Valstī pētījuma veikšanas laikā aptaujāti 170 bērnu invalīdu vecāki, un lielākā daļa respondentu bijuši lauku rajonos. Pētnieki saklausījuši, ka joprojām tikai neliela bērnu invalīdu vecāku daļa šodienas sabiedrībā jūtas labi vai vismaz apmierinoši. Vecāki joprojām izjūt, ka apkārtējie par daudz ziņkārīgi pievērš uzmanību bērnam ar fiziskās un garīgās attīstības traucējumiem, bet sociālā drošība izzūd brīdī, kad vecāki, kuri gadus desmit, piecpadsmit bijuši mājās, kopā ar bērnu, nespēj atrast interesantu, labi atalgotu darbu. Vecāki uzskata, ka izglītības līmenis, pašu veselības stāvoklis un arī vecums nekādi neļauj kāpt pa karjeras kāpnēm. Rūpējoties par bērna veselību, jau ilgstoši vecāki izjutuši materiālo līdzekļu trūkumu un jūtas atstumti no sabiedrības notikumiem. Vecāki bilduši, ka ir neapmierināti ar sociālo pakalpojumu piedāvājumu un pieejamību, jo ļoti bieži tie ir par maksu, īpaši, ja izvērtē rehabilitācijas, speciālistu, arī psihologu pakalpojumu pieejamību. (No projekta “Vientuļo vecāku, kuri audzina bērnus invalīdus, iespējas iekļauties darba tirgū un nepieciešamais atbalsts viņu sociālajai iekļaušanai” ziņojuma).
Sociālās jomas speciālisti, vērtējot pakalpojumu pieejamību Cēsīs un citviet rajonā, uzsvēra, ka situācija pēdējos gados ir uzlabojusies. Pilsētā darbojas
dienas centrs bērniem ar funkcionālās attīstības traucējumiem, bērni invalīdi var mācīties Cēsu 2. pamatskolā, vecāki var konsultēties ar sociālo pakalpojumu aģentūras speciālistiem, kuri palīdz risināt arī juridiskus jautājumus un informē par ārstēšanās, rehabilitācijas un citām iespējām. Speciālisti piekrīt, ka par sociālo pakalpojumu pieejamību nopietnāk jādomā rajona laukos.
Komentāri