Tituls: “Par izglītības darbu Pārgaujā.” Vārds, uzvārds: Auseklis Ķibilds. Nodarbošanās : Stalbes vidusskolas direktora vietnieks informātikas jautājumos, informātikas un fizikas skolotājs.
– Neesmu no tiem, kas komandē. Kopēju valodu ar skolēniem klasē lieliski var atrast arī ar humoru.
Stalbē, satiekot Ausekli Ķibildu, ielūkojamies fizikas kabinetā, kam modernizācija vēl priekšā, apskatām informātikas kabinetu, kas labi aprīkots un iekārtots, bet iecerēti arī jauninājumi tur, kur saimnieko skolotājs. Stalbes vidusskola ir viena no pirmajām, kur mūsdienīgas idejas informātikas pielietošanā darbojas skolvadībā, un tie ir tradicionālo klases žurnālu aizstāšana ar e-klasi.
“Elektronisks klases žurnāls – dati internetā atspoguļo visu informāciju par skolēnu sekmēm un kavējumiem. Pāris nospiestas pogas, un viss kā uz delnas. Programma, kurā jādarbojas, ir ļoti vienkārša. Latviski. Ja kas nesaprotams, var man prasīt,” Auseklis Ķibilds stāsta, ka ar tādiem vārdiem un argumentiem pārliecinājis kolēģus skolotājus pieņemt moderno e-klasi, kas nu jau otro gadu ir darbībā. Pagaidām skolēniem un vecākiem šī sistēma neko nedod. Ja vecāki rakstīs iesniegumu un interesēsies, tad mobilajā telefonā pienāks īsziņas ar bērna atzīmēm.
“Pirms ieviesām šo Latvijā izstrādāto skolvadības sistēmu, mums jau bija pašu izveidots elektronisks klases žurnāls. Varbūt tāpēc esam viena no pirmajām Cēsu rajona skolām, kur darbojas e-klase,” analizē skolotājs, kura iniciatīvas un idejas vērtējumu uzskaitē, mācību darba analīzē, skolotāju darba dokumentācijas izstrādē novērtējusi skolas vadība, pieņem kolēģi. “Ja nākamgad visās klasēs būs datori, tad tradicionālie klašu žurnāli vispār atkritīs,” par nākamiem soļiem teic skolas informātiķis. Pateicoties viņa sapratnei un vēlmei dalīties zināšanās, datorkursos iemaņas apguvuši ne vien skolotāji, bet arī daudzi Pārgaujas pagastu ļaudis. Un pieaugušo vidū atrodas arvien cilvēki, kas nobrieduši iedziļināties datorapguvē. Skolotājs gatavs strādāt ar visiem.
“Pirms pieciem gadiem ar absolventu, kurš bija kļuvis par informāciju tehnoloģiju speciālistu, pārrunājām, kas skolu sagaida nākotnē. Jau toreiz mums radās doma, ka datorus skolas dzīvē jāizmanto vairāk – arī tehnisku darbu aizstāšanai. Tas jau notiek. Tagad tiecamies iegūt interaktīvu tāfeli. Tā ļoti noderētu fizikā un informātikā, skolēnu ieinteresējot iedziļināties fizikas jautājumos. Esmu sastādījis sarakstu par iegādājamo tehniku, veicamiem darbiem. Nu jārod iespējas, jo jaunā tehnika maksā tūkstošus,” par iecerēm stāsta Auseklis Ķibilds. “Uzdevumu krājumi un mācību grāmatas jau nezudīs, kaut gan nākotnē arvien vairāk skolēni informāciju lasīs internetā un droši vien pienāks laiks, varbūt pat drīz – pēc trim, pieciem gadiem, kad bērni uz skolu nāks ar savu portatīvo datoru. Reizē tas būs risinājums problēmai, ka skolas somas ir tik smagas.”
Audzināmās klases skolēni, gadu studējuši, nesen rīkojuši tikšanos. Tā skolotājs vairāk par katru uzzinājis – divi strādā ārzemēs, gandrīz visi pārējie studē. Šādas tikšanās ir apliecinājums tam, kāds pamats pusaudžos un jauniešos skolotāju ielikts. “Pirms gadiem septiņiem domāju aiziet no skolotāja darba. Tas bija laiks, kad strādāju divarpus slodzes – ik dienu astoņas, pat deviņas stundas. Arī audzināšanu nācās uzņemties divās paralēlās klasēs. Tādu laiku negribētos piedzīvot. Kopš matemātiku māca citi skolotāji, slodze samazinājusies un darba prieks ir lielāks. Jaunais informācijas tehnoloģijās ir tik interesants, ka skolotāja darbā netrūkst azarta.”
Auseklis vērtē, ka vidusskolai pagasta dzīvē ir ļoti liela nozīme. Stalbē par to jau pārliecinājies ikviens, kad jaukā, nelielā pamatskola Ungurmuižā pārtapa par vidusskolu Stalbes centrā. Pēdējos gados skolas vērtību cēlusi arī sporta zāle. “Stalbe ir gaišs centrs, un cilvēki to novērtē,” secina skolotājs. Pārējie aptaujas “Gada cilvēks” laureāti.
Komentāri