Sestdiena, 27. aprīlis
Vārda dienas: Tāle, Raimonda, Raina, Klementīne

Kopā ar ģimeni atgriezties bērnības mājās

Anna Kola
00:02
09.03.2024
117

Sasaiste. Anete Ķuze Kvēpenē rod saskaņu ar dabu un dzīvniekiem.

“Ar ģimeni dzīvojam Kvēpenē. Mūs uz palikšanu šeit atveda kovida pandēmijas laiks. Līdz tam dzīvojām Rīgā, “Kvēpenes” bija mūsu brīvdienu māja. Es gan šeit esmu pavadījusi visu bērnību, dzīvojām no 1989.gada līdz maniem pusaudža gadiem,” pastāsta Anete Ķuze.

Vēlāk sekoja uzņēmējdarbības vadības studijas Rīgā augst­skolā “Turība”, pēc tam arī darbs – kādu laiku kopā ar mammu Anitru Toomu darbojusies žurnālā “Vides Vēstis”. “Tad iepazinos ar Edgaru, izveidojām ģimeni. Vīrs ir caurcaurēm rīdzinieks, un tā nu Rīgā arī paliku krietni ilgu laiku. Nu loks noslēdzies – esmu atgriezusies savā bērnības vietā, bet nu jau ar ģimeni.”

Dzīvot meža ielokā nav lēti

Anete stāsta, ka šī ir ceturtā ziema, kad pastāvīgi dzīvo “Kvēpenēs”. Meitai ir 10 gadi, dēlam 12, abi mācās Cēsu Jaunajā skolā. Katru rītu ved bērnus uz skolu Cēsīs, pēc stundām mājup. “Tas ir tāds diezgan spraigs ritms, braucienā uz vienu pusi paiet aptuveni pusstunda. Tas gan atkarīgs no ceļa, aptuveni piecus kilometrus ir jāmēro pa tādu kārtīgu meža ceļu. Tie, kas te viesojušies, noteikti zina, par ko runāju. Tomēr Cēsu centrs nav tālu, pat mazliet mazāk par desmit kilometriem,” teic Anete.

Jautāta, kā ir braukt ik rītu ziemā, kad reizumis ir pamatīgs putenis vai atkala, Anete atzīst, ka jāuzteic pašvaldības darbs. “Pašvaldība ļoti kopj šos ceļus, jūtamies ļoti aprūpēti – ceļi gandrīz vienmēr ir izbraucami. Vissarežģītāk, kad sākas atkusnis, tad ledū veidojas dziļas peļķes asām malām. Dzīvot mežā noteikti nav lēti, automašīnu regulāri labojam. Auto jābūt arī relatīvi visurejošai, jārēķinās, ka ar to vajadzēs braukt arī sarežģītos ceļa apstākļos.”

Divi zirgi un suns. Bez tiem neiztikt

Kā lielu ieguvumu Anete vērtē iespēju turēt mājdzīvniekus. “Nu mums ģimenē ir arī sniega suns, vārdā Rūsiņš, Aļaskas malamuts, ar viņu kopā mani daudzi noteikti ir redzējuši Cēsīs, ejot pastaigāties vai dzerot kafiju “Melnajā Gulbī”,” turpina Anete. Viņas bērnībā Kvēpenē bijis zirgs, un krietns laiks aizvadīts arī Kleistu jāšanas skolā. “Turp mani vadāja tētis. Ar jāšanu nodarbojos amatieru līmenī, veicās diezgan labi. Biju ļoti iedziļinājusies zirgu tēmā, lasīju, mācījos. Tomēr laikā, kad gaidīju pirmo bērniņu, ārsti neļāva vairs jāt, tas grūtniecei esot gana bīstami.” Tad aizraušanās ar zirgiem palikusi otrajā plānā. Pēc gadiem desmit atnākusi sajūta, ka ir pienācis laiks atkal ņemt zirgu – ir piemērotas mājas, ir mežs, pļava, īstā vieta.

Tagad Ķužu ģimenes pļavās Kvēpenē ganās divi zirgi – Saule un Pērkons. Bet Anete piebilst – nav teikts, ka vienmēr būs tikai divi, kas zina, varbūt pārītim pievienosies vēl kāds! “Abi ir jaunzirgi, pie manis ir nedaudz vairāk par gadu. Tie īru tinkeri, sauc arī par čigānu pajūgu zirgiem. Dzīvnieki ir ar maigu raksturu un iespaidīgu izskatu, tādām kuplām “zeķēm” un garām krēpēm. Dzīve tā iegrozījās, ka jutu – arī bērniem ir interese par zirgiem,” atzīst Anete.

Abi zirgi ir pusaudži, jāt ar tiem nevar, dzīvniekiem vēl jāpieaug, jānostiprinās gan fiziski, gan mentāli. “Vasarā zirgi ganās pie mājas, arī bērni ir turpat – visi esam kopā. Abi ir ļoti pieraduši, ka esam kopā – kāds tos paķemmē, kaut kur lido bumba, viņi nesatrūkstas, jūtas apmierināti, esot kopā tādā vienā laimīgā barā,” stāsta Kvēpenes saimniece un piebilst, ka abi dzīvnieki ir ļoti pieklājīgi, un interesanti, ka dabiskās vajadzības dodas kārtot kaut kur nostāk.

Palīdzēt bērniem izjust dabisko ritumu

Anete algotu darbu nestrādā, bet darbošanās ar zirgiem pašsaprotami attīstījās arī kā piedāvājums citiem, kas gan vairāk ir tāds sirds darbs. Kvēpenē vasarās viņa bērniem rīko nometnes, kuru mērķis ir parādīt, ko nozīmē atbildība par zirgu, kā dzīvnieks jākopj, kas tam vajadzīgs. “Lai bērni sajūt arī to, ka šo majestātisko dzīvnieku nevar piespiest kaut ko darīt, var sarunāt tikai ar pacietību un mīlestību. Mans mērķis nav iepazīstināt bērnus ar to, ko nozīmē zirgu sports, sacensības, bet gan ikdienas dzīve kopā ar šiem graciozajiem dzīvniekiem,” tā Anete.

Savulaik Anete apguvusi jogu, un Kvēpenē šīm nodarbēm viņai ir pat īpašs namiņš. Nometnēs bērniem viņa vada arī vingrošanas nodarbības. Bet ziemā Anete bērniem vada apzinātības pastaigas. “Doma ir tāda, ka samazinām ātrumu – ejam ļoti lēni, nesteidzamies, zirgi pamielojas ar kādām skujiņām. Sarunājamies ļoti maz vai pat nemaz, bērni pēta, vēro apkārtni, mežu, uzņem dabas mieru. Ka tas ir ļoti vajadzīgs, redzams pastaigās. Bērni iet pat daudz lēnāk, nekā biju domājusi. Šādas pastaigas ļoti nomierina, izveidojas cieša saikne ar dabu, elpa kļūst mierīgāka, ķermenis atslābinās pēc pilsētas steigas. Lai gan Cēsis ir mierīga pilsēta, tomēr – dzīve pilsētā ir dzīve pilsētā.”

Būt kaimiņos pilskalnam

Līdztekus citiem darbiem Ķužu ģimene turpina Kvēpenes mājas labiekārtošanu. “Patlaban tiek mainīts jumts. Tie, kas nākuši uz šo pusi, labi zina, ka mūsu mājiņa ir oranža. Plānojam atjaunot fasādi, bet noteikti paliksim pie šīs ierastās krāsas, tā ir tāda kā mūsmāju firmas zīme,” teic Anete.

Viņa arī piebilst, ka Kvēpenes pusi kā vietu atpūtai dabā ir iecienījuši daudzi cēsnieki un citi ekskursanti. Daudzus saista Kvē­penes pilskalns, kas atrodas turpat blakus Kvēpenes mājām. Pilskalns ir publiski pieejama vieta, atrodas uz valsts zemes, taču Anete uzsver, ka dzīve tam līdzās uzliek zināmus pienākumus: “Es esmu tāds kā šīs vietas sargs labā nozīmē. It kā nekas te nav jāsargā, bet skatos, vēroju, redzu. Jūtos atbildīga par vietu, mežu, jo te pagājusi bērnība un mani ar to saista dziļi emocionālas saites.”

Savukārt skaistais Kvēpenes diž­ozols ir ģimenes īpašuma teritorijā, taču cilvēki nereti vēlas tuvāk aplūkot arī to. “Vēlos teikt, ka cilvēkiem, kas te pastaigājas, no mūsu suņa noteikti nav jābaidās, arī viņš jūt enerģiju un nodomu, bet lūgums iemest kādu ziedojumu laimīgākai taciņai zaļajās pastkastēs, naudiņa tiks novirzīta atpūtas soliņa izgatavošanai. Lūgums arī pieskatīt savus četr­kājainos draugus, jo esam zirgiem izveidojuši aplokus, kurus nemaz tik labi nevar saskatīt. Ja nu suns skrien, var gadīties saņemt elektrības impulsu no vadiem, kas ierobežo ganības. Ja kāds vēlas apskatīt, pacienāt zirgus, droši var pieklauvēt pie namdurvīm vai iepriekš rakstīt feisbuka lapā Magic forest horses in Kvepene. Tas ir mans stingrais lūgums un aicinājums,” piebilst Kvēpenes māju saimniece.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Filma par cilvēku, viņa izvēli un laiku

06:15
27.04.2024
9

Antras Cilinskas un Annas Vidulejas filma “Podnieks par Podnieku. Laika liecinieks” skatāma visā Latvijā. Ar filmas režisori un producenti Antru Cilinsku tikšanās notika pēc viena no kino seansiem Cēsīs. Juris Podnieks (1950. gada 5. decembris – 1992. gada 23. jūnijs) ir tā dēvētās latviešu poētiskās kinodokumentālistu skolas jaunās paaudzes spilgtākais un talantīgākais kinooperators, režisors un […]

Patīk darbi, kurus darot nav jāsteidzas

06:02
25.04.2024
37

Jānis Vagulis dienas piepilda ar darbu, rodot arī laiku paslinkošanai, nekā nedarīšanai. “Laukos vienmēr ir, ko darīt, vienmēr kādam vajag piepalīdzēšanu,” viņš saka un piebilst, ka māk visus laukos ikdienā nepieciešamos darbus. Savulaik strādājis dažādās zāģētavās, to sen vairs nav gluži tāpat kā daudzos citos mazos pagastos. Jānis Kaivē dzīvo jau 25 gadus. Pats ir […]

Bērnības vietai atdota sirds

05:45
24.04.2024
118

Daces Kārkliņas dzimtas saknes ir Kaivē. Pati dzīvo Cēsīs, strādā Rīgā, bet par savu vietu sauc Kaivi. Kad vien brīvs laiks, viņa mēro ceļu, lai būtu pie krustdēla, draugiem. “Man bērnība saistās tikai ar Kaivi. Vasaras pavadīju pie krustmātes. Te vienmēr bija, ko darīt un ik dienu notika kas interesants. Bija, protams, jāravē, jāvāc siens, […]

Iedzīvoties un būt savējai

05:34
23.04.2024
120

Evita Petrova ar ģimeni Kaivē nokļuva nejauši.  “Vasarā, braucot pa Piebalgu, ieraudzījām aizaugušu viensētu. Tā iepatikās, izdevās vienoties ar saimniekiem, un nopirkām “Lapsas”,” stāsta Evita. “Tas bija pirms 12 gadiem. Gadus trīs ģimene šurp brauca vien brīvdienās, tad pārcēlās pavisam. Tā rīdzinieki kļuva par kaivēniešiem. Evita piebilst, ka mājas ir tikai nepilnus divus kilometrus no pagasta centra. […]

Atrast burtus baltās rūtīs

15:25
22.04.2024
408

Krustvārdu mīklu risināšana ne vienam vien ir gan laika īsināšana un prāta asināšana, gan atmiņas trenēšana un savu zināšanu pārbaude. Cēsniece Vizma Kronīte rūtotajiem laukumiem pareizos burtu izvēlas, ne tikai meklējot atbildes, bet arī uzdodot jautājumus – sastādot krustvārdu mīklas. Ar viņu saruna par krustvārdu mīklām, seniora ikdienu un  ne tikai. -Kāpēc tik daudzi risina […]

Vai suns ir “tikai suns”

05:14
19.04.2024
116

Viņa pati par sevi teic, ka vēl cēsiskāka nemaz nevarētu būt, jo bērnība pagājusi pašā Cēsu sirdī, iepretim Sv.Jāņa baznīcai – Torņa ielā 1. Viņa teic, ka “sapņa par Ameriku” viņai nav bijis nekad. Kur cilvēks piedzimis, tur viņam arī jādzīvo, dzīvē nejaušības nenotiek. Pēc profesijas friziere, brīvajā laikā aizraujas ar sportošanu kopā ar suņiem. […]

Tautas balss

Labāk uzraksts, ne karogs

16:57
26.04.2024
13
Druva raksta:

“No rudens pārtikas precēm būs redzami jānorāda valsts, kur tā ražota. Saprotu, ka to varēs parādīt ar karodziņu vai uzrakstu. Es domāju, ka vislabāk būs pietiekami lieliem burtiem rakstīts uzraksts, jo vai gan daudzi uzreiz atšķirs, piemēram, Slovākijas un Slovēnijas karogus. Arī tagad jau uz produktiem norāda izcelsmes valsti, tikai nereti uzraksts ir tik maziem […]

Uzšļāc ūdeni un dubļus

16:57
26.04.2024
17
Druva raksta:

“Regulāri nākas iet Cēsīs zem dzelzceļa tilta. Kad līst lietus, dubļains, gan to nevienam neiesaku. Uz galvas pilēs ūdens un mašīnas nošķiedīs. Ietve tur tik šaura, grūti izmainīties ar pretimnācēju, kur nu vēl pamukt kaut kur, kad brauc mašīna. Vai kāds saskaitījis, cik cilvēku kājām ik dienu iziet pa šo vietu? Žēl ģimnāzistu, kuri dosies […]

Operatīvi, atsaucīgi un laipni

16:56
26.04.2024
10
Druva raksta:

“Sirsnīgs paldies ārstes Sprindules prakses medicīnas māsai Irīnai, viņa bija ļoti atsaucīga un ātri nokārtoja, lai tieku pie vajadzīgajiem medikamentiem, kad man pasliktinājās pašsajūta. Un milzīgs paldies arī māsiņai Lindai, kas nāca pie manis mājās, vēnā ievadīja zāles, katru reizi mērīja asinsspiedienu, vienmēr izjautāja, kā jūtos, bija ļoti laipna, atsaucīga. Domāju, tā darbu vajadzētu darīt […]

Ģimnāzijas remonts ievelkas

09:23
23.04.2024
35
Druva raksta:

“Ļoti ievilcies Cēsu Valsts ģimnāzijas ēkas remonts. Esmu pensionēta skolotāja, mani interesē, vai jaunajā mācību gadā ģimnāzisti varēs atgriezties savā skolā vai mācības būs jāturpina pielāgotajās telpās Raunas ielā. Saprotu, ka tur nav slikti, taču ģimnāzijas tēla veidošanai gan tas par labu nenāk,” pārdomās dalījās seniore.

Dīvainie valodas nepratēji

13:26
16.04.2024
39
5
Druva raksta:

“Pagājušajā nedēļā klausījos televīzijas “Rīta Panorāmu”, kur “Stabilitātes” līderis Rosļikovs stāstīja, ka nav taču jāprasa pusmūža cilvēkiem ar Krievijas pilsonību latviešu valoda. Jaunajiem jā, bet vecāka gadagājuma nē. Sabiedrība Latvijā esot ļoti iekļaujoša, visi tiekot galā. Te nu jāatgādina, ka tiem, kam 75 un vairāk gadu, latviešu valodas eksāmens nav vajadzīgs, var palikt Latvijā arī, […]

Sludinājumi