Trešdiena, 3. jūlijs
Vārda dienas: Benita, Everita, Verita, Emerita

Vienkārši – palīdzēt

Sarmīte Feldmane
19:38
24.04.2020
17
V Pumpure 1

Pēdējā laikā mediķi ir uzmanības centrā. Par viņu ikdienu daudz runā, atbalsta, novērtē. Kā medicīnas darbinieki jūtas, kas viņus satrauc, par ko priecājas, saruna ar ambulatorās un neatliekamās medicīniskās palīdzības ārsta palīdzi Valdu Pumpuri.

– Nekas ikdienā nav mainījies. Strādāju pilnu slodzi neatliekamajā medicīniskajā palīdzībā, Jaunpiebalgā un Zosēnos esmu ārsta palīgs. Laukos cilvēki ir mierīgi, katram savi darāmie darbi. Daudzi klausās ziņas, saklausās arī viltus ziņas, tad rodas jautājumi, uz kuriem nevar atbildēt.
Tas, kas tagad notiek, ir kaut kas nezināms, ko nevar prognozēt. Būtu jau labi, ja kāds pateiktu – tagad jāpaciešas, pēc mēneša, diviem viss beigsies. Bet tādu atbildi dot nevar neviens. Neziņa moka. Cilvēki ikdienā ir uzmanīgi un domā līdzi, lai tam, ko dara, būtu kāda jēga. Nepareizi lietojot maskas, cimdus, dezinfekcijas līdzekļus, arī nebūs nekādas nozīmes.

Man nepatīk ārstēt pa telefonu, jo nevaru pacientu novērtēt. Zosēniešus pazīstu, zinu katra sāp­ju slieksni, to, kā pastāstīs, kā jūtas. Sarunā mēģinu uzvedināt, lai izstāsta par sajūtām, sīki izprašņāt. Cilvēki ir dažādi, ir tādi, kuri ciešas, tikai pasaka, ka kaut kas pasāp, bet, izrādās, sāpes ir nopietnas un vajadzīga steidzama ārstēšana.

– Nesen izskanēja ziņa, ka tagad retāk sauc neatliekamo palīdzību, jo saprot, ka citiem varbūt ir kas nopietnāks.
– Jā, tā ir. Neatliekamās medicīniskās palīdzības darbiniekus ciena un respektē, jūt pietāti, varbūt kāds domā, ka nevajag lieki traucēt. Nesen bijām pie onkulīša, kurš nedēļu bija cietis sāpes vēderā. Kad vairs nevarēja izturēt, piederīgie bija pierunājuši, ka tomēr vajag izsaukt neatliekamo palīdzību. Problēma bija nopietna, viss beidzās labi.

– Kā var savienot divas ārsta palīga slodzes?
– Slodze ir liela, viegli nav, naktis grūtas. Neatliekamajā palīdzībā saspringums ir visu maiņu, jo katru brīdi var atskanēt zvans un nezini, kādā situācijā būs jāpalīdz. Reti ir maiņas, kad nav neviena izsaukuma. Pēc maiņas Zosēnos jāpieņem pacienti. Uz to nāku bez stresa, lieka sasprindzinājuma un nejūtos pārstrādājusies.

Man patīk, ka varu šos darbus apvienot. Dažkārt abas puses rīvējas, neatliekamās palīdzības mediķi pārmet ģimenes ārstiem, ka kaut kas nav izdarīts, un otrādi. Man vieglāk izvērtēt situāciju. Ģimenes ārsts ir pirmais, pie kā vēršas pacients. Bieži vien tā ir paša pacienta vaina, ka nav paklausījis ārsta norādījumiem, nav dzēris zāles un jāsauc neatliekamā palīdzība, varbūt nemaz nav gājis pie ģimenes ārsta. Būtu labi, ja vairāk laika varētu veltīt profilaksei, labāk pazītu savus pacientus. Var jau sacīt – nepamatots izsaukums -, bet cilvēkam tā nešķiet, viņš ir satraucies un sauc neatliekamo palīdzību.

– Cilvēki ir godīgi pret mediķiem?
– Man nav bijusi slikta pieredze, kad kāds būtu apzināti melojis. Dažkārt kaut ko slēpj, kaut vai to, ka nedzer zāles. Domā, varbūt bārs.

– Pašai nav bail no saslimšanas ar vīrusu?

– Ko nozīmē bail? Strādāju, ievērojot visus piesardzības un drošības noteikumus. Man ir plāns A un plāns B, ja nu gadījumā saslimstu. Nē, nē, griķi nav iepirkti. Man jārūpējas par mammu, jādomā, kā organizēt dzīvi.

– Mediķu prestižs šīs krīzes laikā palielinās.
– Domāju, tas augsts bijis vienmēr. Tas tikai nav novērtēts materiāli. Jaunieši taču aizvien vēlas studēt medicīnu. Neatliekamajā palīdzībā algas nav ļoti mazas. Mediķu trūkst visās nozarēs. Pilsētās ienāk jaunie speciālisti, bet laukos reti. Arī Jaunpiebalgas neatliekamās palīdzības brigādei, tiklīdz vienam kas atgadās, nav viegli sakārtot dežūras.

– Kas patīk mediķa darbā?
– Neko citu negribētu darīt. Varu palīdzēt cilvēkiem. Bēdājos, ja tas neizdodas. Vidusskolas laikā domāju, ka varētu studēt angļu valodu, bet negribēju būt skolotāja. 80.gados kļūt par tulku vai gidu iespējas bija mazas. Darbojos sanitārajā kopā, patika. Gribējās arī ātrāk kļūt patstāvīgai, abas ar klasesbiedreni Māru aizgājām uz medicīnas skolu. Arī tagad strādājam kopā neatliekamajā palīdzībā Jaunpiebalgā. Pēc skolas, tas bija pirms 32 gadiem, vispirms strādāju Dzērbenē, tad uzaicināja uz Zosēniem. Pirms 16 gadiem tikai gribēju pamēģināt, kā ir strādāt neatliekamajā palīdzībā. Sākumā uz pusslodzi, nu jau pilnu. Nevaru iedomāties, ka varētu darīt ko citu.

– Kā šajos gados mainījusies lauku mediķa ikdiena, slimnieki?
– Slimības ir tās pašas. Taču iespējas palīdzēt ir daudz lielākas. Pirms 16 gadiem neatliekamajai palīdzībai ekipējumā bija zāļu soma un elektrokardiogrāfs, tagad ir visas modernās tehnoloģijas, varam palīdzēt arī ļoti smagās situ­ācijās. Tehnoloģijas attīstās, un visu laiku ir jāmācās, jāpilnveidojas. Pacienti kļuvuši zinošāki, paši zina, kā jāārstējas.

– Par pašārstēšanos droši vien ir daudz stāstu.
– Vecie cilvēki iekrīt brīnumlīdzekļu tirgotāju tīklos. Aģenti zvana, piedāvā, pierunā. Atnāk tante pie manis, rāda kārbu ar medikamentiem, kurus nepazīstu. Tā arī saku, ka nezinu, kas tas ir, viņa brīnās, kā var nezināt, ka tas taču ir tik labs, ka atgriezīs jaunību. Bijis, ka iztērē naudu par šiem uztura bagātinātājiem un medikamentiem nepietiek. Jaunie vairāk māk izsijāt, ko viņiem piedāvā.
Saprātīgs cilvēks apdomās, sākumā varbūt samulsīs, bet pieņems pareizo lēmumu.

– Zosēnos aptiekas nav.
– Tā ir problēma. Te bija Dzēr­benes aptiekas filiāle. Arī tur vairs aptiekas nav. Tāpat arī Drustos. Centos pierunāt kaimiņu aptiekas, lai Zosēnos atver filiāli, bet nepiekrita, jo apgrozījums būs mazs, neatmaksāsies. Gadu gaitā cilvēki atraduši iespējas, kā tikt pie zālēm. Aptieka ir Jaunpiebalgā, Vec­piebalgā, Taurenē. Pastniece Lās­ma daudziem palīdz, viņa ir ne tikai pastniece, arī kurjers, pirmo nepieciešamo preču piegādātāja, arī zāļu. Cilvēki pielāgojas situ­āci­jai, atrod risinājumus. Tā tas ir ar visu. Savā ziņā tas uztur tonusu, jābūt gatavam pārmaiņām, jādomā, kā jaunajā situācijā rīkosies.

– Kāda ir dzīve Zosēnos?
– Klusa. Cilvēku maz. Tagad centrā vispār nevienu neredz. Savu­laik pagastā gadā piedzima pa­dsmit bērnu, tagad viens vai divi. Zosēniešu ģimenēs ir kupls pulks audžubērnu, tā ka nav tā, ka pagastā bērnu nav. Ja cilvēks grib, var atrast, ko darīt arī laukos. Te ir skaista daba, cilvēki jauki, pieticīgi, pateicīgi. Esmu iedzīvojusies. Dažkārt draugi brīnās, kā varu dzīvot un strādāt tādā nomalē, bet man patīk.

– Ko darāt brīvajā laikā?
– Ir arī brīvais laiks, tā gluži nav. Vairāk nekā 20 gadu dziedāju korī “Pie Gaujas”. Šosezon vairs ne, sapratu, ka pietrūkst laika. Pirm­dienu vakaros, kad ir mēģinājumi, piedomāju, ka gribētos būt Taurenē. Varbūt atgriezīšos. Man patīk rokdarbi, palīdz sevi sakārtot. Esmu darījusi ļoti daudz ko: adījusi, izšuvusi, pērļojusi, apgleznojusi zīdu, stiklu, audusi. Tagad esmu aizrāvusies ar glezniņu veidošanu no stikliņiem. Laba nodarbe nervu nomierināšanai. Un vēl man ir brīvdienu māja (tā saucu vecāku mājas Drustos), tur man ir dārziņš, dobes, puķes. Tur gūstu prieku un atslodzi.
Man patīk ceļot. Reizi gadā mēģinu kaut kur aizbraukt. Esam draugu grupa, kas kopā ceļojam. Šogad nesanāks, jūlijā bija paredzēts apskatīt Grieķiju. Brauciens pārcelts uz septembra beigām. Kā būs, tad jau redzēs. No braucieniem visspilgtāk atmiņā ir Ņu­jorka un ziedu svētki Nīderlandē. Ņujorka, Manhetena patiešām ir iespaidīgas. Man patīk lasīt, grāmatas izvēlos pēc izjūtām, ko kuru reizi gribas. Bija Ingunas Baueres periods, tagad Sāras Larkas, palasu arī kādus detektīvus.

– Kā jums šajā laikā pietrūkst?
– Vairāk nekā mēnesi neesmu redzējusi mazdēlu Viesturu. Viņam ir gads un četri mēneši. No dēla Austra un vedeklas Līgas sūtītiem ierakstiem redzu, kā viņam klājas. Nav jau tālu, tepat Cēsīs, bet drošība ir drošība. Satikties būs dubults prieks.

– Pēdējā laikā daudz dzirdēts – kad šī krīze beigsies, būsim citādi. Ko tas, jūsuprāt, nozīmē?
– Neatceros iepriekšējo krīzi, jo tā mani neskāra. Algas mediķiem nekad nav bijušas lielas, toreiz algu nedaudz samazināja, bet tā nebija traģēdija, vien siksnas pie­vilk­šana. Daudziem šis ir pārdomu laiks. Nevar noliegt, ka cilvēki dzīvoja skrējienā: daudz strādāja, daudz pelnīja un vēl vairāk tērēja, gribējās dzīvot pārāk grezni un līksmi. Nemācēja paturēt nebaltai dienai. Taču cilvēki pielāgojas, nav viegli, bet ar situāciju jārēķinās. Skolēni mācās attālināti, daudzi cilvēki strādā, ilgu laiku nesatiekot kolēģus. Jaunajai paaudzei ir vieglāk, vecākajai ļoti daudz jāapgūst. Bērni ir ļoti gudri. Man patīk raidījums “Gudrs, vēl gudrāks”. Zosēnu puika Aleksandrs Grigorjevs starp vienpadsmitklasniekiem uzvarēja. Mans kaimiņš, prieks par viņu. Pati līdz 6.klases jautājumiem tieku līdzi, bet vidusskolēnu konkursā izkrītu jau pirmajā kārtā. Skatos arī “V.I.P.”. Šie raidījumi izglīto, gribas vairāk uzzināt, sekot jaunajam, saprast. Sevis pilnveidošana, mācīšanās arī atslogo no stresa, nomāktības. Šajā laikā tas ir svarīgi.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Veido namiņu, kur vecļaudis jūtas labi

07:32
30.06.2024
68

Cēsu pilsētas pansionātam 12. jūlijā apritēs 30 gadi. Vairāk nekā pusi no šī laika sociālās aprūpes un rehabilitācijas iestādes direktore ir Inga Gunta Paegle. -Pansionātam ir 30 gadu jubileja. Kā tas šo gadu laikā mainījies? -Es kā šodien atceros 1994. gada 12. jūliju, kad pansionāts no Glūdas kalna Cēsīs ienāca šeit, Cīrulīšos. Glūdas kalnā istabiņās […]

Mērķis - cilvēkiem palīdzēt atgūt veselību, dzīvesprieku un enerģiju

10:24
27.06.2024
659

Saruna ar holistiskās medicīnas eksperti Ingrīdu Mergupi – Leitlandi -Jums ir interesants uzvārds. Tāds rets – Mergupe. -Manas saknes ir no Mālpils. Tur ir upe Mergupe, un šo uzvārdu nes arī mana dzimta. 1928. gadā vectētiņš Jānis Mergups lika pirmo akmeni dzimtas mājai. Un tā nu arī es izceļojos pa pasauli, apgūstot zināšanas, un vēlāk ar […]

Dzīve enerģētiski spēcīgā vietā – kalna galā

10:12
25.06.2024
275

“Jau četrdesmit gadus strādāju Krimuldas vidusskolā par skolotāju, esmu tur kopš skolas dibināšanas brīža. Man jau ir pensionāres statuss, bet darbu turpinu, pēc diviem gadiem gan došos pavisam pensijā,” tā par sevi stāsta Edīte Kanberga, saimniece Drabešu pagasta Kārļu “Eglainēs”. “Eglaines” ir arī viesu nams un atpūtas bāze, bet Jāņu laiku ģimene aizvada savā lokā. […]

Jāņuzāles klimata pārmaiņās

09:54
25.06.2024
52

Par ziedošām pirmsjāņu pļavām, par trejdeviņu ziedu vainadziņu un dabas norišu izpratni saruna ar zālāju biotopu eksperti Maiju Medni. -Jāņi klāt, brienam pļavās, lai no trejdeviņām puķītēm pītu vainadziņu. Vai to var izdarīt?    -Ar katru gadu to izdarīt ir aizvien grūtāk. Lielāka iespēja saplūkt trejdeviņas jāņuzāles ir bioloģiski vērtīgos zālājos, bet tādi Latvijā ir mazāk […]

Balto ceriņu smarža gadu desmitu garumā

06:30
19.06.2024
123

Dace un Alfrēds Jurciņi izstaigā dārzu. Puķes šopavasar steidzas ziedēt, arī rozes pie namdurvīm. Karstās dienās paēnu un spēku dod nelielā birzīte. “Dzīvojam šo dzīvi, kaut reizēm gadās dzelkšņi vai iekož asa nātre. Dzīvojam kopā jau 50 gadus. Visi saka, ka pamatā ir mīlestība, bet šis vārds tāds novalkājies, reizē dziļš un skan dvēselē. Visjaukāk […]

Maza vieta ar lielu sapni

06:13
17.06.2024
88

Pasaules latviešu mākslas centrs darbu Cēsīs sāka pirms desmit gadiem. To vada Čikāgā dzimušais Kārlis Kanderovskis, kurš jau vairākus gadus dzīvo Cēsīs. Mākslas centra galvenais mērķis ir veicināt mākslas vērtību saglabāšanu, ko radījuši Otrā pasaules kara laikā trimdā devušies latviešu mākslinieki, kā arī ārzemēs dzīvojošā jaunā paaudze. Centrs bez maksas ir atvērts ikvienam un darbojas, […]

Tautas balss

Pļauj, ka putekļi pa gaisu

10:12
02.07.2024
19
Priekulietis A. raksta:

“Priekuļu centrā pagājušajā nedēļā pašvaldība pļāva zāli, putekļi vien gāja pa gaisu. Zā­līte tik īsa un nīkulīga, ka tur nav, ko pļaut. Bet laikam jau noteiktie kvadrātmetri jāno­pļauj, citādi nesaņems naudu. Manuprāt, pļaušanu nevajadzētu organizēt pēc grafika, bet gan tad, kad tas nepieciešams,” pārdomās dalījās priekulietis A.

Zāļu ražotāji negodprātīgi

12:29
28.06.2024
18
Lasītāja raksta:

“Re nu! Eiropā ražotāji zāļu cenas valstīm nosaka slepeni, mazākās un nabadzīgākās valstis maksā vairāk. Tāpēc jau arī mums ir tik dārgi medikamenti un jauno zāļu maz. Te būtu gudri, ja, piemēram, Baltijas valstis vienotos un iepirktu vajadzīgo kopā. Bet varbūt jautājums jārisina Eiropas Savienības līmenī?” sprieda lasītāja.

Autobusu pieturā lietū un vējā

12:29
28.06.2024
59
Vilma raksta:

“Ikdienā diezgan bieži nākas ar autobusu braukt no Valmieras un Cēsu autoostas. Autobusa gaidīšanu abās pilsētās nevar salīdzināt. Valmierā nojume pasargā pasažierus no lietus un saules, Cēsīs pa bedrainu laukumu no stacijas ēkas var aizklunkurēt līdz pieturai, sēdēt uz soliņa, lai kādi laikapstākļi, un skatīties uz apdrupušo mūra sienu,” pārdomās dalījās Vilma un piebilda, ka […]

Pasaki, kas ir tavs draugs…

10:01
25.06.2024
26
Politikas vērotājs raksta:

“Kā gan Krievijas sabiedrība var nejusties pazemota, ja viņu valsts līderim jāslēdz vienošanās ar visu citu pasaules valstu ignorēto un nosodīto Ziemeļkoreju? Tas taču ir kauns, ka par sabiedroto jāizvēlas kas tāds!” pauda politikas vērotājs.

Vai tiešām ietaupīja

10:01
25.06.2024
22
Zaubēniete raksta:

“Zaubē vairs nav pagasta pārvaldes. Nezinu, cik daudz paš­valdība ietaupīja, bet cilvēkiem gan tagad grūtāk. Nav speciālista, kas var pastāstīt par visiem jautājumiem pagastā, par katru jāiet pie cita darbinieka. Kad bija pārvalde, bija tā kā drošāk, zināji, ka ir, uz kuru paļauties, arī kam prasīt atbildību,” pastāstīja zaubēniete.

Sludinājumi