Bezsniega ziema nodara zaudējumus ne tikai slēpošanas trašu turētājiem, bet arī ziemas sporta preču veikaliem.
Lielajā iepirkšanās laikā, ko gada nogalē piedzīvoja tirdzniecības uzņēmumi, lielākā daļa ziemas sporta preču palika neaiztiktas. Cēsīs trīs, Priekuļos viena firma pārdod slēpes, slēpju zābakus, snovborda inventāru, slidas un ziemas sporta apģērbus. Preces plauktos guļ lielā izvēlē, pagaidām pircējos neizraisot tik pat kā nekādu interesi. Tikai dažā ģimenē Ziemassvētku dāvanai izraudzīta kāda no ziemas sporta precēm.
Laikā, kad sniega trūkums izskaudis ziemas sporta iespējas, aktīvā tūrisma centrs “Eži”, kurš ar savām aktivitātēm zināms Cēsīs un Valmierā, sācis iekarot Rīgu. Šonedēļ “Ežu” sporta preču jaunais veikals sāka darbu Matīsa ielā pie “Bērnu pasaules”. Rīgas iekarošana atzīmēta kā aktīviem cilvēkiem pieklājas – ar tādu kā pikniku, tikai šoreiz plašajās veikala telpās, kurās stendi, pilni saslieti ar slēpēm atgādināja mežu. Veikala īpašnieki – Rolands Melbārdis un Mārtiņš Malcenieks, apliecinot, ka ir optimisti, apgalvoja, ka neatmet cerības no ziemas sagaidīt pieklājīgi aukstu laiku ar salu un sniegu un tātad arī pircēju interesi par ziemas sporta precēm.
“Veikaliem Valmierā, Cēsīs un arī Rīgā ziemas sporta preces pasūtījām jau pavasarī. Tas bija martā,” sacīja R.Melbārdis. Uzņēmēji par pamatu ņēmuši pieprasījumu, kāds piedzīvots pagājušajā ziemā, un arī rēķinājušies, ka sportot gribētāju skaits pieaugs.
“Strādājot Īrijā, biežāk iznāca slēpot, nekā tagad, jo reizi mēnesī atbraucu uz Latviju, lai paslēpotu, bet tagad, esot mājās, nav iznācis slēpot ne reizi,” pastāstīja “Ežu” jaunā veikala pārdevējs, konsultants slēpju sagatavošanā Jēkabs Nākums. Pazīstamais biatlonists, Latvijas izlases dalībnieks olimpiskajās spēlēs, sportiskos panākumus kaldinājis arī Priekuļu sniegotajās trasēs. “Man stāstīja, ka šoziem Priekuļu kompleksā sportisti trenējas, braucot pa asfaltu ar rollerslēpēm, nevis īstajām,” sacīja J.Nākums.
Lielu popularitāti Latvijā pagājušajās ziemās piedzīvoja kalnu slēpošana. Speciālisti uzskata, ka ir pamats domāt – pieaugs interese arī par distanču slēpošanu. Par to liecina arī veikalu preču klāsts, bet “Ežu” veikalā liela Latvijas karte ar atzīmētām vietām, kur sportotāji ir gaidīti. Vidzemes daļā kartē izceļas Cēsis un Gaiziņš. Cēsu rajonā ir piecas kalnu slēpošanas trases un divas distanču slēpošanai.
Taču šai dīvainajā ziemā galvaspilsētas aktīvistiem der ielūkoties arī citos kartes punktos – Cēsu rajonā ierīkotas četras dabas takas, ir trīs velo maršruti un divas laivošanas piestātnes. “Svētdien ar draugiem esam sarunājuši tikties pie Amatas tilta, lai dotos laivu braucienā, jo ūdens līmenis upē ir augsts un laika apstākļi neatšķiras no dažkārt saltajām aprīļa dienām,” pastāstīja R. Melbārdis.
M.Malcenieks atgādināja, ka rudenīgajā ziemā tik pat labi var nūjot – iepazīstot sporta veidu, kas ienācis no Ziemeļvalstīm. “Eži” piedāvā arī piedzīvojumu programmu mežā “Laupītāju nakts”. “Uzdevumus un negaidītas situācijas sagādājam neatkarīgi no laika apstākļiem un programma ir pieprasīta visu laiku. Ziemā to mēdz izmantot darba biedri kolektīvai atpūtai,” skaidroja M.Malcenieks.
Kalnu slēpošanas trašu īpašnieki nevar piemēroties dīvainajiem laika apstākļiem. Kalni stāv tukši un zaļo. Latvijas slēpošanas trašu asociācijas biedri sākuši apspriest, vai nenāktos patraucēt valdību ar lūgumu palīdzēt uzņēmumiem, kuri, ziemai neesot, cieš zaudējumus. Asociācijas valdes priekšsēdētājs Juris Žagars presei skaidrojis, ka kalnu slēpošanas bizness dažā ziņā ir līdzīgs zemnieku biznesam. Vieniem slikta vasara, otriem slikta ziema traucē ievākt ražu. Igaunijas kalnu slēpošanas centru pārstāvji jau nonākuši pie kopīga lēmuma un valdībai iesnieguši kompensācijas prasību par nelabvēlīgo laika apstākļu nodarītajiem zaudējumiem.
Latvijas aktīvisti vēl nav zaudējuši cerības sagaidīt īstu ziemu. “Eži” slēpošanas kalendārā ierakstījuši 11. februāri – tautas slēpojumu “Baiļu apļi”, kas pagājušajā gadā pulcēja 250 dalībniekus. Vecpiebalgā rīkotā tautas slēpojuma “Apkārt Alaukstam” dalībnieki salu cer sagaidīt jau janvārī, lai ap un pār ezeru izveidotos ledus un sniegs.
Komentāri