Trešdiena, 24. jūlijs
Vārda dienas: Kristīne, Kristīna, Krista, Kristiāna, Kristiāns

Piepilsētas feldšerpunkti gatavi sertifikācijai

Druva
23:00
12.07.2007
7

Vaives pagasta un Amatas novada pašvaldības cītīgi domā, kā veselības aprūpes pakalpojumus iedzīvotāji varētu saņemt tuvāk dzīvesvietai, tāpēc pašvaldības ne tikai nolēmušas saglabāt feldšera amatu laukos, bet arī sertificēt feldšeru – vecmāšu punktus pašvaldībās un par šo iestāžu nepieciešamību no jauna pārliecināt Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūru (VOAVA), kas kopš šā gada 1. maija, ievērojot Ministru kabineta (MK) noteikumu prasības, atteikusies maksāt feldšeriem mēnešalgu.

Izdevīgākā situācijā ir pagasti, kuros strādā ģimenes ārsti, kuri tajā sertificējuši ārsta prakses vietu. Tie no ārsta palīga neatsakās. Taču ģimenes ārsti, kuriem pamatprakse ir pilsētā un kuri pilsētai tuvākajās pašvaldībās reģistrētos pacientus pieņēmuši tikai pretimnākšanas pēc, ar feldšeriem ir lauzuši darba līgumus. Turklāt otras ārsta prakses sertificēšanu vairumā gadījumu viņi uzskata par neizdevīgu.

Pašlaik Amatas novada dome uzņēmusies rūpi, lai sakārtotu un sertificētu feldšerpunktus Līvos, Ģikšos un Ieriķos, bet Vaives pašvaldībai nācies slēgt feldšerpunktu Krīvos. Tur bijis maz apmeklētāju, jo atrašanās vieta tuvu Cēsīm, gandrīz pie pilsētas robežas. Bet Vaives pagasta padome daudz darba un līdzekļu ieguldīs, lai darbu turpinātu feldšerpunkts Rīdzenē.

“Ir ļoti daudz pretrunu. Valstī saka, ka pakalpojums jāsaņem tuvāk dzīvesvietai, bet politiskie lēmumi, arī pašvaldību apvienošana, taču sekmēs tikai to, ka lauciniekiem būs jāmēro tālāks ceļš. Kāpēc pašvaldībai ir jāmaksā par mediķu darbu? Jautājumu ir daudz, bet mēs, domājot par saviem cilvēkiem, gan algojam feldšeri, gan sertificēsim feldšerpunktu. Divas dienas nedēļā mūsu cilvēki var nākt pēc padoma pie ārsta palīga, divreiz mēnesī atbrauc arī ģimenes ārste. Mums ir paveicies ar atsaucīgiem speciālistiem, jo laukos ir arī katastrofāls mediķu trūkums. Man prieks, ka izdevās šo jautājumu sakārtot,” līdz šim izdarīto vērtēja Vaives pagasta padomes priekšsēdētāja Valda Zaļaiskalna.

Dienā, kad “Druva” apmeklēja feldšerpunktu Rīdzenē, vizīti pie daktera gaidīja pāris pacienti, kuri uzsvēra, ka viņiem ir ļoti izdevīgi, ja ārstu var satikt apdzīvotās vietas centrā. Nav jāmeklē transports, lai aizbrauktu līdz Cēsīm vai Priekuļiem, kur ir prakses vaivēniešu ģimenes ārstiem. Gadu gaitā situācija izveidojusies tā, ka Vaives iedzīvotāji par saviem ģimenes ārstiem izvēlējušies vismaz sešus speciālistus, ne visi savus pacientus pieņem šaurajā Rīdzenes medpunktā, kas iekārtots daudzdzīvokļu nama, ja nemaldos, istabā un virtuvē.

“Pacientus te pieņemu tikai viņu iespēju dēļ. Pie manis ir reģistrējušies daudzi vaivēnieši, un viņus šeit, Rīdzenē, konsultēju jau septiņus gadus. Man prieks, ka pašvaldība atrisinās feldšerpunkta sertifikāciju. Esam arī pārrunājuši, kā labāk telpas pielāgot medicīnas pakalpojumu sniegšanai,” vērtēja ģimenes ārste Gundega Meinerte, kuras sertificētā ārsta prakse darbojas Priekuļu pagastā. Satiktie vaivēnieši, neskatoties uz to, ka ārstu un arī feldšeri Rīdzenē var satikt visai reti, uzsvēra, ka ar veselības pakalpojumu pieejamību ir apmierināti.

“Manam bērnam ir cukura diabēts. Hroniska vaina, ar visu esmu iemācīta tikt galā pati. Pie ārsta atnāku reizi divos mēnešos, bet dažkārt vajag biežāk. Ja problēmas sākas pēkšņi, tad saucu neatliekamo palīdzību,” tā Olga Subatele.

Ģimenes ārsti arī uzsver, ka visas rūpes un atbildību nevar deleģēt tikai viņiem, jo līdzīgi kā VOAVA ievēro MK noteikumus, tajos ierakstīta arī paša cilvēka atbildība par savu veselību un tās profilaksi. Kā lauku cilvēkam uzņemties savas vai bērna pašsajūtas izvērtēšanu? Noteikumos šādas zināšanas un receptes nav sniegtas. Cilvēki par glābējzvanu uzskata ātro palīdzību, bet arī tad ne vienmēr zina, kad veselībai un dzīvībai jutuši reālu apdraudējumu, kad nāves bailes bijušas maldīgas un neatliekamā palīdzība traucēta velti. Šie jautājumi būtu jāskaidro citā sarunā, bet, turpinot par feldšerpunktiem, to nepieciešamību atzīst arī Amatas novada Līvu feldšerpunktā praktizējošā ārsta palīdze Sandra Rozīte. Viņa strādā katru dienu, un, lai arī feldšerpunkts darbojas pašā Cēsu pievārtē, pacientu netrūkst.

“Pie feldšera nāk uz injekcijām, gadās sadzīves traumas. Cilvēki vēlas izmērīt asinsspiedienu, parunāties. Ziemā ir saaukstēšanās, vīrusi. Darba netrūkst, un cilvēki ir pieraduši, ka mediķa palīdzība nav jāmeklē tikai pilsētā,” sacīja ārsta palīdze Sandra Rozīte un piebilda, ka arī viņai pašlaik algu maksā novada dome. Iepriekšējā kārtība, kā valsts samaksāja feldšeriem, arī ir kalambūrs. Mēnešalga tika ieskaitīta tā ģimenes ārsta kontā, kurš noslēdzis līgumu ar ārsta palīgu. Kad nauda kontā parādījās, tad ārsts sava kolēģa mēnešalgu pārskaitīja pašvaldības kontā, savukārt pašvaldība kā juridiska persona maksāja feldšerim. Godīgi sakot, tāpat kā nauda klibo pakaļ pacientam, tikpat lieliem līkločiem tā seko mediķim par padarītu darbu.

Mediķi arī sūrojas, ka pēdējā brīdī uzzinājuši, kā jākārto feldšerpunktu sertifikācija, jo kādreiz tā bijusi brīvprātīga darīšana. Tāpat vietējās pašvaldības buras cauri sertifikācijas nolikumiem un prasībām, jo trūkst šo noteikumu tulka.

“Man ļoti paveicies, ka jūtu aizmuguri no ārsta Briģa un pašvaldības puses. Zinu, ka jautājumu atrisinās. Man būs darbs un iedzīvotājiem tuvu medicīniskā aprūpe, bet, iespējams, citviet trūkst šīs drošās sajūtas,” noteica Sandra Rozīte.

Priekuļu pagastā un Amatas novadā praktizējošais ģimenes ārsts Jānis Briģis telefonsarunā ar “Druvu” bija visai skarbs, vērtējot valsts un Cēsu rajona padomes atbildību par saviem iedzīvotājiem.

“Vai kāds ir padomājis, kā pie manis nokļūs veci cilvēki no Ģikšiem? Es jau varu savā praksē sēdēt! Valsts nedomā par saviem iedzīvotājiem, jo šādu jautājumu risināšanu nevar uzlikt pašvaldībām. Mēs ar Amatas domes priekšsēdētāju tās lietas izrunājām, pašvaldība feldšerpunktus sertificēs, un mēģināšu atjaunot līgumu ar VOAVU. Darba darītājiem ļoti pietrūkst informācijas, kā šos jautājumus atrisinās rajonā kopumā. Ja no atbildīgajām amatpersonām esmu dzirdējis, ka mediķiem laukos jādodas govis slaukt, cūkas kopt, tad taču amatpersonas domā, ka šie punkti jālikvidē!” sašutumu pauda Jānis Briģis un piebilda, ka kaimiņos, Valmieras, Valkas rajonā, šos jautājumus risina stratēģiskāk.

“Druva” neoficiāli uzzināja, ka vairākos mūsu rajona pagastos strādā nesertificēti feldšerpunkti, tiek minēts, ka sertificēts punkts darbojas vien Taurenē, jo tajā kādreiz bijusi ārsta prakse. Jāsecina, ka stabili var justies tie mediķi, pašvaldības un to iedzīvotāji, kurās ģimenes ārsts sertificējis savu prakses vietu un pieņem viena konkrēta pagasta pacientus. Bet, ja jūsu pagastā ārsts ir ieceļotājs uz noteiktu darba laiku, tad jākļūst modriem un jāuzdod jautājumi. Un tas, vai visi rajona pagastos esošie feldšerpunkti darbu turpinās nākamajā gadā, laikam tomēr būs atkarīgs vien no pašvaldības vadības un pašu mediķu motivācijas un rosības.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
22

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
62

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
101

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
54

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Sniega kupenas vasarā. Hortenzijas

00:00
23.07.2024
124

Iebraucot Stalbes pagasta “Ozolkalnos”, pie norādes zīmes zied hortenzijas. “Man patīk visas puķes,” saka Baiba Svīķe un uzreiz atklāj, ka daudziem šķiet, hortenzijas ir vecu māju puķe, bet tā nav, mūsdienās tā ir tik moderna un dažāda. “Ziedi kupli, to krāsa mainās, cēla, liels krūms ar vieglumu,” tā Baiba raksturo hortenziju un uzsver: “Ja tās […]

Mazajam liepēnietim Kārlim īpaša uzmanība

00:00
22.07.2024
59

Vidzemes slimnīcā sagaidīts šī gada 400. bērniņš – puisītis Kārlis, kurš piedzimis liepēniešu ģimenei, informēja Vidzemes slimnīcā. Pasauli satikt Kārlis ieradās 10. jūlijā plkst. 11:52, mazulis dzimšanas brīdī svēra 3020 g un bija 51 cm garš. Tā kā arī abiem vecākiem – Kristiānai un Kristiānam – vārds sākas ar K, arī jaundzimušajam dots vārds, kas […]

Tautas balss

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
13
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
28
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Skujenes pazīšanās zīme - neasfaltēti ceļi

10:54
23.07.2024
14
Autobraucēja raksta:

“Mūsu pagastu, Skujeni, viegli atrast. Šeit nekādas ceļazīmes nav vajadzīgas. Ja sākas neasfaltēts ceļš (Krustakrogs- Skujene), dodieties tik tālāk un būsit Skujenē. Ceļmalās, kur krūmi, samaziniet ātrumu, aiz tiem sekos līkums. Mierīgi braucot, nepārsniedzot ātrumu, nokļūsiet uz asfaltētiem ceļiem un droši varēsiet turpināt ceļu – Skujene beigusies!” ar ironiju saka autobraucēja ar stāžu.

Laiks pļaut zeltslotiņas

10:54
23.07.2024
14
1
Lasītāja G. raksta:

“Gar ceļu no pašām Cēsīm, caur Dukuriem un pamazām līdz Valmierai izplatās invazīvās Kanādas zeltslotiņas. Tagad tās sāk ziedēt, drīz izplatīs pūkainas sēklas, kas nākamgad jau veidos biežākas audzes. Cēsu novada pašvaldība un Latvijas Valsts ceļi ir informēti par situāciju, bet pagaidām invazīvos augus nepļauj, taču gar ceļu ir arī Eiropa nozīmes aizsargājamie biotopi,” uzsver […]

Sludinājumi