Svētdiena, 14. jūlijs
Vārda dienas: Oskars, Ritvars, Anvars

Jauniešiem svarīga iekļaujoša sabiedrība

Iveta Rozentāle
06:16
19.06.2024
79
Liepa Nvo

MEKLĒ RISINĀJUMUS IEKĻAUJOŠĀKAI SABIEDRĪBAI. Jaunieši darba grupās aktualizēja būtiskākās problēmas un meklēja tām risinājumus, lai dažādi jaunieši labāk varētu iekļauties sabiedrībā. FOTO: Iveta Rozentāle

Kā jauniešus ar ierobežotām iespējām iekļaut jaunatnes darbā un sabiedrībā kopumā un kādas metodes, strādājot ar šo iedzīvotāju grupu, būtu labākās, tāda bija galvenā tēma Vidzemes nevalstisko organizāciju forumā.

Pasākums Liepas jauniešu centrā “Apelsīns” pulcēja 40 pārstāvjus no Cēsu, Valmieras, Lim­bažu, Smiltenes novada un Rīgas organizācijām.

Tēma ir plaša, jaunieši ar ierobežotām iespējām nav tikai cilvēki ar invaliditāti, tie ir arī jaunieši ar mācīšanās grūtībām, ekonomiskiem šķēršļiem, kultūru atšķirībām, veselības problēmām, sociālajiem un ģeogrāfiskajiem šķēr­šļiem un citi. Un katrai auditorijai vajadzīga cita, individuāla, pieeja.

Strādājot grupās, festivāla dalībnieki secināja, ka iekļaušanu varētu veicināt pieredzes stāsti, izglītojoši vebināri, lekcijas par mobingu, iespēja darboties jauniešu centros, projektos, sportiskās aktivitātes. Tie var būt kopienu rīkoti svētki, pasākumi dabā, kuros iespēja piedalīties visiem, nometnes, brīvprātīgais darbs Lat­vijā un ārzemēs, kā arī zinoši speciālisti, kuriem ir patiesa interese palīdzēt. Tāpat jaunieši vērtēja, ka svarīga ir infrastruktūras sakārtošana, lai vide būtu pieejamāka, izteica idejas par bezmaksas transportu, elektriskajiem skrejriteņiem, kas ir pieejami ne tikai pilsētās, bet arī mazākās apdzīvotās vietās. Tāpat novērtēja papildu motivējošus akcentus, piemēram, ēdiena nodrošināšanu pasākumā, balvas par piedalīšanos, piemēram, balva varētu būt baseina apmeklējums. Vērtējot darba iespējas, festivāla dalībnieki ieteica, ka varētu būt darba piedāvājumi, sludinājumi, kas domāti nepilngadīgiem jauniešiem, attālināta darba iespējas, un izteica vēl citus priekšlikumus.

Baltijas reģionālā fonda pārstāvji festivāla dalībniekus iepazīstināja ar Eiropas Jaunatnes di­aloga vēstnieku programmu Lat­vijā. Divas Eiropas Jaunatnes di­aloga Vidzemes reģiona vēstneses Megana Laura Viljamsa un Ma­­da­ra Makārova pastāstīja, kas ir Eiropas Jaunatnes dialogs un ko viņas tajā dara. Mērķis ir izzināt jauniešu viedokļus par aktuālajām tēmām, apkopot rezultātus reģionos un valstī, lai divas reizes gadā apspriestu ES jaunatnes konferencē. Secinājumus ES Padome ņem vērā, izstrādājot Jaunatnes politikas plānošanas dokumentus. Arī šajā festivālā izteiktās idejas tika apkopotas, lai ar tām varētu iepazīstināt gan citu valstu jauniešus, gan politiķus.

Ginta Salmiņa, Baltijas reģionālā fonda vadītāja, uzvēra, ka katrai jaunieša balsij ir svars, bet līdz šim diemžēl ne vienmēr tā ir sadzirdēta: “Mēs, organizācijas, varam stiprināt un atbalstīt jauniešus. Ļoti atzinīgi vērtēju, ka vēstnieki paši organizē pasākumus, uzklausa vienaudžus, gatavo prezentācijas, sniedz rekomendācijas, organizē tikšanās ar lēmumu pieņēmējiem, politiķiem, tā ir ļoti vērtīga pieredze. Arī citviet Eiropā vēstnieku reģionālie pasākumi atzinīgi novērtēti kā labās prakses piemēri. Skatoties uz šiem jauniešiem, redzu, ka Lat­vi­jas nākotne ir labās rokās, viņiem ir idejas, vēlme un drosme rīkoties.”

Festivālā bija arī iespēja piedalīties līderības darbnīcā. To vadīja personīgās izaugsmes treneris, praktiskās psiholoģijas virziena “NLP” meistars Reinis Širo­kovs.

Pasākuma dalībnieki atzina, ka festivāla tēma ir ļoti nozīmīga. Dāniels Frīdenbergs no Rīgas atzina, ka “tā aptver plašu sabiedrības grupu, kas prasa domāt par risinājumiem katrai atsevišķi, piemēram, jauniešiem ar invaliditāti, jauniešiem no bērnu namiem, vienaudžiem, kuriem ir atkarības problēmas, un citiem. Svarīgi, ka šādi pasākumi notiek iespējami biežāk un pēc iespējas vairākās vietās, lai tajos būtu iespēja piedalīties pēc iespējas lielākam skaitam cilvēku”.

Cik svarīgi ir stiprināt iekļaušanu dažādām jauniešu grupām, uzsvēra arī Madara Makārova no Valmieras novada. Viņa vairākus gadus skolā ir saskārusies ar mobingu un norāda: “Problēmas iekļauties ir gan vienaudžu, gan skolotāju dēļ, jaunietis, kas saskaras ar mobingu, ļoti cieš. Es mobinga dēļ sāku darīt pati sev pāri, tāpēc ļoti būtiski, ka jauniešiem ir pieejams atbalsts, palīdzība. Visiem ir jājūtas piederīgiem, labi, ka par to arvien vairāk runā, jo vēl arvien pārāk daudzus atstumj ādas krāsas, domāšanas, homofobijas dēļ, apcelšana notiek gan skolā, darbā, pat sabiedriskajā transportā. Jo vairāk par to runāsim, jo mazāka problēma tā būs.”

Festivālu organizēja nodibinājums “Valmieras novada fonds” sadarbībā ar Liepas Jauniešu centru “Apelsīns” un Baltijas reģionālo fondu, īstenojot projektu “Par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu pilsoniskās sabiedrības un starpkultūru sadarbības attīstības un mazākumtautību nevalstisko organizāciju līdzdalības veicināšanas jomā Vidze­mes reģionā”.

Jauniešu centra “Apelsīns” vadītāja Maija Ozoliņa “Druvai” pastāstīja, ka ar Valmieras novada fondu un Baltijas reģionālo fondu brīnišķīga sadarbība izveidojusies jau daudzu gadu garumā un vienmēr ir atzinīgi vārdi par pasākumu apmeklētību: “Šoreiz būtu gribējies nedaudz vairāk, jo ne visi, kas pieteicās, varēja atbraukt, bet tā kādreiz notiek. Darbs ar jauniešiem ir ne tikai nākotne, bet arī tagadne, ja vēlamies, lai jaunieši darbotos vietējās kopienās, lai redzētu iespējas, kas ir katrā vietā. Tāpēc kolosāli, ka sanākam kopā dažādi speciālisti, vietējie iedzīvotāji un interesenti, un, protams, jaunieši, parādām problēmas un meklējam risinājumu, parādām jaunas metodes, kā strādāt ar jauniešiem. Pasākums ir izdevies.” Viņa arī pastāstīja, ka tieši pavasaris un vasara ir aktīvākais laiks centrā un vasarā paredzēti arī pieredzes apmaiņas braucieni uz Spāniju un Slovākiju, piedalīšanās pasākumā “Lauzt robežas”, kā arī vasarai raksturīgie pasākumi: nakšņošana mežā, braukšana pie jūras ar teltīm un citi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

…no Amatas uz Tūju un tālāk – prom vasarā!

05:17
03.07.2024
37

Skanīgs, sportisks un zaļš šogad izvērtās mācību gada noslēgums Amatas pamatskolā. “Baudījām programmas “Latvijas skolas soma” kultūr­izglītojošās pr­og­ram­mas “Leģendas mūzikā” un “Instrumentu karnevāls”. Skolas direktoram Valdim Nītiņam izdevās ambiciozais, skolēnus tik ļoti intriģējošais divu dienu Vidzemes jūrmalas piedzīvojums: pārgājiens ar nakšņošanu teltīs, pašu gatavotām vakariņām un brokastīm,” tā par atraktīvo skolas mācību gada noslēgumu pastāsta […]

Sapnis par savu mini zoo

10:10
25.06.2024
303
1

Sandijs Polis teic – nav labākas, skaistākas un mierpilnākas vietas uz pasaules par Ieriķiem. Jaunietis ir īsts ieriķietis, te arī šogad absolvē Amatas pamatskolu. “Visa mana dzīve ritējusi pa un ap Ieriķiem. Te noteikti ir vieta, kur rast īstu mieru un ļaut vaļu emocijām. Ieriķos var iziet ārā kopā ar draugiem, bieži apmeklējam sporta laukumu […]

Švīkas sirds rotaļpagalmā

00:00
18.06.2024
52

Bērni apgūst dažādas vizuālās mākslas tehnikas, bet galvenais ir katra īpašās izpausmes Ar izstādes “Švīkas sirds rotaļpagalmā” atklāšanu CATA kultūras namā vēl vienu māksliniecisko gadu noslēdz Daigas Jirgensones vadītā mākslas darb­nīca “9 kaķi”. Izstādes atklāšana ir kā svētki pēc padarītā darba, kur bērniem ir iespēja pabūt ar saviem vecākiem un vecvecākiem, kā arī gandarījums redzēt […]

Novada skolēni sadejo Cēsīs. Lietus svētkiem netraucē

14:34
05.06.2024
122

Ap tūkstotim mazu un lielu dejotāju no visa plašā novada 1. jūnijā Cēsu Pils parka estrādē izdejoja Cēsu novada Skolu jaunatnes deju svētkus “Viņi to pa īstam prot”. Svētki notika pēc astoņu gadu pārtraukuma, pulcējot dalībniekus no pašvaldības iestāžu kolektīviem – skolām, kultūras namiem un centriem – Cēsīm, Priekuļiem, Liepas, Straupes, Zaubes, Nī­taures, Drabešiem, Jaunpiebalgas […]

Drosmīgi piedalās runas konkursā “Pūcīte”

06:08
03.06.2024
140

Uzdrošinoties, pilnveidojot publiskās uzstāšanās prasmes, runājot mikrofonā, parādot sevi plašākai auditorijai, pārliecinoties par savām spējām, kā arī sniedzot prieku paši sevi un skatītājiem, 27 pirmsskolas vecuma bērni no visa plašā Cēsu novada piedalījās izteiksmīgās runas konkursā “Pūcīte” Līgatnē, radošajā kvartālā “Zeit”. Konkursa dalībnieki pirms tam jau bija izturējuši atlasi savā pirmsskolas izglītības iestādē. Dalībniekus sagaidīja […]

Skolēnu komandas sacenšas informātikā un matemātikā

07:13
01.06.2024
122

Cēsu Valsts ģimnāzijas (CVĢ) rīkoto Informātikas un matemātikas sacensību “KSIM Cēsis 2024” finālā piedalījās 13 komandas, kas tiesības startēt bija izcīnījušas 83 komandu konkurencē. Mājinieki Cēsu Valsts ģimnā­zijas komanda “Plūktāj­mezglu kviešienvadītāji”, kuru pārstāvēja 12.a klases audzēkņi Kārlis Driba un Rūdolfs Jāvalds un 10.a klases skolnieks Andris Jānis Rozen­bergs, saņēma atzinības rakstu. Pirmo vietu ieguva RTU […]

Tautas balss

Trūkst inženieru

10:49
09.07.2024
21
J. raksta:

“Ziņās televīzijā stāsta, ka Latvijā trūkst augsti kvalificētu speciālistu mežsaimniecībā un lauksaimniecībā. Jau labi zinām, ka trūkst arī celtniecības inženieru, elektroinženieru un līdzīgu profesiju speciālistu. Te nu esam nonākuši ar savu izglītības sistēmu. Ja bērnam skolā neiemāca rēķināt, ja viņš neapgūst fizikas, ķīmijas pamatus, tad vēlāk, protams, neizvēlas studēt inženierzinātnes, profesijas, kas saistītas ar matemātiku, […]

Nav, no kā ietaupīt

15:13
05.07.2024
23
Seniore raksta:

“Ja cels pievienotās vērtības nodokli, tiem, kas dzīvo pieticīgi, būs vēl grūtāk. Tāpat jau no pensijas nekas nepaliek pāri, kad nopērku pārtiku. Ja tā būs dārgāka, tad vairs par dzīvokli arī nevarēšu samaksāt. No ēdiena neko ietaupīt nevaru, tāpat jau pērku tikai akciju preces,” pauda seniore.

Par ko uztraucas, par ko ne

15:13
05.07.2024
26
Iedzīvotāja raksta:

“Kad Cēsu Pils parkā notiek pasākumi, no centra līdz Festivāla ielai slēdz Lenču ielu. Un neviens neuztraucas, ka vairākas dienas Festivāla ielas iedzīvotājus traucē vēl lielāka satiksmes plūsma. Par Rīgas ielu gan visi raizējas, tur cilvēkiem neesot droši, iemītniekus traucē mašīnu trokšņi. Bet kā ar mums, kas dzīvo Festivāla ielā?” bija neapmierināta iedzīvotāja.

Apburtais loks

15:03
05.07.2024
25
1
Seniore raksta:

“Tomēr cilvēki spēj ietekmēt situāciju. Latvijas Pasts neuzdrošinās slēgt visas nodaļas, tās paliks arī laukos, lasu, pavisam 155. Tomēr 12 slēgšot, vienu no tām arī Cēsīs. Divas mūsu pilsētā neesot obligātas. Jau tā pastā bieži ir rindas, tagad būs vēl garākas. Un tad cilvēki neizvēlas šos pakalpojumus, bet Pasts tik saka, ka cilvēkiem tos nevajag,” […]

Cenas pārāk augstas

15:03
05.07.2024
28
Lasītāja O. raksta:

“Dārzeņaudzētāji saka, ka produkcija dārgāka, jo lielāks pievienotās vērtības nodoklis, kādu laiku bija pieci procenti, tad 12. Taču septiņu procentu palielinājums nav tik liels, lai piemēram, par lauka gurķiem prasītu gandrīz trīs eiro kilo­gramā. Var jau būt lielu uzcenojumu uzliek tirgotāji, tad audzētājiem jārunā ar tiem. Cenām jābūt samērīgām,” pau­da lasītāja O.

Sludinājumi