Mācīties, lai uzsāktu vai paplašinātu uzņēmējdarbību, tāda ir to 20 lauku sieviešu motivācija, kuras apmeklē bezmaksas mācības sieviešu resursu centrā “Prieks”.
Bezdarbnieces, amatnieces, zemnieces un arī lauku uzņēmējas, kas vēlas paplašināt savu patlaban nelielo biznesu, jau otro mēnesi sēž skolas solā, lai apgūtu zināšanas, kā izveidot un vadīt uzņēmējdarbību.
– Kursos sievietes mācās grāmatvedību, uzņēmuma vadīšanu, papildina datorzinības, iepazīstas ar izraudzīto nozaru jaunumiem likumdošanā, tiekas ar dažādu valsts dienestu speciālistiem, mācās saskarsmes prasmi, kas atvieglos kontaktu dibināšanu. Taču galvenais ieguvums ir uzdrošināšanās uzsākt ko jaunu, lai mainītu savu dzīvi, – saka resursu centra vadītāja Biruta Mežale.
Raunēniete Ināra Vainiusa patlaban ir bez darba. Viņa uzņēmējdarbības pamatus gribējusi apgūt jau sen, tādēļ šī iespēja nav laista garām. Esot vēl līdz galam nenoformulētas ieceres lauku tūrismā, kuras varētu būt pamats biznesam. Savukārt Drosmai Grabei jau ir konkrētas ieceres. Viņa prot cept lieliskas kūkas un vēlas atvērt savu ceptuvi. Arī Evijai Braunai –Upītei no Liepas ir taustāmi plāni. Patlaban viņa ir mājsaimniece, bet saimniecībā tur zirgus. Izjādes un vizināšanās būs pamats lauku tūrisma biznesā. Uz zirgiem akcentu liek arī Tatjana Jankovska no Raunas, kuras ģimenei nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību.
Vairākām sievietēm iegūtās zināšanas noderēs, paplašinot savu šobrīd mazo biznesu. Tatjanai Rjazanovai no Stalbes ir savs veikals Rozulā, līdzās tam gribētu atvērt kafejnīcu.
– Noderīga būs gan grāmatvedības zināšana, gan lietvedība, izmaiņas likumos, jo tās ēdināšanas uzņēmumam ir ļoti svarīgas. Tādēļ turu ausis vaļā un sekoju visam, ko stāsta lektori, – vērtē T.Rjazanova.
Guna Veģere no Raunas arī saimnieko veikalā. Viņa plāno uzsākt ražošanu, izveidojot nelielu gaļas žāvētavu, kur gatavot garšīgus kūpinājumus mājas gaumē. Ar pārtikas ražošanu saistās vēl vienas raunēnietes – Marijas Ceriņas – nākotnes nodomi. Viņa ir pieredzējusi piensaimniecības speciāliste. Nodibinājusi savu uzņēmumu, kur izmantos profesionālās iemaņas.
Floristika, veselības centrs, lauku tūrisma ierosmes – tā ir vēl daļiņa no iecerēm, kuru īstenošanai pamatu sievietes gūst četru mēnešu kursos. Mācības notiek īpašā veidā. Teoriju apgūst, izspēlējot virtuālu firmu. Tās darbība ir lauku tūrismā, jo šajā nozarē iederas visu mācību dalībnieču piedāvājums.
– Zināšanas noderēs ļoti reāli. Izdzīvojam dažādas iespējamās biznesa situācijas, kas ļauj ne tikai apgūt, bet arī izprast teoriju, – saka nosacītā uzņēmuma direktore Inta Kļaviņa no Stalbes.
Kursus beidzot, dalībnieces saņems sertifikātu, kas apliecinās zināšanās. Vairāk nekā desmit rajona lauku sievietes šādu apliecinājumu jau ieguva maijā. Dažas jau izveidojušas savu uzņēmējdarbību, piemēram, Vaira Mazitāne no Raiskuma piedāvā aktīvās atpūtas iespējas – tenisa kortus, velosipēdu nomu, naktsmītnes un konferenču zāli. Arī Vija Upmale no Straupes uzsākusi lauku tūrisma biznesu.
– Tūrisma nozare vēl nav piepildīta. Lauku mājas tiek rezervētas jau mēnešiem, pat gadu iepriekš. Tikai jādažādo piedāvājums, – saka B.Mežale.
Bezmaksas mācības notiek Eiropas Kopienas iniciatīvas EQUAL programmas Latvijai atbalstītā projektā “Atvērtu darba tirgu sievietēm”. Uz līdzekļiem pretendējis un tos apsaimnieko sociālās ekonomikas fonds, bet mācības rajonā organizē resursu centrs “Prieks”.
Komentāri