Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Satiku jūs abus reizē…

Druva
00:00
23.12.2006
6

Mūsdienās ģimenes dzemdības ir kļuvušas par ierastu notikumu. Cēsu rajona slimnīcas dzemdību nodaļas vecākā vecmāte Veronika Medne atzīst, ka ģimenes dzemdības atvieglo mediķu darbu, un arī māmiņas jūtas drošākas un pārliecinātākas par sevi, ja līdzās ir tuvs cilvēks.

“Ģimenes dzemdības Cēsīs notiek jau gadus piecpadsmit. Tajās var piedalīties ne tikai tēti, bet arī māmiņu mammas, māsas, draudzenes. Tikai pirms tam jāapmeklē māmiņu skola. Jaunajai māmiņai un līdzi paņemtajam cilvēkam jābūt sagatavotiem, lai zinātu, kas viņus sagaida, ko mēs no viņiem prasām, kā, piemēram, vīrs dzemdībās var palīdzēt sievai. Līdz ar to arī jaunie tēti ir mierīgāki, saprot mediķu darbu, pat, ja rodas kādi sarežģījumi. Patiesībā mums ļoti patīk, ka nāk līdzi vīri. Pēc dzemdībām viņi ir saprotošāki un mīļāki pret sievām. Nenoliedzami, arī vecmātei jaunais tētis ir liels palīgs. Kad šādi sākām strādāt, domājām, kā būs. Dzemdību process nav viegls, kā vīrieši izturēs. Bet esam ļoti priecīgas. Mums ir daudz vieglāk strādāt. Kad dzemdību nodaļās bija slēgtais režīms, māmiņas nāca bailīgas un nedrošas. Personālam nebija viegli. Nākamie tēti ir malači, turas braši, un ir prieks, ka viņi arvien vairāk un vairāk piedalās dzemdībās,” stāsta V.Medne un turpina: “Jaunās dzīvības nākšana pasaulē attiecas uz abiem vecākiem. Tā sākas no ieņemšanas brīža, līdz kamēr bērni piedzimst un aug. Ir patīkami, ja nākamajam tēvam rūp pirmsdzemdību periods, dzemdības, pēcdzemdību un kopšanas periods,” domās dalās vecākā vecmāte.

Jaunie tēti dzemdībās tiek aicināti arī pārgriezt nabas saiti, daudzi šo iespēju arī izmanto.

“Skatāmies pēc apstākļiem, vai viņi tam ir gatavi, vai dzemdībās viss ir noritējis labi. Emocijas ir ļoti mīļas. Dažkārt tētis atnāk stingrāks un bravurīgāks, bet dzemdībās emocijas šķīst, un viņi jūtas laimīgi,” stāsta V.Medne.

Vecākā vecmāte atzīst, ka piedalīšanās dzemdībās nedrīkst būt obligāta. Katrs pāris pats jūt un zina, vai otra cilvēka klātbūtne ir nepieciešama.

“Mūsdienās ģimenes dzemdības, izvēlētas vecmātes nedaudz ir arī tāda kā modes lieta. Bet tikai paši vecāki savā starpā saprot, tas ir vajadzīgs vai ne. Dzemdības tomēr ir ļoti intīms un emocionāls brīdis,” domās dalās vecākā vecmāte.

Dzemdību un ginekoloģiskās nodaļas vadītāja Sandra Kumpiņa piekrīt, ka ģimenes dzemdības ir ļoti jaukas… ja abi vecāki kopā ir izgājuši māmiņu skolu un uz dzemdībām atnāk jau sagatavoti.

“Vīrietis ir pirmais, kurš var palīdzēt sievai. Tāpēc ir patīkami, ja dzemdībās viņi ir atbalsts sievām. Bieži sievietes ieņem dīvainu pozīciju – parāda, cik viņām ir slikti, nevis dzemdē mazuli un strādā. Ja nekas iepriekš nav pastāstīts, viņi ir tik pārsteigti par to, kas dzemdībās notiek. Sievietei dzemdību kontrakcijas un sāpes ir nepiedzīvotas un nezināmas sajūtas. Arī vīrietis tad ir neziņā, apjucis un šķiet, ka kaut kur jāskrien meklēt palīdzību no malas, jo te kaut kas nav īsti riktīgi. Zvana telefoni, virsū nāk radi. Bez tam ļoti svarīgi ģimenes dzemdībās ir tas, ka vīrietis pirmais redz bērniņu un uzreiz viņu pieņem. Ir daudz lielākas izredzes, ka viņš nekad nepārstās rūpēties par savu atvasi. Domāju, ja kādreiz ģimenē būs problēmas un tā izjuks, par bērniem viņi turpinās rūpēties. Pirmais kontakts ir ļoti svarīgs,” domās dalās S.Kumpiņa. Satikušies pa īstam

Kaspara un Fionas Vilnīšu ģimenē pagājušajā nedēļā pasaulē nāca dēliņš.

“Mums nebija pat tāda doma, ka mazuļa dzimšanas brīdī varētu nebūt kopā. Domāju, ka atbalsts ir svarīgs. Fionai bija vieglāk, ka esmu līdzās. Cēsu dzemdību nodaļā ir nodrošināts gan krēsliņš, gan citas palīglietas, lai dzemdību procesā māmiņa justos ērti un abi vecāki varētu būt kopā. Pašam bija emocionāli grūti. Bija, protams, arī asaras. Kad mazulis iebrēcās, arī man sāka birt asaras. Tā mēs abi paraudājām. Dāmas gan neraudāja, tikai puiši,” atceras Kaspars un turpina: “Pēdējās minūtes bija vissmagākās. Kad dēliņš jau piedzima un ieraudājās, viss bija kārtībā. Nabassaiti pārgrieza vecmāte. Es fotografēju, lai paliek jaukas atmiņas. Tagad kopā visi esam jau trīs dienas. Mums šķiet, ka pazīstam viņu jau ilgu laiku. Pēdiņas kutinājām deviņus mēnešus, bet tagad esam satikušies pa īstam,” saka tētis.

“Kaspars teica, ka abi ar dēliņu raudājuši. Man laikam nebija spēka raudāt. Bet patiesībā nevaru iedomāties, kā dzemdības varētu notikt bez Kaspara atbalsta,” piebilst Fiona.

Vieglākais – korķēt mājās šampanieti

Raivo un Ingas Jaunslaviešu ģimenē ir četrgadīgais dēliņš Klāvs Kristiāns un pagājušajā nedēļā dzimušie dvīnīši – Roberts un Evelīna.

“Mēs braucām uz plānotām dzemdībām. Ingu aizveda uz operāciju zāli, bet es paliku istabiņā gaidot. Ar mazuļiem sasveicinājos mirklī, kad viņus atveda uz jaundzimušo apkopšanas telpu. Šoreiz, ja tā var teikt, viss bija skaidrs gandrīz pa minūtēm, bet toreiz, kad dzima Klāvs Kristiāns, bija lielāka neziņa. Atceros, centos Ingu mierināt, glāstīt, bet bija mirkļi, kad viņa mani atgrūda. Visu laiku bija jābūt līdzsvarā, neskatoties uz to, ka vienu mirkli viņai vajag manu pieskārienu vai glāstu, bet citā ne. Taču apziņa, ka turpat jābūt, nepamet ne uz mirkli. Jā, jutos diezgan bezspēcīgs. Arī šajās dzemdībās bija tāpat. Varbūt šoreiz Ingai bija cits sāpju slieksnis, bet tāpat pēc operācijas viņa nevarēja celties un bija jāpalīdz,” stāsta Raivo.

“Ja runājam par ģimenes modeli un to, ka mazuli paši plānojam no pirmās dienas, protams, kopā jābūt līdz galam. Citi tēti varbūt mājās uzreiz atzīmē dēla piedzimšanu… Man atzīmēšana nesanāca, jo svarīgāk bija būt šeit kopā ar Ingu. Tēviem ir jābūt klāt dzemdībās. Tā viņi spēj labāk arī izprast sievas. Vieglākais ceļš, protams, būtu sēdēt mājās un korķēt vaļā šampanieša pudeli,” domās dalās Raivo. Neaprakstāmas emocijas

Ilvars Rāgs un Saiva Zelča pagājušajā nedēļā sagaidīja dēliņu Tomu.

“Saivai bija ķeizargrieziens un līdzās viņai nevarēju būt. Gaidīju aiz durvīm. Kad dzirdēju mazuļa pirmo kliedzienu, mani pārņēma neaprakstāmas emocijas. Tās nevar vārdos izstāstīt. Tas ir milzīgs prieks un saviļņojums. Kamēr Saiva pamodās pēc operācijas, mēs ar Tomiņu viņu divas stundas gaidījām. Abi runājāmies. Ja būtu bijis citādāk, es noteikti būtu kopā ar Saivu līdz dēliņa piedzimšanai. Tur nevar būt citu domu. Es, piemēram, neesmu šīs dienas izgājis no slimnīcas. Palīdzu Saivai, viņa pirmās dienas nevarēja celties, neko smagu celt. Apkopu mazo Tomiņu,” stāsta tētis un piebilst, ka viegli nav. Saraustītais miegs šajā situācijā ir visgrūtākais.

“Ir svarīgi, ka mazulim pirmais kontakts ir gan ar mammu, gan tēti. Mana mamma stāstīja, ka kādreiz tēti nemaz iekšā slimnīcā netika. Tik pa logu ar roku pamāja. Es to nevaru iedomāties. Dzimst taču mūsu kopīgs bērniņš, kā var nebūt līdzās šajā mirklī. Pirmās dienas ir visjaukākās, emocionālākās.

Apzinos, ka esmu Saivai liels atbalsts. Nevaru iedomāties, kā būtu, ja viņai vienai būtu jāizdzīvo šīs dienas. Svinēt? Man nav bijusi doma, ka varētu iet kaut kur atzīmēt dēla piedzimšanu. Zinu, ka man ir jābūt te,” saka mazā Tomiņa tētis.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
24

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
11

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
26

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
43

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
43

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
74

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
8
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
8
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
7
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
6
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi