Kā paredzot, ka šoziem daba vedinās uz domām par atpūtu zaļumos, Cēsu Izstāžu nams piedāvā aplūkot modernus priekšmetus, kas noderētu piknikā. Oriģinālo ideju un izpildījuma autori ir Rīgas dizaina un mākslas vidusskolas absolventi. Izstādē redzami diplomdarbi. Autori savus darbus uz gadu uzticējuši skolai, un tā izmanto iespējas, lai dažādās Latvijas pilsētās sarīkotu izstādes, popularizējot jauniešu mākslu.
Izstāžu nama zālēs zaļumu un nebēdnības, kāda piestāv piknikam, atmosfēru rada izstādes noformējums, kam pamatā ir salātzaļā krāsa. Asprātīgi veidotie priekšmeti, savienojot dažādus materiālus, radot oriģinālas formas ļoti pierastiem priekšmetiem un pasniedzot jaunas idejas, kā vienu un to pašu lietu āra apstākļos izmantot arī divējādi, rada izstādē vieglu un jautru noskaņu.
Visvairāk jaunajiem māksliniekiem ir priekšlikumu par īpašiem traukiem, kas būtu parocīgi ēdienu baudīšanai brīvā dabā, un īpašiem sēžamajiem, kuri ceļojumā ļautu baudīt kaut daļu no tām ērtībām, kas ierastas, pusdienojot mājās. Skolēnu idejas liecina, ka vairums priekšmetu ir ļoti vienkārši, funkcionāli, viegli pārvietojami un piknikā transformējami. Kartona kastīte pārveidojama par paplāti, glāzītes ar spiciem kalumiem labi iederas smiltīs, iekaramās šūpoles var pārveidot par galdiņu, ceļasoma var pārtapt par spilvenu, ādas soma par sēdekli.
Kustība, došanās laukā no pilsētas bijis labs iedvesmas piemērs. Par to pārliecinājušies dizaina un mākslas vidusskolas pedagogi, kuri diplomdarbiem piedāvājuši šo tēmu. “Tā kā priekšmeti ir oriģināli un pirmajā acu uzmetienā varbūt nav nojaušama to daudzveidīgā funkcija, tad katram diplomdarbam pievienota anotācija, kas vairāk līdzinās īsai esejai par jaunradīto lietu. No anotācijas var uzzināt, ka stikla gaismekļus var izmantot spēlei, ka porcelāna figūras, kas atgādina zoss formu, brīvā dabā var izmantot ūdens turēšanai roku nomazgāšanai, ka piknika traukiem speciāli izraudzīts kartons, jo tas ir ekoloģisks materiāls – dabas apstākļos sadalās, viegli sadedzināms ugunskurā un piknika vietā nepaliek sadzīves atkritumu pēdas.
“Topošie dizaineri domājuši par lietu funkciju, jo tās, lai gan glītas, nav dekoratīvas lietas. Piemēri redzami gan no stikla, metāla, ādas, koka un tekstilizstrādājumiem, gan dekoratīvās tēlniecības un rokdarbu nodaļā tapušajiem diplomdarbiem. Šos priekšmetus būtu viegli ražot, tāpēc skola radītās idejas popularizē,” pastāstīja izstāžu kuratore Liena Bondare.
Vidusskolas audzēkņi tic mākslas dzīvotspējai, tāpēc arī ar entuziasmu radījuši jaunumus dizainā. Viens no diplomdarbiem, kas jau guvis popularitāti, ir metālā izkalts dekoratīvs un funkcionāls ugunsgrozs. Milzu trauks ugunskura malkai jau bijis apskatāms vairākos žurnālos, kas raksta par dizainu, ar piknika priekšmeta ideju iepazīstināti Francijā sarīkotās starptautiskās jauno mākslinieku biennāles apmeklētāji.
Līdzās tam, ka izstādē redzamas mūsdienīgas lietas un interesants skatījums uz materiālām vērtībām, piešķirot tām jaunu veidolu, ir iespēja pārliecināties, ka mūsdienīga mākslinieka darbā ļoti liela loma, it sevišķi vides dizainā ir datoriem un to izmantošanai ideju pasniegšanā. Datortehnika ir kļuvusi neatņemama vidutāja starp mākslinieku un mākslas darbu.
“Šī jau ir trešā reize, kad Rīgas dizaina un mākslas vidusskolas audzēkņu diplomdarbu izstāde skatāma Cēsīs. Līdzīgi kā izstādē pirms trim gadiem, arī šoreiz jaunie mākslinieki aicina uz krāšņu un spilgtām idejām bagātu izstādi, atklājot jaunākās tendences dizainā un lietišķajā mākslā,” notikumu vērtē Izstāžu nama vadītāja Nata Livonska.
Komentāri