Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Magda, Magone, Mērija, Magdalēna

Dzīve citās mājās

Druva
00:00
16.02.2007
6
5lp Jaunpieb Audzugim1

Par mūsu rajona audžuģimenēm veidosim rakstu sēriju. Pirmais stāsts no Jaunpiebalgas. Pagastā ir sešas audžuģimenes. “Druva” paviesojās trijās, kurās dzīvo pieci audžubērni. Viens no mazajiem nekad savu mammu nav redzējis, jo seši gadi pagājuši tikai bērnu namos, trīs meitenes labi zina, kas ir viņu bioloģiskās mammas, bet nelabprāt par to stāsta un klusībā vēlas attālināt brīdi, kad bioloģiskajās ģimenēs varētu nākties atgriezties. Tas gan ir tikai teorētisks apgalvojums, jo, lai vecāki, no kuru ģimenēm bērni izņemti, varētu gaidīt viņu atnākšanu, ir krietni jāmaina savs dzīvesveids. Vispirms jāpārstāj bezjēgā dzert, tad jāatrod pastāvīgs un algots darbs. “Jūs ticat, ka pieaudzis cilvēks var izmainīties? Es īsti tam neticu,” sarunā teica viena no audžumammām. Mazākā meitenīte, kas jaunajās mājās jūtas drošībā, ir ilgi dzīvojusi pie mātes, kura piekopusi cūcīgu un vaļīgu dzīvesveidu.

Lai nenodarītu pāri bērniem, kuri jaunajās ģimenēs iedzīvojušies un jutuši mīlestību, par bioloģiskajiem vecākiem ”Druva” šo publikāciju sērijā nestāstīs. Gadās, ka bērnu bioloģiskās mātes, kuru tiesības par tādām saukties visai ilgi sargājis likums, dzīvo kaimiņpagastos.

Audžuģimenēs bērni tiek ievietoti uz laiku, tur atrodas siltumā, paēduši, drošībā. Šoreiz nerunāsim arī par institūciju savlaicīgiem vai novēlotiem lēmumiem bērnus atbrīvot, visbiežāk no dzērājģimeņu vai izvirtušu ģimeņu važām.

Šie būs tādi labie stāsti ar nezināmām beigām. Lēmumi nebija pārsteidzīgi

Ģimenes atklāj, ka diezgan ilgi domājušas, vai var atļauties pieņemt un audzināt svešu bērnu, vai var kļūt par audžuģimeni. Tas nozīmē, ka arī nakts laikā mājā var ievest nule kā no bioloģiskās ģimenes izņemtu bērniņu. Jaunpiebalgā satiktajām ģimenēm pieredze ir cita, jo bijis laiks ar bērniem sarast. Tad šaubas par varēšanu arī gaisušas.

“Brīdi, kad Izabellu atveda, es vēl kā šodien atceros… Nācu no dārza, piegāju pie mašīnas, viņa tā bailīgi uz mani skatījās. Iepazināmies. Tagad mums ļoti labi klājas. Tik laba, smuka meitene. To, ka māte neliekas ne zinis par bērnu, es nesapratīšu,” sacīja Elvīra Dravante, septiņgadīgās Izabellas vecmāmiņa. Kļūt par audžumammu bijusi Elvīras meitas Andas vēlme. Anda daudzreiz dzīvē domājusi, ka vēlētos strādāt bērnu namā. Ģimenei piekrītot, viņai izdevies paveikt labu darbu.

“Esmu uzņēmusies par viņu rūpēties. Esmu gatava izaudzināt un izskolot. Kur tad lai viņa paliek? Ja tiesa nolems, ka jāatdod mātei, tad… neko. Vai es iebilstu? Nezinu. Es cenšos par to nedomāt, kamēr atkal jāpagarina līguma termiņš. Izabellai tas jau vairākkārt pagarināts,” nosaka audžumamma Anda Graudiņa un neslēpj, ka Izu audzina kā savu bērnu – pucē, iet uz pasākumiem, iepirkties, kopā dara mājas darbus. Meitene viņu sauc par mammu un par tādu arī uzskata. “Viņa teica, ka atbraukšot un mani paņemšot (vienu reizi meitene satikusi savu bioloģisko māti oficiālajā tikšanās reizē – I.K.). Es neticu, ka viņa brauks. Es negribu, ka viņa brauc, jo man pie šitās mammas ir labi,” tā mazā Izabella. Bērnus par piedzīvoto neiztaujājām, Iza bija vienīgā, kura pati pateica to, ko vēlējās.

Izabella, tāpat kā Mareks, kurš dzīvo pie Ilzes Bukacinskas Jaunpiebalgā, pirms tam bija nonākusi sociālajā centrā “Riekšaviņa”, kas darbojas Zosēnu pagastā.

“Viendien viņš sita pie loga rūts un māja. Bērns bija pamanījis to brīdi, kad eju prom no darba. Tad es zināju, ka paņemšu puiku un vedīšu uz mājām paciemoties. Gan ne uz savām mājām, bet pie draudzenes,” stāstīja Ilzes draudzene Inese Ivanova, kura pati audzina divus audžubērnus. Mareks Ilzes ģimenē ienācis pirms pāris gadiem, tagad vieta istabās un sirdī atrasta arī mazajai Annijai. Annijas māsa Keita dzīvo Ineses ģimenē, un Ivanoviem ir vēl gados vecāka audžumeita Jana. Sanāk tāds kalambūrs, bērni sadalīti. Ar audžumammām vienojāmies, ja bērniem nav savu, gādīgu vecāku, tad mūsu valstī viņi faktiski atrodas kā tirgū. Krīzes centrs, bērnu nams, audžuģimene, īstā mamma… Kurš izvēlēsies, kurš ne? Visbiežāk audžuģimenēs aug viens, divi audžubērniņi, jo jaunie vecāki domā, kā mazajiem nodrošināt labus sadzīves un emocionālos apstākļus.

“Es nesaku, ka gribu rūpes, bet ir iekšējs gandarījums, ka varu palīdzēt. Tajā pat laikā es satraucos, ka var pienākt brīdis un viņiem būs jāatgriežas tur, no kurienes nākuši. Es saku, ka neesmu viņu īstā māte. Viņas to saprot, bet tajā pat laikā, kad runājam, Jana spriež, ka varbūt mamma nedzers, bet, ja dzers, tad viņa atkal būs pie manis. Lielākie bērni pat šo sistēmu ir sapratuši,” tā Inese Ivanova. Neaugs kā sēnes pēc lietus

Bērnu interešu aizstāvji uzsver, ka bērnam vislabāk ir augt ģimenē. Audžuģimenes ir alternatīva. Audžuģimeņu kļuvis vairāk, tas ļauj spriest arī par to, ka drīzumā valstī strauji ruks bērnu namu skaits.

“Tam es varētu piekrist, jo bērns no tādas dzīves neko nav ieguvis. Mareks pie manis atnāca no bērnu nama, viņš neprata maizīti uzsmērēt,” sprieda Ilze Bukacinska, bet piebilda, ka, sistēmu pārkārtojot, audžuģimenes nevēlas palikt nenovērtētas. Šīs sievietes neslēpa, ka daudzi domā tā, ka audžuvecāki rūpes izvēlas naudas dēļ. Audžuģimenēm par bērna vai vairāku bērnu audzināšanu valsts mēnesī maksā 38 latus, bērnu uztura naudu piemaksā tā pašvaldība, kuras teritorijā bērns dzīvojis bioloģiskajā ģimenē. Valstī vēlas, lai audžuģimenes ir labās gribas vēstneši. Pašvaldība audžuģimenei drīkst samaksāt likumā noteikto minimumu, 27 latus mēnesī, bet bērna dzīvošana bērnu namā tai pašai pašvaldībai izmaksātu tuvu diviem simtiem latu. “Man gribētos, lai valstī saprot, ka mēs palīdzam un kopējiem spēkiem dzērājas bērnu ceļam augšā. Kā to var darīt naudas dēļ? Taču nauda ir vajadzīga, lai bērnam nodrošinātu dzīvošanu arī mūsu mājās. Es esmu izvēlējusies pakārtot savu dzīvi būtībā svešiem bērniem, bet es nevēlos, lai valsts atbildība ietu mazumā. Kāpēc bērnus neizvēlas adoptēt? Ja es adoptēju, tad valsts vairs neuzņemas nekādu atbildību. Izmaksā vienreizējo pabalstu, un viss. Kas ir 1000 lati? Ja bērns ir jāizaudzina, jāpalaiž augstskolā,“ problēmās, par ko ikdienā neaizdomājamies, aicināja iedziļināties Inese Ivanova. Šīm audžumammām ir liela pieredze. Viņas vērtē arī citas audžuģimeņu noteikumu nianses. Bērnu dzīve viņu mājās tiek vērtēta, pāris reižu sociālie un bāriņtiesu darbinieki braukuši ģimenes apsekot. Audžumammas to atceras ar nepatiku un spriež, ka daudzas ģimenes tieši tādēļ, it kā neuzticēšanās dēļ atsakās no lēmuma par audžuģimenes statusu. “Kā jūs justos, ja naktī, atvedot bērnu, jums uzprasītu, kur viņam būs gulta, kur skapis? Pirms brīža viņu izņēma no vieniem vienīgiem mēsliem…,” noteica audžumammas. Tāpat noteikumos paredzēts, ka bērniem ar bioloģiskajiem vecākiem jāsatiekas. Par šīm tikšanās reizēm ir skaudras atmiņas, tās notikušas ķeksīša pēc un mazos traumējušas.

“Kad īstā mamma un es stāvējām blakus, bērns man teica: “Es gribu pie tevis!” Viņa prasīja: “Kto ti takaja?” Atbildēju, ka audzinu viņas bērnu, tad atskanēja: “Ja vas ņe priznaju!” Bija skaidra sievietes attieksme. Nevis paldies par to, ka esmu viņas bērnu palaidusi skolā, pabarojusi, bet tikai nosodījums. Cilvēki jau ir dažādi, bet bērnam tā tikšanās nebija vajadzīga,” tā Anda Graudiņa, un līdzīga pieredze ir Ilzei un Inesei. Viņas pārliecināti kliedē maldu, ka bērns mīl tikai un vienīgi savus vecākus.

“Mūsu bērni īstajām mātēm ap kaklu nekrīt un pie viņām neraujas, aizbildinās, ka jāmācās, jālasa, jātamborē. Izdomā, lai nevajadzētu ilgāk palikt,“ tā Inese Ivanova. Neviena no trim Jaunpiebalgas audžuģimenēm strikti neteica, ka bērnus adoptēs vai ņems aizbildnībā. Vienīgi Anda un viņas ģimene par to domā. Ilze un Inese kopā ar ģimenes cilvēkiem ir gatavas četriem bērniem dāvāt māju un sirds siltumu vēl gadiem ilgi.

Nākamajā piektdienā “Druvā” citu audžuģimeņu stāsti par izvēli un problēmām, palīdzot bioloģiskajiem vecākiem uzaudzināt bērnus. Fakti: Vidzemes rajonos ir 83 audžuģimes Cēsu rajonā 33 audžuģimenes, no kurām: * Zosēnu pagastā – 17; * Jaunpiebalgas pagastā – 6; * Kaives pagastā-3; * Skujenes pagastā-3; * Cēsu pilsētā –2; * Inešu pagastā-1; * Raunas pagastā-1. Izmantota BĢLM ārpusģimenes aprūpes departamenta audžuģimeņu un aizbildņu nodaļas sniegtā informācija.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
4

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
66

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
35

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
56

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
53

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Dienestu posteņiem būs ērtākas telpas

00:00
21.07.2024
48

Lai uzlabotu ēkas energoefektivitāti, aktīvi noris būvdarbi pašvaldības ēkā Brāļu Kaudzīšu ielā 9, Jaunpiebalgā. Ēkā atrodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Jaunpiebalgas postenis. Darbi jau no pirmajām dienām pavasara beigās sokas raiti, vērtē Jaunpiebalgas apvienības pārvaldes vadītāja Dace Bišere-Valdemiere. Ja atklājas kādas problēmas, tām ātri rod risinājumu: “Bet jāteic, […]

Tautas balss

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
19
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
14
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
13
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
12
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Prieks par sakārtoto un skaisto ielu

17:29
15.07.2024
31
Cēsniece O. raksta:

“Cēsīs, atjaunotajā Bērzaines ielas posmā, ierīkoti glīti soliņi un atkritumu urnas, apkārtne tīra. Jauki tur piesēst. Bērzaines iedzīvotāji beidzot ir ieguvēji. Labi sakārtota gan Gaujas, gan Bērzaines iela. Par to prieks,” pārdomās dalījās seniore, cēsniece O.

Sludinājumi