Cēsu rajona slimnīcas asins kabineta ledusskapjos nebaltam brīdim glabājas tikai pāris katras asins grupas vienības.
Mūsu slimnīcas mediķi neatklāj, ka jelkad donoru asiņu pacientu kvalitatīvai ārstēšanai vai dzīvības glābšanai būtu trūcis, tomēr arī neslēpj, ka kopš gada sākuma, kad slimnīcā tika pārtraukts asins sagatavošanas nodaļas darbs, nākas satraukties, vai asins vienību pietiks neparedzētiem gadījumiem.
“Ja pēkšņi asins vienību vajadzētu vairāk, būtu jāsūta transports uz Valmieras slimnīcu vai Valsts asinsdonoru centru (VADC) Rīgā. Mēs esam stresā un ik dienu domājam, lai nerastos problēmas,” sacīja asins kabineta vadītāja Austra Gūte, norādot uz ledusskapi, kurā tobrīd atradās tikai viens tā sauktais maiss ar asinīm. Asins kabineta speciālisti norādīja, ka vēl daži glabājas līdzīgā ledusskapī slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā, un daudz vairāk uzkrājumā ir sagatavotā asins plazma.
“Izmantojot asins plazmu, var apturēt asiņošanu, bet smagu traumu gadījumos, kādas rodas, piemēram, autoavārijās, kad ir liels asins zudums, ir jātecina asinis. Burtiski ar strūklu jālaiž,” paskaidroja asins kabineta virsmāsa Anita Beķere. Mediķi, jautāti, kāpēc asins rezerves stacionārā nav lielākas, atbildēja, ka Valsts asinsdonoru centrs vairāk asins vienību neizsniedz.
“Vairāk nedod, jo viņiem nav ko dot! Donoru taču trūkst, īpaši vasarās. Mēs divreiz nedēļā braucam pakaļ asins vienībām, jo zinām plānveida pieprasījumu. Paredzam, ka asinis var vajadzēt arī hroniski slimiem pacientiem, arī tiem, kuriem, iestājoties stacionārā, ir zems hemoglobīna līmenis. Vēl saņemam rezerves vienības neplānotiem gadījumiem. Nesaku, ka asiņu nevarētu būt vairāk, bet līdz šim asins vienību nav pietrūcis,” tā Austra Gūte, taču atviegloti piebilda, ka šogad nav bijis arī gadījumu, lielu traģēdiju, kad vietējo mediķu spēkiem operatīvi jāatrisina dzīvību apdraudošas situācijas.
“Druva” jau rakstīja, ka pērnā gada rudenī, lai sekmētu asins sagatavošanas kvalitātes prasības, tika reorganizēts asins sagatavošanas nodaļu darbs ne tikai Cēsu, arī citās lokālajās veselības aprūpes iestādēs valstī. Mediķi uzsver, ka sadarbība ar VADC ir pilnvērtīga, bet neslēpj, ka situācija bijusi drošāka un pašu donoru vairāk, kad Cēsu slimnīcā sagatavotas asins vienības un komponenti.
Šogad VADC, lai nodrošinātu stacionārus ar nepieciešamo asins vienību skaitu, aktīvāk organizēja izbraukumu dienas, kad donori varēja asinis ziedot tuvāk dzīvesvietai. VADC aicināja pie sevis donorus Cēsīs, Vecpiebalgā, Dzērbenē, Raunā, apmeklēja arī Jāņmuižas profesionālo vidusskolu un Priekuļu tehnikumu. Šajā gadā mūsu rajonā asinis jau ziedojuši 318 labas gribas cilvēki, un daudzi no viņiem to darījuši pirmoreiz.
“Gribu pateikties visiem asins donoriem. Šos cilvēkus raksturo vēlme palīdzēt otram. Mūspusē donoru skaits pieaug, par to ir liels prieks. Tas pierādījies arī sadarbībā ar asinsdonoru centra speciālistiem. Viņi priecājas, ka izbraukuma dienās pie mums ir daudz darba, ” sacīja Latvijas Sarkanā Krusta Cēsu komitejas izpilddirektore Marina Orlova, atgādinot, ka vakar bija svinama Vispasaules asins donoru diena, kuru atzīmē vismaz 70 pasaules valstīs. Latvijā bezatlīdzības asins donoru kustība aizsākusies pirms pusgadsimta, bet tos, kas līdzcilvēka veselības un dzīvības glābšanai asinis ziedo pašlaik, pamatoti uzskata par sabiedrības veselīgākajiem ļaudīm, jo donora asinis tiek detalizēti pētītas laboratorijās, izmantojot augstvērtīgākās tehnoloģijas.
Komentāri