Cēsu rajona slimnīcā pirmo reizi notika cilmes šūnu noņemšana no jaundzimušā nabas saites asinīm.
Šo procedūru savam dēliņam Tomam tūlīt pēc piedzimšanas izvēlējās bijusī priekuliete Saiva Zelča un Ilvars Rāgs, kuri tagad dzīvo Siguldā.
“Par cilmes šūnu dziedināšanas iespējām uzzinājām no ārstes Siguldā, kura Saivu uzraudzīja grūtniecības laikā. Mums ir svarīgi, lai mūsu dēls būtu pasargāts no slimībām. Šīs šūnas var palīdzēt arī mums – vecākiem, ja mēs saslimtu,” teica tēvs, kurš turēja rokā tikko dzimušo dēlu.
Zinātniekiem nav noslēpums, ka pati pirmā cilmes šūna rodas, spermatozoīdam savienojoties ar olšūnu, no kā rodas cilvēks. Tā kā no šīm šūnām dabiskā ceļā var rasties ikviens cilvēka orgāns, tad cilmes šūnām jābūt spējīgām arī organismā novērst visļaunākās slimības, ja tās dzīves laikā rastos.
Lai šo procedūru Tomam veiktu, Cēsīs bija ieradusies medicīnas firmas SIA „Activevision Life” direktore, ārste Gita Gaņģe. Viņa Cēsu dzemdību nodaļas vecmātēm parādīja, kā cilmes šūnas paņemt no nabas saites asinīm un sagatavot nosūtīšanai un pēc tam saglabāšanai. “Latvijā šis pakalpojums ir jauns. Pieejams tikai no 2004. gada. Cilmes šūnu noņemšana no nabassaites asinīm Eiropā un pasaulē vairs nav nekas jauns. Tādēļ nolēmām šo iespēju piedāvāt arī Latvijas iedzīvotājiem. Pēdējo divu gadu laikā aktīvi strādāju šajā jomā. Cenšos izzināt visu jaunāko par cilmes šūnu iespēju pētījumiem pasaulē un to, kā tās tiek izmantotas leikozes, leikēmijas un citu ļaundabīgu kaišu ārstēšanā. Notiek intensīvi pētījumi, kādu slimību ārstēšanā cilmes šūnas vēl var izmantot, īpašu uzmanību pievēršot ļaundabīgo audzēju, izkaisītās sklerozes, Alcheimera vai Parkinsona un citu smagu slimību uzveikšanai,” pastāstīja ārste un informēja, ka iespēju cilmes šūnas iegūt no nabassaites asinīm atklāja pirms 15 gadiem Amerikā, jo gan nabassaites, gan placentas asinis satur ļoti daudz cilmes šūnu. Latvijā jau daudzas ģimenes izmantojušas šo iespēju, kaut gan procedūra ir diezgan dārga, jo nekavējoties šūnas tiek transportētas uz Varšavas onkoloģisko centru, kur izveidota speciāla banka šī materiāla uzglabāšanai. Kādēļ šūnas tiek glabātas Polijā, nevis Latvijā? “Cilmes šūnu uzglabāšana ir ļoti atbildīgs un precīzs pasākums ilgu gadu garumā. Bankas izveidošana ir dārga. Varšavā banku sponsorēja dziedātājs Hosē Karrera, kurš Polijā ar cilmes šūnām izārstēja leikozi,” pastāstīja G.Gaņģe.
Latvijas iedzīvotāji šo progresīvo ārstniecības metodi ir izpratuši un visaktīvāk šo iespēju izmanto liepājnieki. Ar gaidāmā bērna vecākiem tiek slēgts līgums. Līdzko bērniņš ienācis pasaulē, nabas saite tiek pārgriezta un asinis savāktas speciālā maisiņā, no tām atdalītas cilmes šūnas, kas nekavējoties tiek transportētas uz glabātavu Polijā. Līdz bērna 18 gadu vecumam ar cilmes šūnām nepieciešamības gadījumā ir tiesīgi rīkoties bērna vecāki vai viņa aizbildnis. Kļūstot pilngadīgs, cilvēks par savu cilmes šūnu izmantošanu atbild pats.
Komentāri