Svētdiena, 12. janvāris
Vārda dienas: Smaida, Franciska

“Palīdzības salas” direktore

Druva
23:00
15.06.2007
7

Labklājības ministrijas ierēdņi uzsver, ka Eiropas Kopienā šis gads ir nosaukts par vienlīdzīgo iespēju gadu, kurā Latvija izvirzījusi trīs prioritātes – rūpes par invalīdiem, ģimenēm ar bērniem un strādājošo labklājību.

“Šīs prioritātes definētas gada sākumā, un tās ir patiesi labas,” saka Cēsu pašvaldības aģentūras “Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra” direktore Iveta Sietiņsone un šo gadu nebaidās nosaukt arī par savu profesionālo izaicinājumu gadu. Iveta desmit gadus darbojas sociālajā jomā un visus – vadošos amatos. Viņa vadījusi Valmieras domes sociālās palīdzības nodaļu, tad Rīgas domē bijusi labklājības departamenta direktora palīdze, bet šī gada sākumā sākusi kūrēt jaunizveidoto aģentūru mūsu pilsētā.

– Sarunas sākumā pieminējāt valstī noteiktās prioritātes. Vai tās ir īstenojamas Cēsīs?

– Esmu apzinājusi neaizpildītās nišas. Trūkst īslaicīgās sociālās aprūpes veciem cilvēkiem. Kaimiņos, Valmieras slimnīcā ir nodaļa, kur var ievietot klientus, lai uzlabo veselību. Mēs vedam uz bijušo Vecpiebalgas slimnīcu, kas vienmēr ir pārpildīta. Un, ja tā pavērtē – radinieks ir Vecpiebalgā, cik bieži pie viņa spēj aizbraukt ģimenes cilvēki, draugi? Tas bieži nav iespējams. Taču nereti vajag ne tikai medicīnisku ārstēšanu, bet cilvēcisku atbalstu. Vēl ļoti aktuāli ir izveidot kārtīgu nakts patversmi. Kopā ar kolēģiem esam izpētījuši, cik ļoti tā nepieciešama, jo dažu iedzīvotāju dzīvesveids vienmēr atšķirsies no vispārpieņemtā. Esam izplānojuši bezpajumtniekus apzināt, viņus aizvest uz pirti, saģērbt jaunās drēbēs, nokārtot pasu, citu dokumentu saņemšanu un izrunāties, lai dzirdam, cik daudziem ir vēlme kaut ko dzīvē mainīt. Dažiem uz kādu laiku vajadzēs pajumti, citiem nodarbības. Tās ir ieceres tuvākajam laikam, bet vēl daudz mūsu pilsētā jādomā par cilvēkiem ar invaliditāti. Jāplāno, vai varam izveidot invalīdu darbnīcas, jāpārveido māju iekšpagalmi, kurās dzīvo cilvēki ar kustību traucējumiem, lai varam nodrošināt vides pieejamības prasības. Jāplāno, kā kompensēt transporta pakalpojumus. Cēsīs ir ļoti liela problēma ar dzīvojamo platību, tāpēc noteikti jāparedz grupu dzīvokļu celtniecība, lai tajos varētu izvietot bērnus, kuri auguši bērnu namos, kuriem ir invaliditātes iezīmes.

– Izklausās mērķtiecīgi…

– Ļoti daudz darba jāiegulda, taču ir jāmeklē un jāatrod iespējas. Nezinu, vai tā drīkstu sacīt, bet man, no malas ienākot, trūkstošais bija labi pamanāms. Ja es ieraugu problēmu, tad gribu to atrisināt! Uzreiz nezinu atbildi, kā to paveikt, bet, ja pāris dienas un naktis padomā, tad izdodas rast labas idejas. Jau jūlijā darbu sāks mājas aprūpes birojs. Tā darbinieki palīdzēs klientiem – veciem, slimiem, vientuļiem cilvēkiem iziet pastaigā, sakops māju, atnesīs produktus no veikala, samaksās rēķinus. Aprūpe klientam būs bez maksas, izdevumus segs pašvaldība. Līdz šim šāda pakalpojuma Cēsīs nebija, bet aprūpe attaisnosies, lai klientu nebūtu jāievieto pansionātā. Līdzšinējā pieredze ļauj uz problēmām un situācijām paraudzīties no vairākiem skatu punktiem. Protams, Cēsīs un Rīgā iespējas atšķiras.

– Arī sociālajā sfērā Rīga ir valsts valstī?

– Tā tiešām ir, jo līdzekļu, ko tērēt, ir daudz vairāk. Rīgā klients prasa, un viņam ir iespēja piešķirt pabalstu. Ir daudz niecīgāka kontrole, jo grūti noskaidrot, kur šis cilvēks nelegāli strādā, kur halturē. Pabalsti ir pietiekami lieli, lai padzīvotos. Dažu sociālo grupu klientiem Rīgas dome gadu apmaksā dzīvokli un garantētais iztikas minimums ir nevis 27 lati mēnesī , bet pacelts līdz 60 latiem. Cilvēki droši vien ir apmierināti, bet es kā speciāliste to vērtēju kritiski. Tas neglābj no bezizejas, jo pabalsti nemotivē cilvēku cīnīties.

– Speciālistam gan vieglāk, proti, iedod naudu, un kādu brīdi klients nepiestaigā.

– Man ir interesanti strādāt šajā vidē. Man patīk risināt sociālās problēmas. Atrast problēmas sakni – izglītības trūkumu, alkohola problēmu. Mēs nevis dosim pabalstu no gada gadā, bet sūtīsim, piemēram, ārstēties. Un uzstādījums varētu būt tāds – ja to nedarīsi, tad pabalstu nesaņemsi! Piedod un – atā!

– Šis viedoklis izskanēja vēlējuma izteiksmē. Tā taču nenotiek, vai ne?

– Ja ģimenē ir bērni, tad daudzās situācijās palīdzību ir grūti atteikt. Ja visus riska ģimeņu bērnus varētu ievietot diennakts bērnudārzos, kur mazie būtu paēduši, aprūpēti, viņi rotaļātos, mācītos, tad aģentūras speciālisti daudz striktāk varētu vērtēt ģimenes attieksmi un viņu vēlmi dzīvi izmainīt. Tādā situācijā būtu lielākas iespējas līdzekļus neiedalīt. Cēsīs bērnudārzi ir pārpildīti. Un nav ko brīnīties, ka septiņgadīgs bērns, kuram pietrūcis vecāku atbalsta un rūpju, nesaprot jautājumu jēgu. Nav ko brīnīties, ka trīsgadīgam mazulim jau nopuvuši zobiņi. Vecākiem iedod pabalstu, bet viņi šo naudiņu neprot rūpīgi iztērēt. Tāpēc uzsveru, ka tikai pabalstu piešķiršana daudzos gadījumos nav risinājums. Tas ir traki, domājot par bērnu un ģimeņu interesēm, šie jautājumi ir jāsakārto. Pagaidām vēl nezinu atbildi uz jautājumu – kā?

– Pieminējāt, ka nauda neatrisina visas problēmas. Vai klienti domā citādi?

– Pašvaldība nevar atrisināt valstiskās problēmas. Kā dzīvo pensionāri? Valsts pieņēmusi Pensiju likumu, trīs ceturtdaļas pensionāru dzīvo trūcīgāk par visiem iztikas groziem, bet pensionāri ir ceturtā daļa sabiedrības. No otras puses,sanāk, ka man kā sociālajam darbiniekam pašvaldībā par to pat nav jāsatraucas, jo ir Sociālās palīdzības likums, kurā noteikts, ka pašvaldības vienīgais pienākums ir nodrošināt garantēto minimālo ienākumu. Tas nozīmē, ka teorētiski ir pateikts, ka Latvijas iedzīvotājam var pietikt ar 27 latiem mēnesī. Kā palīdzēt visiem pensionāriem, kādā situācijā paliek ģimenes, invalīdi? Tas īstenībā ir ētiskas dabas jautājums.

– Piemēram, Labklājības ministrijā uzskata, ka ļoti svarīga ir pašvaldību attieksme pret sociālo sfēru. Un attieksme izpaužas gada budžeta sadalījumā…

– Salīdzinot ar citām pašvaldībām, procents, kas atvēlēts sociālo pakalpojumu sniegšanai, Cēsīs ir mazliet zem desmit procentiem. Tas ir tāds vidējs rādītājs, un nākamajā gadā aģentūra pamatoti prasīs daudz vairāk līdzekļu. Bet vēlreiz saku, ka Cēsīs nevarēsim atrisināt valsts problēmas. Es varu pensionāriem piedāvāt pakalpojumu, piedāvāt nodarbības dienas centrā, bet viņiem tiešām trūkst iztikas līdzekļu. Es vienmēr esmu domājusi, ka no cilvēkiem, kuri nostrādājuši visu mūžu un tagad saņem tos 100 vai 120 latus, es varu tikai mācīties izdzīvot. Tāpēc būtu valstī pārskatīšanai jāatver Pensiju likums, lai tik liela sabiedrības daļa saņemtu cilvēka cienīgas pensijas. Un pašvaldība te nevar palīdzēt! Ja es paņemu, tā improvizējot, visu gada sociālo budžetu un uzskatu, ka pensionāriem jāpieliek vidēji 40 lati mēnesī, tad varu palīdzēt kādiem 800 cilvēkiem, kādai piektajai, sestajai daļai pilsētas pensionāru. Bet tad tas nozīmē, ka nepalīdzam ne bērniem, ne ģimenēm, ne invalīdiem. Vairāk nevienam! Tādas nu ir tās iespējas!

– Bet vienai no prioritātēm vēl būtu jābūt atbalstam invalīdiem.

– Ja valstī saka, ka invalīdiem ir prioritāte, es to pilnībā atbalstu. Taču atkal tiešā problēma ir līdzekļu trūkums. Cik invalīdam vajag naudas medikamentiem, cik vajag pārtikai, cik jātērē komunālajiem maksājumiem? Kāda ir viņu pensija? Jautājumu ir ļoti daudz un valstī risināmi. Bet sarunas sākumā jau izrunājām, ka Cēsu pašvaldība invalīdiem piedāvās vairāk pakalpojumu un risinās vides pieejamības jautājumus.

– Vai tas, ka Cēsu pašvaldības sociālās palīdzības nodaļa tika pārveidota par aģentūru, darbu sekmē?

– Pirms pāris mēnešiem rīkojām atvērto durvju dienu, lai iedzīvotāji iepazīstas ar speciālistiem, uzzina par sociālajiem pakalpojumiem, to pieejamību. Ko ar to gribu pateikt? Liekam uzsvaru, ka esam tuvāk mūsu klientam, ka Bērzaines ielā 16/18 ir izveidota tāda kā palīdzības saliņa, kur kompleksi var saņemt sociālo palīdzību, sociālos pakalpojumus, veselības aprūpes minimumu. Te strādā sociālā darba speciālisti, juristi, grāmatveži. Daudzas pašvaldības joprojām ir grūti pārliecināt, ka sociālo pakalpojumu nodrošināšanai jāveido atsevišķas juridiskas institūcijas, kurām deleģē pienākumus, atbildību, kas darbojas saskaņā ar domes saistošajiem noteikumiem, bet daudzus jautājumus izlemj savas kompetences ietvaros. Šādu aģentūru Latvijā nav daudz, un esmu ļoti priecīga, ka Cēsīs par tās nepieciešamību lēma jau pirms diviem gadiem un tagad strādājam. Nākotnē aģentūra plāno vēl citus pakalpojumus, jo teritoriāli šī ir stratēģiski izdevīga vieta. Te ir iespēja attīstīties, te ir pārveidojamas ēkas, cerams, reģionālā reforma sekmēs to, ka pakalpojumus varēsim piedāvāt daudz plašākam klientu lokam.

– Vai tas nozīmē, ka tāda pati palīdzība un pakalpojumi, kādus saņem pilsētnieki, būs pieejami arī lauku cilvēkiem?

– Cilvēks nav vainīgs, ka izvēlējies dzīvi laukos. Viņam ar to vajadzētu lepoties, būt apmierinātam. Bet pie mums Rīga, kā jau izrunājām, ir privileģētā stāvoklī. Un lielākās valsts pilsētas, arī Cēsis, cenšas neatpalikt. Pagastos sociālā situācija ir sliktāka. Ja pavērtē, tad ļoti bieži laukos cilvēkiem ir trūcīgi apstākļi, bet sociālās palīdzības iespējas niecīgākas. Es domāju, ka novadi palīdzības saņemšanu vienādos. Pakalpojumu daudzums nesaruks, un ieguvēji būs pagasti, kas apvienosies ar pilsētu.

– Starp citu, jūs taču arī dzīvojat laukos…

– Mani kolēģi joprojām smej, ka vedīšot mani ekskursijā pa Cēsīm! Es tiešām nepārzinu pilsētu, un stipri ir jāpiedomā, kur meklējama kāda iestāde, kurā mājā dzīvo tas klients, kurš man izstāsta savas problēmas. Ilgi esmu dzīvojusi Valmierā, tad mazliet Rīgā, bet tagad mūsu ģimenei ir mājas Drabešu pagastā. Atvaļinājums paies “Kalna Smīdes” bišu dravā. Es jau vakar vīram teicu, ka jāsviež medus! Tas tiešām ir tāds salds darbiņš. Un vēl man vajag daudz laika, ko veltīt mūsu mazajai meitiņai. Viņai ir tikai gads un divi mēneši, bet mamma, kura kādreiz sacīja, ka vairs nekad nestrādās, jau atkal raujas. Man likās, ka biju piekususi, bet tagad ir tik daudz enerģijas. Redzu, kā lietas attīstās, un man gribas strādāt.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
7

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
47

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
63

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
43
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
144

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
116

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
16
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
11
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
79
26
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
25
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
37
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi