Ikviens vidusskolēns 21. februārī varēja pavērt noslēpumainās durvis, lai ielūkotos nākotnes profesijā. Ēnu diena kļuvusi par populāru tradīciju. Tā dod iespēju jauniešiem redzēt izvēlētās profesijas priekšrocības un arī trūkumus, iejusties vidē, kādā notiek darbs. Skolēni, kuri kļūst par ēnām, pārliecinās, vai viņi savos sapņos ir uz pareizā ceļa, vai iespējas jāmeklē citā virzienā. Tiem, kuriem sirsniņā bija patiesa vēlme uz dažām diennakts stundām iejusties pieaugušo pasaulē, tas izdevās.
Septiņas ar pusi stundas cēsnieks, 11. klases skolnieks Mārtiņš Smeķis sekoja Latvijas gaisa satiksmes vadības departamenta vadītāja Alfrēda Miķelsona darbam. Mārtiņš uzsver, ka Latvijas gaisa satiksme ir svarīga drošības iestāde, jo kontrolē lielu daļu valsts gaisa telpas un ir atbildīga par lidmašīnu no tās dzinēja iedarbināšanas brīža līdz izslēgšanai. Diena Mārtiņam sākās ar ekskursiju pa departamenta un dispečeru telpām. Tālākie notikumi ēnu aizveda uz torni, no kura var pārredzēt lidlauku, vērojot lidmašīnu intensīvo kustību, uz meteoroloģijas dienestu, kura ievāktā informācija kodētā veidā nonāk lidlauka vadības tornī.
”Interesanti, ka dispečeru darba grafiks rit pēc plāna – divas stundas darbs, 15 minūtes atpūta – jo šajā darbā nepieciešama liela uzmanība. Tas ir grūts un ļoti atbildīgs, ” uzskata Mārtiņš un secina, ka dienu aizvadījis, piedzīvojot daudz jauna. Uzņēmumā viņš bijis vienīgā ēna, no Latvijas gaisa satiksmes darbiniekiem sajutis attieksmi kā pret pieaugušu cilvēku. Mārtiņš Smeķis: ”ēnu diena ir lieliska iespēja ieskatīties nākotnes profesijā un saprast, vai šo darbu vēlēsies darīt, tā palīdzēs izdarīt izvēli, lai to nebūtu jānožēlo.”
Vidusskolniece Santa Veinberga ēnu dienas vērojumiem izvēlējās Lattelecom mārketinga un komunikācijas vadītāju Santu Demmi un ēnas statusā pavadīja visu darba dienu, ar pieredzēto esot apmierināta. Santa piedalījusies darbinieku sapulcē, sarunās lietišķā gaisotnē, vērojusi tikšanos ar reklāmas aģentūru un citu organizāciju pārstāvjiem. Lielākā daļa sarunu risinājušās par pasākumu ”Gada labākais operators”, kas nu jau noticis. Dienas otrajā daļā darbā iesaistīta arī pati ēna, palīdzot rediģēt tekstus un piedaloties dažādās diskusijās. Santa neslēpj, ka tieši šajā profesijā nākotnē gribētu darboties. Komunicēšana, organizatoriskais darbs un mārketings ir tas, kas viņu saista.
”Ēnu dienā piedalīties bija vērts. Daudz ko uzzināju par šo profesiju, sajutu saprotošu attieksmi, ” tiem, kuri ēnošanu nav izmēģinājuši, Santa iesaka pamēģināt. ”Tā ir iespēja pārliecināties par profesijas piemērotību, vērtīgi redzēt teoriju praksē. Ēnu dienas gaitā var iedibināt sakarus, kas, iespējams, var noderēt, izvēloties nākotnes darba vietu.”
10. klases skolniecei Baibai Prindulei ēnu dienas notikums bija jāgaida līdz nedēļas beigām, jo viņa izvēlējās ēnot aktrisi Agnesi Zeltiņu. Aktrisi ēnoja vairāki skolēni. Tās pašas dienas vakarā aktrise devās uz Maskavu, lai filmētos kādā seriālā.
Ēnu diena ir dzīves piedāvāta iespēja. Ja to neizmantosi pats, izmantos kāds cits. Ēnu diena dod arī izdevību iegūt ne tikai priekšstatu par kādu profesiju, bet atrast arī dzīvesbiedri, kā tas pirms pāris gadiem sagadījās skolniecei Rūtai, kura ēnoja politiķi Einaru Repši.
Komentāri