Lai gan metālu zādzības, nelegāla alkohola un cigarešu tirdzniecība nav no tiem smagākajiem likumpārkāpumiem, policija šiem noziegumiem pievērš pietiekami lielu uzmanību, jo tie kaitina sabiedrību un no tiem cieš ikviens iedzīvotājs, intervijā apgalvoja Rīgas reģiona kriminālpolicijas priekšnieks Andrejs Grišins.
Piemēram, sakaru un elektrības kabeļu zādzības iedzīvotājiem liedz sazināties ar citiem, lasīt grāmatu u.tml. Tāpat liftu spoļu zādzības traucē ikvienam daudzdzīvokļu mājas iemītniekam. “Točka” kāda mierīga iedzīvotāja tuvumā var padarīt dzīvi nepanesamu, tādēļ policija iespēju robežās mēģina reaģēt pietiekami ātri uz šādiem likumpārkāpumiem, lai tos novērstu, teica Grišins.
2010.gada 11 mēnešos saistībā ar nelikumīgi akcizēto preču glabāšanu un tirgošanu kopumā aizturētas 1365 personas, noformēti 1245 administratīvie protokoli, sākti 215 kriminālprocesi. Policija atsavinājusi aptuveni 27 tonnas nelegālā alkohola, kā arī nepilnus divus miljonus cigarešu.
Pēdējā laikā ļoti aktuālas kļuvušas arī vadu zādzības – gan “Latvenergo”, gan “Lattelecom”. Tāpat metāla zagļi iecienījuši liftu spoles. Aizturētas arī personas – sava veida “pilsētas sanitāri”, kuri no ielām savākuši un metālu nodošanas punktos aizveduši pamestās automašīnas. Šīm personām likuma priekšā gan nāksies atbildēt par automašīnu zādzībām, lai gan dažas no tām par braucamajiem sen jau vairs nevar nosaukt, stāstīja Grišins.
Metāla uzpirkšanas cenas arī Latvijā, tāpat kā daudzviet pasaulē, mainās no iepirkuma cenām Ķīnā. Pēc policijas rīcībā esošās informācijas, tā tuvākajā laikā nekāpšot, līdz ar to paredzams arī mazāks metālu zādzību skaits.
Grišins uzsvēra, – lai gan kopējie statistikas dati rāda, ka noziedzība samazinās, tomēr iedzīvotāju drošības sajūta neesot pieaugusi. Un tas, pēc policijas domām, ir tieši šo sīko noziegumu rezultātā, tostarp ielu laupīšanu un sīko zādzību dēļ.
Policijā katastrofāli trūkst pieredzējušu darbinieku, atzīst Grišins. Lai gan jaunie kadri parādās, taču līdz ko viņi izveido ģimenes un aug vēlme pēc augstāka dzīves līmeņa, zemā atalgojuma dēļ viņi darbu pamet. Līdzīgi ir arī ar izdienas pensijas vecuma sasniegušajiem policistiem, kuri ir gana pieredzējuši, bet, domājot par savu labklājības līmeni, izlemj labāk aiziet no dienesta.
LETA
Komentāri