Pirms diviem gadiem apstiprināja Cēsu pilsētas teritoriālo plānojumu 2005. – 2017.gadam. Tā mērķis – nodrošināt augstvērtīgu vidi, līdzsvarotu ekonomisko attīstību, racionālu dabas, cilvēku un materiālo resursu izmantošanu un kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu. Plānojumā norādīti arī zemes lietojuma mērķi konkrētajās pilsētas teritorijās. Taču, laikam ritot, mainās arī situācijas un nosacījumi, un teritorijas plānojumā iespējamas izmaiņas. Lai tās nenāktos veikt haotiski, kā arī, ņemot vērā samērā lielo ieinteresētību grozījumos, pagājušajā vasarā dome pieņēma lēmumu tos veikt divas reizes gadā.
Kā informēja Cēsu domes speciāliste stratēģiskās plānošanas un investīciju piesaistes jautājumos Dita Trapenciere, martā tiks uzsākti nākamie Cēsu pilsētas teritorijas plānojuma grozījumi: “Tie galvenokārt attiecas uz neapbūvētiem zemes gabaliem, kuros īpašnieki vai potenciālie pircēji iecerējuši veikt kādas darbības. Vispirms vajadzētu izdomāt, ko konkrētajā zemes gabalā viņi vēlas darīt, tad salīdzināt, vai tas atbilst teritorijas plānojumam. Varbūt, iepazīstoties ar atļauto izmantošanas mērķi, rodas idejas, un maiņa nav nepieciešama. Plānojuma apraksts un kartogrāfiskais materiāls atrodams Cēsu mājas lapā internetā sadaļā “Attīstības plāns”. Nepieciešamo informāciju var saņemt arī domes iedzīvotāju apkalpošanas centrā, kā arī otrā stāva vestibilā, kur atrodas karte ar zemesgabalu robežām un teritorijas izmantošanas veidiem. Ja ir kāda sīkāka interese, domei var uzrakstīt iesniegumu ar jautājumu, ko var darīt konkrētajā zemes gabalā, un mēs sniegsim atbildi.”
Ja jau tagad ir skaidrs, ka vēlamā zemes gabala attīstība neatbilst pilsētas teritorijas plānojumam, īpašniekam līdz 3. martam domē jāiesniedz rakstisks lūgums par iespēju veikt teritorijas plānojuma grozījumus. Nākamie grozījumi tiks uzsākti septembrī.
D.Trapenciere stāsta, ka grozījumi saistīti ar normatīvajos aktos noteiktu procedūras ievērošanu, un tas kopumā var aizņemt vairāk nekā sešus mēnešus. Tikai pēc tam varēs saņemt arhitektūras plānošanas uzdevumu, veikt zemes gabala sadalīšanu vai citas iecerētās darbības. Tātad jārēķinās, ka ideju realizēšana nenotiks uzreiz.
Iesniegumu izskatīšanas procedūra ir šāda: ja cilvēks vēlas, lai mainītu viņa zemes gabala lietošanas mērķi, jāraksta domei iesniegums. Vispirms to izvērtē attīstības un teritorijas plānošanas komisija, kuras lēmumu izskata domes sēdē. Deputātiem ir iespējas apstiprināt komisijas ierosinājumu vai arī piedāvāt citu risinājumu. Pēc pozitīva domes lēmuma tiek saņemti nosacījumi no dažādām aģentūrām, piemēram, reģionālās vides pārvaldes, veselības aģentūras un citām.
“Kopumā atzinumu dod 16 vai 17 institūcijas, kurām arī ir tiesības noprotestēt zemes lietojuma mērķa maiņu. To var izdarīt arī blakus esošo zemes gabalu iedzīvotāji, kuri personīgi tiek informēti par iecerētajiem grozījumiem. Bez tam, notiek arī divas sabiedriskās apspriešanas, tā kā process nav vienkāršs, un jārēķinās, ka rezultāts var nebūt tāds, kā iecerēts.
Tiesa, domē jau sākotnēji cenšamies objektīvi izvērtēt, vai lietojuma maiņa iespējama, un ne visas ieceres varam atbalstīt. Piemēram, mazstāvu apbūves vidū, visticamāk, netiks pieļauta ražotnes izveide, tāpat arī teritorijā, kas paredzēta ražošanas attīstībai, nezin vai tiks atļauta mazstāvu apbūve. Katrs iesniegums tiek rūpīgi izvērtēts, jo laiks mainās, un pašreizējā situācija pieļauj plašākas iespējas. Piemēram, mazstāvu apbūves rajonā varētu būt atļauta mazstāvu apbūve ar komercdarbības elementiem,” stāsta D.Trapenciere.
Līdz šī gada pirmo grozījumu procedūras uzsākšanai atlicis pavisam nedaudz, tāpēc tiem, kuri pretendē uz izmaiņām, tuvākā pusgada laikā vajadzētu pasteigties. Nepieciešams pavisam nedaudz, uzrakstīt iesniegumu un nodot to domes iedzīvotāju apkalpošanas centrā. D.Trapenciere piebilst, ka klāt derētu pievienot zemes gabala shēmu un zemesgrāmatas apliecības kopiju, lai būtu skaidrs, ka iesniegumu rakstījis pats zemes gabala īpašnieks, kā arī tālruņa numuru, lai pašvaldības darbinieki var sazināties ar iesnieguma autoru.
Komentāri