Rit vasaras brīvlaiks. Jaunieši un pusaudži to izmanto, lai atpūstos, cik nu labi vien iespējams. Vai tā ir, “Druva” vaicāja Cēsu rajona Policijas pārvaldes kārtības policijas biroja nodaļas inspektoram darbā ar nepilngadīgajiem Aivaram Lambertam. Neiztiek bez alkohola
“Reti kurš jaunietis māk atpūsties bez alkohola, nav arī noslēpums, ka daudzi pīpē. Viņi uzskata, ka 16, 17 gadu vecumā jau ir lieli, neskatoties uz to, ka bērnu tiesību aizsardzības likumā rakstīts, ka bērns ir aizsargājams no narkotikām, alkohola un cigaretēm, kā arī bērns nedrīkst lietot šīs lietas,” stāsta A.Lamberts.
Inspektors atzīst, ka daļa alkoholu sāk lietot 14 līdz 16 gados, bet ir pusaudži, kuri to pamēģina vēl agrāk. Nepilngadīgie turklāt vēlas atpūsties klubos, kuros ieeja viņiem lielākoties liegta. A.Lamberts atzīst – kamēr būs klubi, tikmēr pusaudži centīsies tajos iekļūt. Turklāt, ja arī tiktu izveidota īpaša atpūtas vieta nepilngadīgajiem bez alkohola un cigaretēm, ar atraktīvām atpūtas iespējām, uz turieni ietu tikai daļa pusaudžu. Pašlaik Cēsīs ir vairākas atpūtas vietas, piemēram, “Vidzemnieks”, “Aroma”, “Bumerangs”, “Sarunas” un “Pagrabiņš”. “Jauniešu pilsētā ir ļoti daudz, viņi grib apmeklēt klubus. Ja netiek, tusējas parkos, skvēros. Vecāki jau arī negrib laist savās mājās, savukārt jaunieši vēlas intīmu gaisotni. Tomēr pašvaldības saistošie noteikumi paredz, ka bērni līdz 15 gadiem pēc pulksten 22 nedrīkst atrasties uz ielas. Protams, cik iespējams, policija kontrolē situāciju, bet liela atbildība gulstas arī uz klubu īpašnieku un apsargu pleciem,” skaidro A.Lamberts.
Ja bērns līdz 16 gadiem ir lietojis alkoholu, izdarījis sīko huligānismu, vecākiem par to jāuzņemas atbildība: “Sastāda administratīvo protokolu par bērnu neaudzināšanu pēc bērnu aprūpes nepildīšanas
panta.” Par 16 gadiem vecāks jaunietis atbildību uzņemas pats, tiek sastādīts protokols par alkohola lietošanu sabiedriskā vietā. Šādi protokoli tiek rakstīti katru nedēļu. Ir jaunieši, kuri nonākuši policijas redzeslokā, administratīvie sodi viņiem ir ierasta lieta. Gada laikā viens saņem pat vairākus.
Inspektors stāsta, ka vecāki bieži vien protokolu sastādīšanu izprot
kā ieriebšanu, taču A.Lamberts skaidro: “Protokols liecina par to, ka pastāv problēma un ka tā ir jārisina. Īpaši, ja jaunietis policijas redzeslokā nonācis jau vairākas reizes.”
Negatīva tendence pusaudžu vidū ir alkohola pārdozēšana. Šādi gadījumi lielākoties tiek konstatēti mācību gada laikā dažādos pasākumos. Pusaudži lieto alkoholu, bet nemāk apstāties un noteikt robežu, kurai nedrīkst pārkāpt.
Iemācās ģimenē, skolā un uz ielas
“Jaunieši ir mūsu spogulis. Uzvedības modeli iemācās ģimenē, skolā un uz ielas,” uzskata A.Lamberts, skaidrojot, ka pirmais uzvedības modelis veidojas ģimenē: „Ne jau visās ģimenēs, kurās svētkos lieto alkoholu, bērni arī to lietos. Būtiski ir tas, kā bērns redz alkohola lietošanu – vai visi sadzeras un rīkojas neadekvāti, vai arī vīna glāze tiek iedzerta bez skandāliem draugu lokā. Nav jau problēma, ja alkohols ir tikai piedeva, nevis galvenā sastāvdaļa atpūtai.”
Inspektors atzīst, ka svarīgi ir arī tas, ar ko bērns draudzējas. Tāpat A.Lamberts skaidro, ka bērni pārņem ne tos labākos uzvedības veidus. Ja bērns ievēro, ka skolas biedrs ar agresiju panāk respektu klasē, visticamāk, viņš centīsies rīkoties līdzīgi.
A.Lamberts uzskata, ka piemēri tiek ņemti arī no filmām, videospēlēm, kā arī internetā iegūtās informācijas.
Lai gan policija strādā iespēju robežās, tomēr arī sabiedrībai būtu jāveido stingrāka attieksme un jārāda pozitīva priekšzīme. Iespējams, nepieciešami arī stingrāki sodi. Tai pašā laikā līdz 16 gadiem par bērna kļūdām arī tiešā veidā maksā vecāki, tādēļ policija cenšas apelēt pie bērnu sirdsapziņas un uzdot jautājumu – vai vecāki ir pelnījuši sodu par to, ka viņš ir dzēris: „Patiesībā visi pusaudži zina, ko drīkst un ko nedrīkst, tai skaitā, ka nedrīkst lietot alkoholu. Tādēļ aktuāls ir jautājums, kādēļ viņi to tomēr dara – vai tas ir draugu iespaidā vai problēmu dēļ.” Aiz labas dzīves nedzer
„Alkohols ir ātrākais veids, kā atslābināties, nomierināties, izlādēt agresiju un gūt apmierinājumu, jo pie psihologa reti kurš grib iet,” secina A.Lamberts.
Inspektors uz jautājumu, kādēļ jaunietis tik agri sāk lietot alkoholu, atbild, ka nereti tādā veidā tiek risinātas problēmas: „Neviens jau aiz labas dzīves to nedara. Pusaudzis, kuram viss ir kārtībā, kurš normāli mācās un kuram ir dzīves mērķis, diez vai lietos alkoholu. Un, ja lietos, tad minimāli.”
Iemesli, kādēļ pusaudži sāk lietot alkoholu, ir dažādi. Tās var būt problēmas ģimenē, skolā, personīgajā dzīvē. Ir pat gadījumi, kad pusaudži savu mīlestību mēģina izrādīt, sadzeroties tabletes un tā parādot, ka viņi otrās pusītes dēļ ir gatavi pat uz pašnāvību.
Inspektors atzīst, ka ir reizes, kad pieaugušie – ģimene, skolotāji – nav pamanījuši pusaudža problēmu un sāpi. Tad viņš pats atrod veidu, kā to risināt: „Negribu vainot ģimeni un skolu, bet, ja netiek notverts brīdis, kad pusaudzim vajadzīga palīdzība, var nonākt tik tālu, ka bērns neiet uz skolu, sāk klaiņot. Pieaugušie bieži vien neuztver to, ko pusaudzis ar uzvedību grib pateikt. Lielākoties viņi nepasaka vārdos, ka jūtas slikti. Tas tiek parādīts ar uzvedību – skolas kavēšana, slikta uzvedība, bet pieaugušie saka: slikts bērns. Tā viņš nonāk uz ielas, līdzīgās pusaudžu grupās. Tad arī daļa iegūst pieredzi ar alkoholu.”
A.Lamberts uzsver, ka nevar uzskatīt, ka jaunieši, kuri lieto alkoholu, ir no sliktām ģimenēm. Tomēr vecāku attieksme ir ļoti būtiska. Svarīgi, lai vecāki vēlas iesaistīties problēmas risināšanā, lai pauž attieksmi, ka alkoholu lietot ir slikti. Inspektors atzīst, ka ir skumji, ja vecāki to uztver pašsaprotami un nereaģē.
Iedzer un izrādās
Izrādās, ka populārākās mantas, ko nepilngadīgie mēģina nozagt, ir alkohols un saldumi. Pudeli dabūt dažreiz palīdz pilngadīgie draugi, dažkārt arī bomži, kuriem tiek iedota nauda, lai iegādātu kāroto, bet aizliegto dzērienu. Tomēr vēl aizvien ir gadījumi, kad nepilngadīgajiem alkoholu pārdod veikalā.
Alkohola lietošana nereti iet roku rokā ar varoņdarbiem – vandalismu, sīkām zādzībām, kā arī smagākiem nodarījumiem. Bieži vien cilvēki cenšas skaidrot nodarīto ar alkohola reibumu, bet tas nav attaisnojums. Inspektors stāsta, ka nereti negatīvas sekas ir tieši tam, ka nepilngadīgie tusējas kopā ar pilngadīgajiem.
A.Lamberts skaidro, ka pilsētā problēmas ir daudz aktuālākas, tomēr skolas laikā arī laukos situācija ir līdzīga, lai gan mazākos apmēros. Vasaras kopumā esot mierīgākas, taču līdz ar rudeni jaunieši kļūstot „niķīgāki”. To inspektors skaidro ar pienākumiem un ierobežojumiem, kas ir saistīti ar mācību procesu skolā.
Pārkāpumi, ko Cēsu rajonā nepilngadīgie veikuši pusgada laikā * Mantas bojāšana – 7 * Laupīšanas – 7 * Zādzības – 17 * Huligānisms grupā – 4 * Mantas bojāšana ar ugunsgrēku – 1 * Transporta vadīšana bez tiesībām – 4 * Nelikumīgas darbības ar maksājumu kartēm – 2 * Miesas bojājumu nodarīšana – 2 * Miesas bojājumi aiz neuzmanības – 1 * Slepkavība – 1 * Noziegumi, kas izdarīti grupās
(nepilngadīgie kopā ar pilngadīgajiem) – 12 * Noziegumi, ko izdarījuši nepilngadīgie grupās – 10.
Komentāri