“Tik daudz jums varam pastāstīt, jo mums dažādus notikumus cilvēki teikuši,” tā Mores kaujas muzeja gide Anta Brača un priecājas, ka katru gadu interese par Latvijas vēsturi tikai pieaug. Pērn muzeju apmeklējuši četri tūkstoši interesentu, šogad pāris mēnešos jau tūkstoš. “Tieši vidusskolēniem ir liela interese, bet pagaidām zināšanas ļoti vājas. Par maz skolā māca vēsturi. Man gribētos, lai ir tāda dzimtenes mācība, kurā pastāsta par būtisko vēstures griežos,” tā Anta, bet muzeja vadītājs Antons Bračs piebilda, ka, runājot ar tautiešiem un ārzemniekiem par Latviju un notikumiem, kuros piedalījušies tik daudz apkārtnes ļaužu, izpaužas viņa Latvijas mīlestība.
“Zināšanas par savu zemi ir patriotisma sākums,” tā Antons Bračs, bet piebilda, ka aizvien biežāk par Latvijas vēsturi interesējas tūristi no Krievijas, Ukrainas, arī Vācijas.
“Mums visa dzīve pagāja starp divām patiesībām. Aiz cieņas pret pagastu un jaunajiem mums sirdsapziņa neļauj te pielikt punktu. Strādājam tik tālāk, un ekspozīcija kļūst aizvien plašāka,” tā Anta Brača un piebilda, ka daudz jaunu eksponātu muzejam dāvina apkārtnes cilvēki, kuru tuvie piedalījušies Mores kaujā. Uz muzeju parunāties par dzīvi joprojām nāk leģionāri, bet muzejnieki nospodrina padomju tanku, kas atrodas muzeja pagalmā, dodas arī uz kapiem, lai noliktu ziedus vācu, krievu un latviešu karavīriem, kuri kādreiz bija iejaukti vēstures virpulī. Pētīt vēstures liecības, runāt brīvi par kādreiz un šodien notikušo, Braču ģimenes prāt, ir lielākais ieguvums, un tas iespējams, jo valsts atguvusi neatkarību. Arī par šiem notikumiem jau stāsta vēstures grāmatas, ja vien tās atver un palasa.
Komentāri