoja dokumentus un zīmogus un tos izmantoja sekmīgākai likumpārkāpumu izdarīšanai.
Pēc sākotnējām aplēsēm, uzņēmumu ķēdi veidoja 30 uzņēmumi, tostarp, lai apgrūtinātu noziegumu atklāšanu, ārvalstīs un ārzonās reģistrēti.
Ķēdē iesaistītie fiktīvie un reāli strādājošie uzņēmumi nodarbojās ar dārzeņu un lauksaimniecības produktu, apģērbu un apavu, datortehnikas un celtniecības materiālu tirdzniecību, telpu un teritoriju iznomāšanu, kā arī dažādu transporta un citu pakalpojumu sniegšanu.
Grupējuma sniegtos pakalpojumus izmantoja vismaz 20 uzņēmumi, kuri arī darbojas iepriekšminētajās nozarēs.
Pirmstiesas izmeklēšanas laikā, sadarbojoties ar Lietuvas tiesībsargājošām iestādēm, noziedzīgajā grupējumā iesaistītam Latvijas uzņēmumam kādā Lietuvas kredītiestādē jau apturēti naudas līdzekļi 58 500 latu vērtībā.
Latvijas kredītiestādēm nosūtīti kopumā 18 pieprasījumi par naudas līdzekļu apturēšanu noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu kontos, taču precīzs apturēto naudas līdzekļu apjoms pagaidām nav zināms, jo vēl nav saņemta visa nepieciešamā informācija no kredītiestādēm.
Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.
LETA
Komentāri