Nodibinājuma “Vidzemes attīstības aģentūra” (VAA) birojs no Valmieras pārcēlies uz Priekuļiem. Ceturtdien pagasta sabiedriskajā centrā pulcējās aģentūras dibinātāji, lai noklausītos speciālistu informāciju par veikto aizvadītajā gadā un šī gada piedāvājumu.
Aģentūra īsteno 18 projektus par dažādām tēmām – nodarbinātības veicināšanu, pārrobežu sadarbību, uzņēmējdarbības attīstību, mūžizglītību, sociālo integrāciju, tūrisma attīstību un citus.
Mūsu rajona pašvaldības pērn iesaistījušās 12 aģentūras realizētos projektos. Visaptverošākais bijis “E-Vidzeme”, kurā piedalījās 21 pašvaldība. Tā ietvaros skolās un bibliotēkās ierīkoti interneta pieslēgumi, iegādāta datortehnika, veikta pieslēgumu uzturēšana, apmācīti darbinieki. Projekts turpinās arī šogad, veicot pieslēgumu ierīkošanu un uzturēšanu, nodrošinot konsultācijas un mācības.
Rajona padomes priekšsēdētāja vietnieks, Jaunpiebalgas pagasta vadītājs Laimis Šāvējs vērtē, ka aģentūra piesaistījusi vērā ņemamus finanšu līdzekļus, ko katra pašvaldība atsevišķi diezin vai būtu spējusi.
– Tie ir Vidzemes mēroga projekti, kuros apvienojas pašvaldības ar kopējām vajadzībām. Piemēram, ūdenstūrisma attīstības veicināšanas projektā “Deviņas upes Vidzemē” no rajonā piedalījās trīs , bet pavisam tajā startēja ievērojami vairāk pašvaldības, bija iesaistīti seši Latvijas rajoni, kā arī Lietuvas un Igaunijas partneri, kopā apgūstot 338 tūkstošus eiro no Eiropas reģionālā attīstības fonda, – saka L.Šāvējs.
Amatas novada domes priekšsēdētāja Elita Eglīte veiksmīgi vērtēja piedalīšanos projektā “Jaunu komercsabiedrību un pašnodarbinātības veicināšana Vidzemes reģionā”, kurā pašvaldības iedzīvotāji mācījās komerczinības un apguva prasmi sagatavot biznesa plānus.
– Vajadzību pēc mācībām jūtam aizvien vairāk, tādēļ uzskatu, kas tas ir viens no virzieniem, kurā aģentūrai jāstrādā arī turpmāk. Zināšanas nepieciešamas gan pašvaldības darbiniekiem, gan uzņēmējiem. Jaunas lietas dzīvē ienāk ļoti strauji, un cilvēkiem pašiem ar tām grūti tikt galā, – pauž E.Eglīte.
Šajā projektā pavisam piedalījās 21 pašvaldība no sešiem Vidzemes rajoniem. Kopējais budžets – 299,6 tūkst.eiro. Līdzekļus mācību īstenošanai aģentūra piesaistīja no ES PHARE programmas, 20 procentus finansējuma sedza valsts.
Aģentūras direktore Jolanta Vjakse dibinātāju sapulcē atzina, ka arī šogad akcents tiek likts uz projektiem, kas dod iespēju mācīties, motivē pilnveidoties. Jaunums ir projekts “Atbalsts Vidzemē jauniešiem ar vidējo un vidējo profesionālo izglītību komercdarbības un pašnodarbinātības uzsākšanai”, kas paredzēts vidusskolas un profesionāli tehnisko skolu absolventiem. Projekta “Zini, ko vēlies” mērķis ir veicināt jauniešos, kuriem ir zems pamatprasmju līmenis, vēlmi aktīvi iesaistīties mācībās, meklēt un atrast savu vietu dzīvē. Uzsākti un turpinās vēl citi aģentūras projekti.
Dibinātāji sapulcē arī apstiprināja attīstības aģentūras budžetu.
– Šogad tiek saglabāts pašvaldību finansējums, bet turpmāk plānots mainīt finansēšanas kārtību, akcentu pārliekot uz pakalpojumu sniegšanu, proti, dažādu projektu realizāciju pēc pasūtījuma, – skaidro L.Šāvējs.
Komentāri