Šogad teju visā rajonā cilvēki nobažījušies par lapsu uzbrukumu vistu kūtīm.
“Lapsas nāk pagalmā, un mēs neko nevaram padarīt. No 25 vistām vairs esam paglābuši tikai piecas,” nobažījusies stāsta Vaives pagasta “Lejas Libertu” saimniece Astra Velta Jansone un rāda pustukšo vistu aplociņu.
Saimniece atzīst, ka šis ir pirmais gads, kad nākas saskarties ar šādu problēmu. Citkārt vanagi kādu cāli aiznesuši, bet šogad no lapsām ne atkauties.
“Šī problēma jau neskar tikai mūs vien. Visiem kaimiņiem vistas ir apēstas. Tālāk uz Priekuļu pusi kādai saimniecei lapsas izrakušās pa žoga apakšu un pa nakti aiznesušas visas vistas. Ko gan laukos lai cilvēks dara? Tāpat jau gana dažnedažādu rūpju un raižu, bet te vēl vistām blakus jāsēž,” saka saimniece un piebilst, ka teju pirms pāris dienām arī viena pīlīte pazudusi.
“Tagad visus vēl palikušos putnus uzmanām un turam nožogojumā. Vistu aploku esam nocietinājuši un ceram, ka vismaz palikušās piecas vistas paglābsies. Vistiņas olas dēja labi, un žēl jau ir. Taču šobrīd pirkt vistas diez vai būtu prāta darbs,” saka saimniece un zina stāstīt, ka mežā uzietas arī lapsu alas, un te darbs būtu tikai medniekiem. Taču izrādās, ka viņiem interese par lapsām maza.
“Kādreiz medniekiem par nošautajām lapsām maksāja, bet tagad vairs ne. Līdz ar to arī interese par lapsām zudusi, un tās savairojušās, ka ne paglābties,” saka “Lejas Libertu” saimniece.
Valsts mežu dienesta Cēsu virsmežniecības meža aizsardzības un apsardzības daļas vadītājs Jānis Ročāns “Druvai” skaidroja, ka gluži nevarētu teikt, ka lapsas šogad būtu īpaši savairojušās un tas būtu kaut kas ārkārtējs.
“Lapsas nāk uz turieni, kur var kaut ko dabūt. Ja īpašnieks savu mantu nesargā, tad lapsa to arī aiznes,” saka J.Ročāns un piebilst, ka ikvienam saimniekam vistas vajadzētu turēt aplokā.
“Parasti uz pavasara pusi, uz lapsu laiku, kad ir vēl nedaudz sniedziņš, braukājot apkārt, lapsu neredzēju tik daudz, lai piekristu apgalvojumam, ka tās šogad ļoti savairojušās. Negribu piekrist arī tam, ka mednieki nešauj lapsas. Viņi šauj, bet vasara nav tas laiks, kad lapsas būtu jāmedī. Ja vajag, ja ir kādi postījumi vai trakumsērga, tad, protams, medības tiek organizētas,” situāciju skaidro J.Ročāns.
Atbildot uz jautājumu, ko darīt saimniekiem, kuriem lapsas paskādējušas vistu saimes, J.Ročāns saka: “Neviens mednieks jau nav sargs, un katram pašam tomēr jārūpējas par savu mantu. Jādara tā, lai lapsa aplokā vai kūtī pie vistām iekšā netiktu. Protams, ja īpašnieks ir noslēdzis ar medniekiem līgumu par konkrētā privātīpašuma apmedīšanu, cilvēks var zvanīt medniekiem un lūgt palīdzību. Parasti jau mednieki arī neatsaka un risinājumu mēģina rast. Taču, ja šāda līguma nav, mednieks ar plinti nevar atrasties privātā teritorijā.”
Komentāri