Cēsu centrālajā bibliotēkā trešdien apbalvojumus saņēma tās pagastu bibliotekāres, kuras izstrādājušas labākos tūrisma maršrutus.
Centrālās bibliotēkas organizētajā novadpētniecības konkursā „Laipni lūdzam mūsu pagastā” piedalījās 25 no 31 pagastu bibliotēkām un tapuši 24 tūrisma maršruti.
Bibliotēkas direktores vietniece metodiskajā darbā Zaiga Eglīte skaidroja, ka tūrisma maršrutu konkursa ideja radusies pašiem pagastu bibliotekāriem, lai apzinātu un saglabātu informāciju par pagastu ievērojamākajām vietām, turklāt radītu materiālu, kas būtu pieejams un izmantojams jebkuram, kurš vēlas iepazīties ar dažādajām vietām. Maršrutus vērtēja žūrijas komisija, kurā darbojās četras bibliotekāres, konkurss noritēja divās kārtās.
Maršruta viens eksemplārs saglabāsies centrālās bibliotēkas, otrs pagasta bibliotēkas novadpētniecības fondā.
„Ir izstrādāti lieliski tūrisma maršruti, kas ir liels ieguvums,” atzīst Z.Eglīte, aicinot bibliotekārus popularizēt materiālu, jo daudzos no tiem ietverta informācija, kas līdz šim nav bijusi plaši zināma. Bibliotekāre norāda, ka nu ir izveidots materiāls, ko varēs piedāvāt cilvēkiem, kuri interesējas par objektiem, kas pagastā ir interesanti.
Konkursā 1. vietu un 100 latus ieguva Skujenes pagasta Sērmūkšu bibliotēkas vadītāja Vija Indriksone, 2. vietu un 75 latus saņēma Taurenes pagasta bibliotēkas vadītāja Ineta Rūnika. Savukārt 3. vietu dalīja un 50 latus ieguva Priekuļu pagasta bibliotēkas vadītāja Liene Zuimača un Jaunpiebalgas pagasta bibliotēkas bibliotekāre Anita Auziņa.
V.Indriksone pastāstīja, ka maršruta sastādīšana: „Sagādāja grūtības, jo, lai atrastu desmit objektus mazajos Sērmūkšos, bija jāpiedomā par katru ozolu.” Rezultātā tapis interesants darbs, kas tiks prezentēts arī pagasta padomei. V.Indriksone stāstīja, ka cilvēki interesējoties par maršrutu un apskates vietām, un jau pirms gada pa šo maršrutu vesti apmēram 30 pilsētnieki, kuriem ir īpašumi Skujenes pagastā. Savukārt L.Zuimača pastāstīja, ka maršrutu pa Priekuļiem bijis grūti izstrādāt citu iemeslu dēļ, jo novadpētniecības materiāli iepriekš nav bijuši savākti: „Man bija jāsāk no nulles. Pavadīju divas atvaļinājuma nedēļas, lai izstrādātu maršrutu, pati objektus arī fotografēju. Priekuļos ir ļoti daudz ko redzēt, turklāt pagasts attīstās un ir arī jaunas vietas, ko apskatīt, piemēram, firma “Vidzemes betons”.” Bibliotekāre atzina, ka darbs bijis vērtīgs un jau tagad cilvēki nākot interesēties par atsevišķiem objektiem.
I.Rūnika paveikto darbu vērtēja kā ļoti vērtīgu, jo iegūta ļoti plaša informācija. Darbā palīdzējuši pensionētās vēstures skolotājas Spodras Ergardes savāktie materiāli, turklāt kopā strādāts arī pie Taurenes pagasta vēstures grāmatas veidošanas.
Savukārt, Straupes pagasta bibliotekāre Gunta Punāne, kura konkursā ieguva atzinību, pastāstīja, ka materiāli par pagastu vākti arī, lai sagatavotu darbu augstskolai, turklāt ar iegūto informāciju bibliotekāre plāno dalīties ar pagasta tūrisma informācijas centru: „Tas bija ļoti svētīgs darbs. Arī es uzzināju daudz ko tādu, ko pirms tam nezināju.”
Zaubes pagasta bibliotekāre Benita Branta atzina, ka viņas paveiktais darbs nav tieši atbildis konkursa nolikumam, jo viņa izstrādājusi padziļināti pētniecisku materiālu par Zaubes senvietām un baznīcām.
Zaubes bibliotekāre arī īstenojusi projektu „Iepazīsim savu novadu” rajona padomes projektu konkursā „Iedzīvotāju iniciatīvas un mūžizglītības iespēju veicināšana Cēsu rajonā” un izveidojusi bukletu par pagastu.
Komentāri