“Nesen manam vīram noteica paaugstinātu cukura līmeni asinīs. Viņam regulāri jālieto medikamenti, jāpārbaudās. Ārsti daudz skaidrojuši. Kur varam uzzināt, kāda valsts noteikta palīdzība pienāksies cukura diabēta slimniekiem? “ “Druvai jautāja lasītāja Anna.
“Druva” noskaidroja, ka visplašākās konsultācijas pacients tiešām var saņemt pie sava ģimenes ārsta vai diabēta aprūpes kabinetā Cēsīs, Bērzaines ielā 18, pie speciālistiem, diabēta aprūpes māsām.
Veselības ministrija, savukārt, ir izplatījusi oficiālu informāciju par izmaiņām kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču iegādē.
Ministru kabinets ir pieņēmis Veselības ministrijas sagatavotos noteikumus „Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība”.
Kompensējamo medikamentu sistēma Latvijā darbojas jau vairākus gadus. Tā ir sistēma, kad valsts daļēji vai pilnībā apmaksā pacientiem zāles un medicīniskās ierīces. Kompensējamo zāļu sarakstam ir vairākas daļas. A sarakstā iekļautās zāles ir sagrupētas, ņemot vērā iespēju tās savstarpēji aizvietot, un katrai grupai ir noteiktas references (lētākās) zāles grupā. B sarakstā iekļauj tādas zāles un medicīniskās ierīces, kurām kompensējamo zāļu sarakstā nav savstarpēji aizvietojamu zāļu vai medicīnisko ierīču.
Jaunie noteikumi noteiks C saraksta izveidošanas kārtību. C sarakstā tiks iekļautas tādas zāles un medicīniskās ierīces, kuru izmaksas viena pacienta ārstēšanai pārsniedz 3000 latu gadā un kurām nav piemērojami izrakstīšanas nosacījumi.
Noteikumi paredz no 2007.gada 1.janvāra paplašināt glikēmijas teststrēmeļu kompensācijas iespējas – 100% apmērā glikēmijas teststrēmeles tiks kompensētas trīs mēnešus pirms grūtniecības, grūtniecības laikā, kā arī bērniem; 75% apmērā iepriekšējo 50% vietā glikēmijas teststrēmeles tiks kompensētas cukura diabēta slimniekiem, kas lieto insulīnu, izņemot gadījumus, kad apmaksā 100% apmērā; 50% apmērā glikēmijas teststrēmeļu kompensācija tiks uzsākta cukura diabēta pacientiem, kas lieto perorālos hipoglikemizējošos līdzekļus.
Ar noteikumiem palielinās kompensācijas apmēru astmas ārstēšanai. Šobrīd astmas medikamentus valsts kompensē 75% apmērā, bet no 2007.gada 1.janvāra šis kompensācijas apmērs paredzēts 90%.
Paredzēts, ka no 2007.gada 1.janvāra tiks uzsākta zāļu kompensācija virknei jaunu diagnožu, piemēram, akūts C vīrushepatīts, polineiropātijas, stāvoklis pēc orgāna un audu transplantācijas, ārstēšanai nepieciešamo zāļu kompensācija.
Komentāri