Piektdiena, 22. novembris
Vārda dienas: Aldis, Alfons, Aldris

Pienākums pret vietu, kur dzīvo

Sarmīte Feldmane
09:59
22.11.2020
69
Raunas Dzirnavgrava 1

“Daba mums devusi skaistu vidi, un mūsu uzdevums ir to sargāt, saglabāt, uzturēt un nodrošināt, lai tā būtu pieejama iedzīvotājiem,” saka Raunas novada domes priekšsēdētāja Evija Zurģe, uzsverot, ka Raunā ir daudz tūristu, kas apmeklē dabas takas un Raunas Staburagu, tāpēc pēdējos gados mērķtiecīgi tiek strādāts, lai sakoptu un labiekārtotu vidi.

Taka blakus takai

Daudz paveikts, piesaistot “LEADER” programmas finansējumu, kopā ar pašvaldības līdzfinansējumu ieguldīti gandrīz 100 000 eiro. Ik gadu Meža dienās tiek atjaunoti un papildināti stādījumi pagasta centrā un parkā. Regulāri notiek talkas, sakopjot kādu Raunai būtisku vietu. Brīviem brīžiem un atpūtai dabā pieejama interaktīvā izziņas un dabas taka Raunas pilsdrupu teritorijā, nepilnus divus kilometrus garā veselības taka gar Raunas upes labo un kreiso krastu, dabas taka pie Staburaga.

“Taka no Raunas līdz Staburagam neved, var tikai aizbrist pa upi. Diskutējam, vai visur vajag iet pa labiekārtotām takām. Raunas upes krasti ir stāvi, daudz kritalu, bez pamatīgas iejaukšanās vidē taku tur nevar ierīkot. Tā ir Raunas Staburaga dabas lieguma teritorija. Ir tūristi, kas gatavi iet gar upi, lauzties cauri krūmiem. Viņi parasti ir draudzīgi dabai,” vērtē novada vadītāja.

Pirms pāris gadiem Raunas upē veica ūdens kvalitātes izpēti. Talkās no bebru dambjiem, sanesumiem atbrīvots vairāk nekā kilometru garš posms. “Entuziasti uzskatīja, ka Raunas upe noteiktā laikā ir laivojama, tas ir arī izmēģināts. Tagad iecienīta arī brišana pa upi. Šāda pastaiga noteikti ir interesanta,” teic E. Zurģe.

Vai visur vajag labiekārtot?

Skaista ir Dzirnavgrava, ko var iepazīt, ejot pa taku. Nesen pagastā izveidota biedrība “Hestia Rauna”, kas ieinteresēta Dzirnavgravu sakopt, uzbūvēt kāpnes. “Pašvaldības un biedrības redzējums, kādai vajadzētu būt Dzirnavgravai, atšķiras. Biedrība iecerējusi, ka tā būs aktīvās atpūtas vieta, kur kūsā dzīvība, kur ir bērnu rotaļu laukums ar segumu, kāpnes pamatīgas, ne no koka, apgaismojumus. Pēc pašvaldības ieceres Dzirnavgrava būtu sakopta dabas pamatne, kur var pastaigāties un baudīt dabu,” stāsta E. Zurģe.

Arī par to, vai Dzirnavgravā vajadzīgas kāpnes, bijusi diskusija. Kāpnes pirms daudziem gadiem ierīkoja paši iedzīvotāji, tādējādi saīsinot ceļu no pārupes uz centru. Gadu gaitā tās nolietojās. “Savulaik bija problēma – ejot uz centru pa ielu, kur ir intensīva satiksme, nebija droši. Tagad ierīkota atbilstoša ietve, ieguldīti līdzekļi, un nezinu, vai ir vajadzība vēl ieguldīt un būvēt kāpnes,” situāciju raksturo novada vadītāja. Pašvaldība biedrībai piešķīrusi apbūves tiesības, biedrība iesniegusi projektu finansējuma piesaistei “LEADER” programmā.

Jaunajam novadam būs jāturpina

Dzirnavgravas lepnums ir ne tikai krastu atsegumi, neskartā daba, bet arī Dzirnavgravas dīķis. Tas pieder pašvaldībai, bet blakus ir HES, kuras īpašumā ir slūžas. Tāpat arī vecā dzirnavu ēka, kas ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Brūkošās daļas īpašnieks sakārtoja, bet dzirnavu ēka acis nepriecē.

“Dīķis ir sanesumu pilns, nav caurteces. Sliktā stāvoklī ir dambis ar slūžām, pa kuru pārvietojas cilvēki. Pirms gadiem ar pašvaldības līdzfinansējumu nomainīja koka daļas, bet slūžas ir nolietojušās. Tās vēl pilda savu funkciju, bet kaskādes ir puspuvušas,” stāsta E. Zurģe. Viņa vērtē, ka pēdējos gados upē ūdens līmenis nav tik augsts kā agrāk. Strādājot atļautajā limitā, spēkstacija arvien retāk var nodrošināt ūdens caurplūdi, tāpēc dīķis pilns ar sanesumiem. Novada vadītāja uzsver, ka spēkstaciju atļaujām ir gari termiņi, kaut tā visus normatīvus ievēro, dabā situācija mainās. Vienīgais, ko var darīt pašvaldība, sekot līdzi, kas notiek, un ik pa laikam atgādināt Vides dienestam, lai pārbauda.

Tā kā dīķis ir pašvaldības īpašums, ir iecere piesaistīt līdzekļus tā tīrīšanai. Smiltenes novadam, kurā nākamgad būs Rauna, ir pieredze vecu dīķu tīrīšanā.

Lepnums un rūpes

Raunas Staburags ir unikāls, avotu veidots saldūdens kaļķiežu atsegums, vienīgais šāda veida dabas objekts Latvijā pēc Daugavas Staburaga appludināšanas. Tā teritorija ir dabas liegums, kas piekritīgs valstij. Raunas Staburags nebija prioritāšu sarakstā, kuram izstrādāt dabas aizsardzības plānu. Tā kā valstij naudas nebija, to izdarīt uzņēmās pašvaldība. Kamēr nebija plāna, pašvaldība nevarēja piesaistīt finansējumu apkārtnes sakārtošanai. Tagad plāns ir, un skaidri zināms, ko drīkst un kas jādara dabas lieguma teritorijā.

Pavasarī, piesaistot Vides investīciju fonda finansējumu, tiks veikta dzīvotņu un biotopu izpēte, kā arī labiekārtota infrastruktūra – uzbūvētas mūsdienīgas labierīcības, atjaunota informācija, ierīkota videonovērošana un uzstādīts apmeklētāju skaitītājs. Projekta kopējās izmaksas – ap 25 000 eiro.

“Vēl gribējām uzbūvēt lapeni un sakārtot ceļu, bet tas tika noraidīts, jo neatbilst dabas aizsardzības plānam,” piebilst novada vadītāja.

Apsaimniekot unikālo teritoriju ir liela atbildība, bet, kā uzsver E. Zurģe, problēmas ir tās pašas, kas visos dabas objektos – cilvēku attieksme.

Raunas Staburags ir viens no iecienītākajiem apskates objektiem pašvaldībā.

FOTO: Indars Krieviņš

Jāiegulda un jāiegulda

“Apmeklētāji cenšas piebraukt iespējami tuvāk, nevis atstāt auto stāvlaukumā. Tūristi mēģina uzkāpt visur, kur vien iedomājas. Pāriet pāri upītei, kas nav dziļa, un kāpj uz klints. Pēdējā laikā Raunas parkā redzēts, ka vairs nefotografējas pie, bet uz pieminekļa, ja vien var uzrāpties,” stāsta pašvaldības vadītāja un uzsver, ka pie Raunas Staburaga neatkarīgi no laika apstākļiem cilvēki ir vienmēr. Katru pirmdienu tiek izvesti atkritumi, sakopta teritorija, jo kādam vēl arvien neizdodas iemest papīru miskastē.

“Dabas taku un Staburaga infrastruktūras uzturēšana nepārtraukti prasa ieguldījumus. Takām daudz izmantots koks, bet tā mūžs nav garš, tāpat mulčas un šķembu segumi jāatjauno. Pirms 12 gadiem tika uzbūvētas kāpnes uz Staburagu. Pa dēlītim, pa posmam atjaunojot, tās patiesībā ir uzbūvētas no jauna,” stāsta E. Zurģe. Viņa uzsver, ka infrastruktūras uzturēšana prasa gan laiku, gan resursus.

“Cilvēki vēlas būt dabā, lai gūtu spēku, izkustētos. Pašvaldības uzdevums ir piedāvāt šo iespēju visiem,” saka novada vadītāja un atzīst, ka ir gandarījums par paveikto – sakoptu vidu, cilvēkiem, kas nūjo, skrien, pastaigājas pa skaistām vietām, kuras vēl pavisam nesen bija aizaugušas.

 

Materiāls tapis ar Latvijas Vides aizsardzības fonda atbalstu.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Cienīt laika nospiedumus

06:44
22.11.2024
5

Atjaunotais Uzvaras piemineklis Cēsu centrā    ir līdz šim arhitekta Imanta Timermaņa vērienīgākais darbs. Par Atmodas gadu notikumiem un šodienu saruna ar SIA “Arhitekta Imanta Timermaņa birojs” vadītāju. -Par pieminekļiem runā, diskutē, ceļ un nojauc arī šodien. -Šķiet, virziens aizgājis ne īstajās dimensijās. Andreja Upīša    pieminekļa zāģēšana ir muļķība. Ja ir kādi izteikti ideoloģiski […]

Viens bez otra nevaram nekādi

10:41
21.11.2024
265

Straupes pagasta bioloģisko zemnieku saimniecību “Eicēni” divi skoloti dārznieki Elita un Jānis Reinhardi nodibināja pagājušā gadsimta deviņdesmitajos, drīz pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas. Sāka tā romantiski – ar mazu siltumnīcu pie Elitas dzimtas mājām, kurā koši izauga izjukušās kopsaimniecības pamesti rožu stādi. Veidojot saimniecību, piedzīvota gan ziedēšana, gan ērkšķu dūrieni, un nu jau abi dārznieki ar […]

Katrā augā ir kas vērtīgs. Jāprot to izmantot

11:32
20.11.2024
20

Pastāv uzskats, ka kaut kur tālās zemēs ir tie vērtīgie augi, kas veselību var ļoti pozitīvi ietekmēt. Patiesībā viss, kas ir vajadzīgs mums, aug tepat tuvumā, atzīst dabas velšu vācēja, aktīva ārstniecības augu pētniece un augu valsts izzinātāja ELITA MELNE. “Savs jaukums ir būt dabā arī šajā nosacīti drūmajā laikā, tas ļauj izjust zināmu pirmatnību. […]

Militārā tehnika – stāsts par Latvijas vēsturi

11:04
18.11.2024
19

Cēsniekam Lūkasam Matutim bija pieci gadi, kad televīzijā redzēja, kā brauc tanki. “Tas šķita kas tik liels un interesants,” ar smaidu atceras Lūkass. Jau padsmitnieka gados viņš sāka izgatavot dažādas tehnikas modeļus. Un, protams, arī tanku. Līdztekus arī izzināja Latvijas militārās tehnikas vēsturi. Cēsu muzejā šomēnes apskatāma viņa veidoto modeļu    izstāde “Latvijas militārās tehnikas […]

Kā ikdienas paradumi var uzlabot zobu veselību

19:03
16.11.2024
30

Ikdienas paradumi spēlē būtisku lomu zobu veselības uzturēšanā un var novērst daudzas mutes dobuma problēmas. Regulāra un pareiza zobu kopšana palīdz ne vien uzturēt skaistu smaidu, bet arī izvairīties no biežām zobārsta vizītēm saistībā ar infekcijām, kariesu un smaganu iekaisumu. Aplūkosim trīs vienkāršus ieradumus, kas var ievērojami uzlabot zobu veselību. Regulāra un pareiza zobu tīrīšana […]

Vai plastiskā ķirurģija patiesi ir ceļš uz pārliecinošāku ārieni?

19:00
16.11.2024
26

Šis jautājums, kas sākotnēji var šķist vienkāršs, patiesībā slēpj sevī vairākus aspektus, kas saistīti gan ar fiziskajām, gan psiholoģiskajām izmaiņām. Plastiskā ķirurģija ne vienmēr nozīmē tikai ārējas pārmaiņas – tā bieži ietekmē arī cilvēka pašpārliecību un kopējo dzīves kvalitāti. Daudziem pacientiem šīs izmaiņas ir ceļš uz harmoniskāku dzīvi, kurā viņi izjūt gan iekšēju, gan ārēju […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
22
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
8
5
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
26
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
24
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
64
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi