Otrdiena, 7. maijs
Vārda dienas: Henriete, Henrijs, Jete, Enriko

Smagumu pār mājas slieksni nelaiž

Sarmīte Feldmane
06:43
25.09.2018
10
Kipeni Stipra Gimene 2 1

Pie mājas vēl ziedus raisa rozes, no ābelēm krīt sarkani āboli… Rudens darbus nesteidzina, bet tiem nekad nav gala. “Un tā visu mūžu,” ar smaidu saka amatieši Biruta un Jānis Ķipēni. Šovasar pirms Jāņiem viņi nosvinēja Zelta kāzas.

Satikās, apprecējās

Jauno dārznieci, jaunpiebaldzēnieti Birutu pēc skolas atsūtīja darbā uz Amatu. Tiesa gan, profesijā darba nebija. Viņai ierādīja is­ta­­biņu “Sīļos”, kur dzīvoja Jā­nis. “Ieraudzīju meiteni ar garu bizi, iepatikās,” atceras Jānis, bet Biruta piebilst, ka Jāņa māsīca Ausma, kura pazina Birutu, abus tā kā virzījusi kopā. “Tā pamazām vien. Kopā gājām uz ballēm. Jānis iepatikās,” stāsta Biruta.

Tad Biruta pārcēlās uz “Put­niem”, un Jānis šķelmīgi uzsver, ka viņam nācies ciemos iet gandrīz kilometru.
Kāzas bija lielas, ap simts kāzinieku, kā jau tajos laikos. “Jānim se­šas māsas un brālis, vēl māsīcas un brālēni, man brālis un citi radi, vēl darba biedri. Manas mammas mājā Jaundrustos bija vairāk vietas, tur arī svinējām. Mammas gribēja, lai sarakstāmies Cēsīs,” atmiņās kavējas Biruta.

Gatavošanos kāzām atviegloja radu iesaistīšanās un līdzdalība. Kāzu kleitu Birutai šuva vedējmāte, Jānim uzvalku vedējtēva radinieks, tēva brālis bija dārznieks, sagādāja rozes. “Ielū­gu­miem bija jābūt fotografētiem ar saktu virsū. Tos arī attāls radinieks sagādāja, bet bija jāsaraksta,” teic Biruta. Kāzu ceremonijā Birutai rokā bija gari, balti cimdi. Vedējmāte teikusi, ka citādi nevar, jo rokas pēc ravēšanas nav tās skaistākās.

Jānis nosmej, ka kāzas svinējuši vai nedēļu. Piedzīvojumu un pārpratumu netrūcis. Sanācis daudz kūjnieku, jautrība varena. Jāsākas mičošanai, Birutai aube ir, Jāņa glaunā, speciāli iegādātā cepure pazudusi. Izlīdzējās ar kāda onkulīša žokejcepuri.

1968.gada 22. jūnijā.

 

Bērni izaug, darbus darot

Pēc kāzām Ķipēni pārcēlās uz putnkopības saimniecību Līgat­nē. Gadu nostrādāja, bet vilka atpakaļ uz Amatu. Birutai visu mūžu darbs bijis kopsaimniecībā, bijusi noliktavas pārzine, strādājusi bērnudārzā, kurinājusi pirtis. Jānis pastrādājis par elektriķi, izmācījās par traktoristu un tāpat kā sieva līdz pat kopsaimniecības likvidēšanai tajā strādāja. “Kādu laiku pastrādāju arī kolhozā Drabešos, jo tur vairāk maksāja,” piebilst Jānis.

Drīz pēc kāzām piedzima dēls, tad meita. Bērni gāja bērnudārzā. “Jāņa mamma bieži pieskatīja. Va­sarās bērnus vedām pie manas mammas. Kad jau lielāki, palika mājās. Kaimiņos dzīvojām piecas ģimenes, un bija daudz bērnu. Kaimiņu tantes, kamēr vecāki darbā, viņus pieskatīja. Bērni visur tika ņemti līdzi,” stāsta Biruta, bet Jānis atzīst: “Ja nebija, kam atstāt, ņēmu līdzi traktorā uz visu dienu, dzīvojās pa kabīni.”

Līdztekus darbam saimniecībā arī mājās bija sava saimniecība. Kādulaik pat četras govis, cūkas. Bet daudzus gadus Ķipēni audzēja trušus un pārdeva gaļas kombinātam. Ganāmpulkā allaž bija ap pārsimts garaušu. “Vēl bija jāpalīdz Birutas mammai, cik vien varējām, braucām. Ar traktoru pa taisno vai ar autobusu, un nācām no šosejas līdz Ģikšiem kājām. Siena laikā saimniecībā bija jā­strādā līdz krēslai, bet pa tumsu jāpagūst savākt siens pašu govij. Nekas nelikās par grūtu,” saka Jānis un piebilst, ka tāpēc jau cilvēkam ir rokas, lai strādātu.

Dzīve jāveido krāsaina

Visu mūžu Biruta un Jānis aktīvi iesaistījušies pagasta sabiedriskajā dzīvē. Jaunībā abi dejoja deju kolektīvā, vēlāk dziedāja korī. Kādu laiku arī dejoja “Jestrajās omēs”. “Sākumā jau tur arī vīri bija, nu iztiek bez mums,” noteic Jānis.

Abi atceras, kā braukuši uz deju kolektīva mēģinājumiem Spārē, jo Ģikšos vēl tautas nama nebija. “Braucām, kā varējām – ar traktoriem, kravas mašīnās. Kad darbā aizkavējos, pārējie jau aizbraukuši, laidu ar traktoru,” stāsta Jānis un uzsver, ka dejošana tolaik bija ļoti svarīga: “Kad virsvadītāja Milda Letiņa no Cēsīm piezvanīja, darbi bija jāliek malā un jā­brauc uz mēģinājumu.” Pabūts dažādos svētkos, dejots koncertos.

“Dzīvē tā arī neesmu iemācījusies atteikt, eju un daru,” bilst Biruta un smej, ka nemaz nevar atcerēties, kādi sabiedriskie darbi viņai nav bijuši. Biruta bijusi saim­niecības sanitārās kopas komandiere, lopu skaitītāja, sieviešu padomes priekšsēdētāja, arodbiedrības priekšsēdētāja, arī rajona padomes deputāte. “Atceros, kā rajonā runāju, ka vajadzētu labāku ceļu uz Ģikšiem. Toreiz lielie vīri pateica skaidri: “Pagaidi, meitenīt, tu vēl neesi degunu apsildījusi.” Tas bija gandrīz pirms 50 gadiem, bet ceļš joprojām aktualitāte. Arī vēl pirms tam jau tika runāts par asfaltu,” pastāsta Biruta.

Līdztekus sabiedriskajam darbam, ikdienas ģimenes rūpēm Bi­ruta savulaik bija pazīstama godu saimniece. “Padsmitnieces gados sāku kā galda meita, pamazām iemācījos. Katrai saimniecei ir kādi šikumi, lai ēdiens iznāktu garšīgs,” pārliecināta pieredzējusī saimniece.

Biruta un Jānis vienmēr pratuši rast prieku. Ilgus gadus Ģikšos bija kompānija, kas regulāri gāja kūjniekos. Vajadzēja tikai uzzināt, kur kādas kāzas, pārģērbās un prom uz kāzām.

Abu aizraušanās ir ceļošana. Pa­domju gados pabūts arī Bai­kālā, tagad katru gadu cenšas sakrāt vie­nam braucienam. Vienu ekskursiju pirms dažiem gadiem Biruta un Jānis sapelnīja ar mellenēm.

Biruta cītīgi vāc ziņas par Ķipēnu dzimtu, pēta dzimtas koku, pamazām raksta “Sīļu” Jāņa mātes mājas vēsturi.

Pašu saimē

Biruta atceras, ka ienākšana Jāņa ģimenē bijusi viegla. Kad Ķipēni tika pie Līvānu mājas, saim­niece varēja sākt īstenot savas ieceres, stādīt, veidot. Tā tagad ir dzimtas mājā, kurā dzīvo trīs paaudzes. Meitas Ritas ģimene – znots, mazdēls Emīls un mazmeita Ke­tija-, kā arī dēls Raitis. “Sa­dzī­vo­jam labi.

Cits ar citu rēķināmies,” stāsta mamma un vecāmamma. Biruta atzīst: “Kad mazbērni auga, sapratu, ka saviem bērniem esmu daudz ko atņēmusi, bet varu dot mazbērniem. Ar Ketiju ir ļoti labas attiecības. Kad Ketija bija maza, visur gāja līdzi, gribēja palīdzēt. Reiz, kamēr viņa gulēja, aizgājām uz mežu, viņa mūs dusmīga sagaidīja. Tumsa nāca virsū, paņēma bateriju un aizgāja uz mežu. Atdzinu govis mājā, gāju meklēt. Nāca jau pati mājās, vairs neredzot sēnes. Viņai bija gadi pieci,” atceras Biruta. Brīvdienās mazmeita ir tā, kura visai saimei gatavoto ēdienu, pārējās dienas tas ir Birutas pienākums.
“Mājās katrs dara to, ko redz, ka jādara. Ja trauki stāv, kam laiks, nomazgā,” ikdienu pastāsta saimniece.

Jānis vairākkārt sarunā atzīst, ka netic, ka tik daudz gadu nodzīvots kopā. Biruta atklāj, ka savu reizi jābūt uzstājīgam, savu reizi jāpiekāpjas. “Neņemt galvā! Ja ko pārmet, nedzirdu, daru savu, tikmēr jau abiem aizmirsies. Daudz kas jau atkarīgs no cilvēka rakstura. Jāmēģina saprast otru, bet, ja sarīvējas, tas jau pāriet,” tā Jānis.

Svētki tāpat kā ikdiena ir steidzīgi. Biruta un Jānis smej, ka visi savējie ir tepat, lai ko nosvinētu, atliek tikai aiziet uz atpūtas vietu. Viņi neaizmirst viens otra un abu kopīgos svarīgos brīžus. “Neko jau daudz, kādu skaistu nieciņu, kādu gredzentiņu jubilejās uzdāvinu,” kautrīgi bilst Jānis. Biruta pasmaida. “Nemaz jau tik daudz gadus kopā neesam, vai ne?” smaidot atbild Jānis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Banknotes un monētas stāsta par laikmetiem un pasauli

07:39
07.05.2024
20

Jaunībā iesākta numismātikas kolekcija ir izveidojusies par lepnumu un vērtīgu dzīves daļu kādam Cēsu novada iedzīvotājam. Naudas kolekcionāri parasti neatklāj savu vārdu, viņu aizraušanās var vilināt noziedzīgus prātus. Tāpēc arī šoreiz stāsts par šo vaļasprieku paliek anonīms. Ceļu kolekcionēšanā numismāts sācis kā mazs zēns, septiņu gadu vecumā. “Viss sākās ar to, ka palīdzēju kaimiņienei,” atceras […]

Skaisti zied papardītes. Dejot var jebkurā vecumā un ne tikai pārī

06:02
06.05.2024
30

Dāmu deju kopas “Papardīte”15 gadu jubilejas koncerts “Ziedu virpulī” Stalbes Tautas namā bijaapliecinājums deju priekam. Uzstājās ne tikai stalbēnietes, arī draugu kolektīvi, radot dejotprieku kā sev, tā skatītājiem un noslēgumā kopīgi ballējoties. Kolektīva vadītāja Ginta Berķe atklāj, ka, mācoties deju “Puķe sarkanā”, radusies vīzija, ka ar to varētu atklāt jubilejas koncertu. Tā nācis arī pasākuma […]

Būt par diriģentu – un dziedāt

05:05
05.05.2024
139

Nesen klausītājus Amatas kultūras namā priecēja kvinteta “Belcanto” koncerts. Viens no pieciem skaisto balsu īpašniekiem ir ULVIS KRIEVIŅŠ. Ar viņu sarunājāmies par ceļu mūzikā, dziedāšanu kvintetā un nākotnes plāniem. -“Belcanto” ir jauns kolektīvs. Kā tas radās? -Esam apvienojušies pieci draugi. Visi mācāmies Alfrēda Kalniņa Cēsu Mūzikas vidusskolā diriģentos, es esmu trešajā kursā. Kādā brīdī izdomājām, […]

Kūku māksliniece - no vaļasprieka līdz uzņēmējdarbībai

05:10
04.05.2024
1029

“Pēc četriem gadiem kā konditore uzņēmumā, saņemot daudz komplimentu un pateicību par izcilajām kūkām, kas bija tieši tādas, kā klienti vēlējās, radās iedvesma pilnveidoties. Sākotnēji mani motivēja meitas, kuras iedrošināja uzsākt savu ceļu un censties vēl vairāk, jo cilvēkiem patika manas kūkas un svētku uzkodas. Tomēr bija svarīgi apdomāt, kā darboties, jo man nozīmīga bija […]

Vērtīgākais – kulturāli kvalitatīva, veselīga vide ģimenei un bērnam tuvu pie dabas

05:15
30.04.2024
288

“Man ļoti patīk, ka Skujene nav pārāk tālu no pilsētas. Gabaliņš ir, tomēr nav pārlieku sarežģīti aizbraukt līdz Cēsīm. Skujene ir diezgan mierīga vieta, sakopta un skaista. Te ir skaisti lauku ceļi, lielāki un mazāki. Tuvu ezeri un upes. Priecē sakoptais pagasta centrs. Cik nu pašvaldība iespēju robežās mēģina organizēt pasākumus un uzturēt teritoriju, tik […]

Par Lielo talku un ne tikai

17:02
28.04.2024
82
1

27.aprīlī norisināsies ikgadējais vides sakopšanas notikums – Lielā talka, kas notiks jau septiņpa­dsmito reizi. Šī gada moto ir “Tīri – zaļi – ilgi!”. Sarunājos ar Cēsu pašvaldības Centrālās administrācijas Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes teritorijas apsaimniekošanas speciālisti SIGNI ĶERPI. Viņa kopš 2021.gada Cēsu novadā ir Lielās talkas koordinatore. -Kā vērtējat Cēsu novadā padarīto? -Katru gadu cilvēki aktīvi […]

Tautas balss

Krūmi aizsedz krustojumus

12:21
05.05.2024
25
Druva raksta:

“Viss sazaļojis, saplaukuši arī krūmi. Tāpēc gribētos lūgt dažos Cēsu ielu krustojumos tos pavērtēt, vai nevajag apcirpt, lai netraucē autovadītājiem pārskatīt ceļu. Nezinu, kuram dienestam vajadzētu apsekot pilsētu, bet gan jau tāds ir. Īpaši jau bažas par to, ka no krustojuma pa ietvi var izbraukt velosipēdists vai skrejriteņa vadītājs. Tie pārvietojas ātrāk nekā gājēji, un […]

Lielisks pakalpojums

12:20
05.05.2024
19
Druva raksta:

“Izlasīju avīzē par Cēsu Veselības istabu. Arī es gribu teikt paldies, ka ir vieta , kur var uzzināt to, ko par savu veselību nesaproti, jo nereti ģimenes ārstam tādas it kā vienkāršas lietas neērti prasīt. Māsiņa pastāsta, izskaidro, pasaka, kad tiešām jāmeklē dakteris, kad pietiek ar to, ko pats ikdienā vari uzlabot,” sacīja seniore.

Rezultātu gaidām pārāk ātri

12:20
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Daži Saeimas deputāti rosina pārskatīt administratīvi teritoriālo reformu, jo neesot gaidīto ieguvumu. Ļoti dīvains arguments. Ko gan nepilnos trīs gados var tādu paveikt, lai jau būtu redzams būtisks rezultāts? Saprotams, ka pirmajos divos gados apvienotie novadi cits citu tikai iepazina, tapa un dažās vietās vēl top jaunā pārvaldības struktūra, veidojas padziļināta izpratne par kopējo attīstību. […]

Dažas pārmaiņas nogurdina

12:19
05.05.2024
37
Druva raksta:

“Nav jābaidās no pārmaiņām, no jaunā, bet vajag atcerēties, ka kāda racionāla kripata ir arī vecajā, pārbaudītajā. To es par Cēsu satiksmes organizāciju. Katru pavasari sākam ar pārmaiņām. Prieks par labajām, kad saņemam ziņu par kādas ielas remontu, kur radīs labāku un drošāku vidi gājējiem, velosipēdistiem un arī autovadītājiem. Taču pavisam nogurdinoši ir ik pēc […]

Daudznozīmīgās zīmes

12:11
05.05.2024
20
Druva raksta:

“Otrdienas “Druvā” redzamā zīme “70”, kuras stabiņš ir gandrīz horizontāls pret zemi un rāda uz lauka, ne ceļa pusi, varētu būt norāde, ka tur uz tīruma vai tuvīnā mežā strādā 70 cilvēki,” atsaucoties uz aicinājumu vērtēt, ko izsaka neparasti novietotā norāde, versiju pauda lasītājs A.

Sludinājumi