Sākoties peldēšanās sezonai, laikraksts “Druva” devās līdzi Sabiedrības veselības aģentūras Valmieras filiāles higiēnas ārsta palīdzei Ņinai Landišai, lai apsekotu Cēsu rajona populārākās peldvietas.
Straupes pagasta Riebiņu ezerā, ņemot ūdens paraugus, atklājām, ka tur dzīvo “matoņi” jeb tautā saukti zirgu mati – gari, tievi, tumši tārpi. Mēdz uzskatīt, ka tie var apdraudēt cilvēku veselību.
Sabiedrības veselības aģentūras Valmieras filiāles higiēnas ārste Iveta Šmite nomierināja, ka šie tārpi cilvēka veselībai nav kaitīgi un ir sastopami daudzās mūsu rajona ūdenstilpēs.
Maija sākumā aģentūra uzsāka ūdens pārbaudes sešās Cēsu rajona populārākajās peldvietās.
Tagad ūdeņi tiek analizēti jau trešo reizi, un pārbaudes tiks veiktas visu peldēšanās sezonu ik pēc divām nedēļām līdz septembra vidum.
I.Šmite pastāstīja, ka, sākoties peldsezonai, regulāri tiek kontrolēta ūdens tīrība upēs un ezeros. “Ar Cēsu rajona pašvaldībām esam saskaņojuši pārbaudīt vairākas ūdenstilpes- Gaujas Raiskuma līci, Raiskuma, Ungura, Driškina ezeru. Straupes pusē – Riebiņu ezeru, bet Priekuļu pagastā – Ninieri.” Ārste arī atzina, ka grūti novērtēt visas peldvietas, jo daudzas atrodas privātīpašnieku teritorijās.
Kā tiek noteikta ūdens tīrība? “Pirmām kārtām tās vērtējam vizuāli – krāsu, aļģes. Piemēram, zilaļģes ir kaitīgas cilvēka veselībai. Ja uz ūdens virsmas redzamas putas, tas var nozīmēt, ka ūdenstilpē kaut kas mazgāts ar sintētiskiem līdzekļiem. Jānovērtē arī, vai ezeru un upju virsmas neklāj naftas produkti. Galvenais noteikums, lai pareizi izzinātu ūdenstilpes piesārņojumu, paraugus ņemam, sākot no 30 cm dziļuma. Otrām kārtām, ūdens paraugā testē mikrobioloģiskos rādītājus (baktēriju daudzums 100 ml ūdens).” I.Šmite vērtē, ka Gaujas ūdens pēc analīžu rezultātiem ir viens no netīrākajiem, kaut gan pieļaujamās normas nepārsniedz. I.Šmite uzsvēra, ka vistīrākais ir Ninieris. “Tas tāpēc, ka ezerā perfekti strādā avotu sistēma, kas to attīra.” Viņa teica, ka nevajadzētu peldēties nezināmās vietās. Nevajadzētu peldēties arī reibumā, lēkt ūdenī no augstuma.
Aiz sevis būtu jāsavāc atkritumi, dabiskās vajadzības nevajadzētu kārtot ūdenī. Jāuzrauga bērni pie ūdenstilpēm.
Komentāri