Otrdiena, 23. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Putnu bērniem cilvēku mamma

Druva
00:00
17.01.2007
18
6lp Zilite

Ja putni un zvēri prastu runāt, tad tie pateiktu vārdos, ko nozīmē cilvēka gādība bezizejas situācijā, kad izšķiras pasaulīgais – būt vai nebūt.

Inese Bērziņa šovasar no nāves paglāba divus lielās zīlītes mazuļus un uzskata, ka vārdi te nav svarīgi, jo pateicība izpaužas putnu balsīs, sevišķi brīdī, kad tiem tuvojies. Tad skan īpaša dziesma par sev tuvākā pazīstamību.

Inese Bērziņa strādā Zvaigznes grāmatu namā Cēsīs. Tur viņas mazie audžubērni iemācījušies lidot, jo laikā, kad no ligzdas izkritušie putnēni vēl bija nevarīgi un barot tos nācās ik pa stundai, Inesei nekas cits neatlika, kā spārnotos mazuļus ņemt līdzi uz darbu.

“Viss bija ļoti vienkārši,” par zīlīšu nonākšanu mājās teic Inese. “Ar ģimeni atbraucām no Maizes svētkiem Āraišos. Pagalmā izdzirdējām klusu čiepstoņu, tādas mazas, vāras skaņas. Tā kā pagalmā mums ir kārtīgs būvlaukums, tad saprast, no kuras vietas nāk šī sīkā čiepstēšana, bija visai sarežģīti. Neatlaidīgi meklējot, čiepstētājus atradām. Zīlītes bērni vēl bija puspliki. Ķermenīšus klāja sīkas, mazas spalviņas un pūkas. Apzinājos, ka mūsu mājas apkārtnē dzīvo žagata un citi plēsīgi putni, tāpat klaiņo kaķi. Sapratu, ka tie mazos putnēnus saplosīs. Iedomājos, ka putnēniem pāri var izdarīt arī mans suns, kurā rit putnu mednieka asinis,” atceras Inese un stāsta, ka zīlītes bērnus ienesusi istabā. “Sāku domāt, ko ar tiem iesākt, jo nebija mazākās nojausmas, kā putnēnus barot. Atcerējos, ka bērnībā laukos bija vistu cāļi. Tos baroja ar vārītām, sakapātām olām. Vārīju olas, bet putnēni bija tik mazi, ka paši barību vēl nevarēja paņemt. Turēju mazos rokā un tuvināju barību knābim, līdz tie saprata, ko gribu darīt. Tiem vajadzēja arī ūdeni, ko knābīšos pilināju ar pipeti,” mātišķās barošanas paņēmienus atklāj Inese un atzīst, ka putnēnu audzināšana izvērsusies par ļoti interesantu procesu.

“Sestdien, svētdien barošana notika ritmā – kā putnēni izdzirdēja manus soļus, sāka čiepstēt, tad arī pabaroju. Pienāca pirmdienas rīts, kad vajadzēja braukt uz darbu. Sapratu, ka mājās mazuļus atstāt nedrīkst, jo tik garas stundas bez barošanas tie iztikt nevar. Ģimenē pat risinājās sarunas, ka putnēni jāatdod kādam cilvēkam, kurš dzīvo mājās, jo gan man, gan vīram darba stundas ir garas. Ko darīt? Ņēmu zīlītes mazuļus līdzi uz darbu. Zvaigznes grāmatu nama vadītājai Saivai Kalniņai tā arī paziņoju, ka man ir divi bērni, kurus mājās atstāt nevaru. Kamēr vēl zīlītes kastītē čiepstēja, viss bija kārtība, bet pienāca laiks, kad putnēni vēlējās mācīties lidot. Jāteic, ka šo prasmi grāmatu namā tie arī apguva. Vienai zīlītei, ko nosaucu par Kazimiru, bija problēmas ar spārniņu. Laikam krītot no ligzdas, putnēns to bija salauzis, jo spārns vienmēr bija nolaists.” Pēc neilga laika Inese sapratusi, ka putnēniem aizbildni meklēt nespēj, ka viņu klātbūtne ģimenei ir lemta. Tā mazie putnēni diendienā ceļoja Inesei līdzi uz darbu. “Kad vīram darbā bija dežūra, ņēmu kasti ar zīlītēm un mājās braucu ar sabiedrisko transportu.”

Inese atceras kuriozu. “Kad zīlītes jau bija paaugušās, gāju tām pirkt gaļu: “Lūdzu, man piecdesmit gramus maltās gaļas,” teicu. Pārdevējas nesaprata, ko ar tādu mazumiņu darīšu, bet, kad pastāstīju, kam pērku, tiku iesaukta par zīļu mammu…”

Sarunā iesaistās Zvaigznes grāmatu nama vadītāja Saiva Kalniņa: “Reiz grāmatnīcā ienāca kāds puisis un, izdzirdējis zīlīšu čiepstēšanu, bija sajūsmā par tik skaistu, dabisku polifonisku skaņu. Viņš domāja, ka tas ir mobilais telefons, bet tad parādījām, kas šo dabisko polifoniju rada.”

“Zīlītes paaugās, un es tām nopirku būri,” stāsta Inese. Pirmā diena būrī laikam bija visgrūtākā, jo putnēni mājās palika vieni. Darbā urdīja tikai vienam doma, vai putnēni mācēs paēst un padzerties? Kad vakarā pārbraucu mājās, barotava bija tukša, bet ūdens izšķaidīts pa malu malām. Sapratu, ka mani mazuļi jau ir pieauguši. Vasaras vidū sapratu – zīlītes ir jau lielas un tām vajadzētu sākt patstāvīgu dzīvi brīvā dabā. Suni iespundēju atsevišķā telpā, lai putni varētu aizlidot. Atvēru būri… Nikola aizlidoja, bet Kazimirs traumētā spārna dēļ nevarēja palidot. Man acīs sariesās asaras, ka tagad paliks bārenītis – viens pats, ar salauztu spārniņu, garlaicībā bez drauga. Kazimiru ienesu istabā, bet viņš visu dienu uztraukti čiepstēja, jutās viens. Es savukārt mirku asarās un pārmetu sev, kāpēc putnu audzēšanā iesaistījos, tagad ir tikai pārdzīvojumi. Vakarā izgāju ārā pēc malkas. Skatos, mana Nikola sēž uz malkas šķūnīša – salijusi, spārniņi nolaisti. Prasīju putnēnam: “Kāpēc nelidoji projām?” Zīlīte uzmanīgi klausījās, ko saku, bet, kad tuvojos, uzlidoja uz pleca. Biju tik priecīga, ka Nikola atgriezusies, jo iedomājos par Kazimiru, kas pa dienu bija pārbļāvies.

Inese prāto, ka no dabas viedokļa varbūt bijis muļķīgi Nikolu atkal ievākt istabā, bet tikai tā putnēni varēja palikt kopā vannas istabā novietotajā būrītī. “Putnēnu dzīves telpu iekārtoju ar puķpodos dēstītiem zaļiem augiem, būrīti izklāju ar sūnām un novietoju tā, lai pa logu putnēni redzētu lielās pasaules dārzu pie mājas.” Inese aizdomājas, laikam, kā labāk pateikt, ka notikusi traģēdija… “Svētdienā tīrot būri, ievēroju, ka Kazimirs stāv ar nolaistiem spārniņiem, laikam bija pārpūlējies, cenšoties aizlidot, un neizturēja fizisko slodzi…Sākās nākamie kreņķi, jo bija jātaisa zārciņš. Pati bērēs piedalīties nevarēju, jo sirds bija pilna asarām. Vīrs gāja uz lielajiem laukiem un Kazimiru apglabāja. Jutu, ka esmu pazaudējusi tādu kā daļu no savas dzīves, ka jāšķiras no kaut kā ļoti tuva. Visi taču esam dzīvi, un dzīvā radība ar mums saplūst vienā veselā,” notrausdama asaru, secina Inese.

Tagad Nikola, kas varēja aizlidot, palikusi viena un, kā atzīst Inese, tiek ļoti lutināta. “Nezinu, kā zīlītes dzīve risināsies turpmāk. Varbūt vasarā putnēns pats nolems izlidot. Tas skan egoistiski, bet, ja tā notiks, nezinu, kā no Nikolas varēšu šķirties. Kad ieeju vannas istabā, tā ar mani runājas, bet nu jau nevēlas, lai pieietu klāt pavisam tuvu. Iespējams, tāpēc, ka lielāko dienas daļu iemācījusies pavadīt vientulībā un sarunā ar spoguli, kur vēro savu attēlu. Iespējams, to uzskatot vai nu par mūžībā aizgājušo Kazimiru, vai kādu citu savas sugas pārstāvi.”

Inese secina, ka dzīvniekiem ir izteikti patiesas jūtas, bez liekulības un izlikšanās, stāstot gan par suni, kurš sagaida mājās, gan par audžubērnu zīlīti Nikolu, kas cilvēkmammu sagaida ar dziedāšanu. Inese secinājusi, ka putnēns ir pieņēmis savu būri, jo cenšas to neatstāt pat tīrīšanas laikā, it kā atgādinot – šeit ir manas mājas.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
49

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
23

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
36

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
50

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
46

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Sirsnīgi un priecīgi nosvin Cēsu pansionāta jubileju

00:00
20.07.2024
77

Ar dziesmām, dejām, pansionāta jeb namiņa, kā iestādi dēvē darbinieki un iemītnieki, atmiņu stāstiem, svētku torti, daudziem sveicieniem, laba vēlējumiem, atzinības rakstiem un pateicībām aizvadīta Cēsu pilsētas pansionāta 30. jubileja. Svinot dienu, kad pirms 30 gadiem pašvaldības pansionāts pārcēlās no Glūdas kalna uz Cīrulīšiem, kopā ar iestādē dzīvojošajiem bija esošie un bijušie darbinieki, kādreizējie lēmumu […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
15
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
12
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
11
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
9
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi