Neformālā gaisotnē pagājušajā nedēļā Zaubē uz sarunu sabrauca vairāku pagastu vadītāji.
“Vienmēr esmu bijis par vienotu novadu Cēsu rajona teritorijā. Līdz šim katra pašvaldība domājusi par sevi, savu nākotni, bet, vērtējot teritorijas attīstību rajona robežās, kopumā domāts netiek,” Druvai” uzsvēra Zaubes pašvaldības vadītājs Valdis Lācis, kurš arī bija šīs tikšanās iniciators. Aicināti bija visi, atsaucās Nītaures, Kaives, Dzērbenes, Taurenes, Mārsnēnu, Vaives, Drustu un Cēsu pašvaldību vadītāji. Šīs un vēl Veselavas, Skujenes, Liepas pašvaldības pieņēmušas lēmumus, ka deleģē Cēsu domei izstrādāt novada veidošanas projektu rajona robežās.
“Vairāki rajoni ir pieņēmuši lēmumus, ka rajona teritorijā tiek veidots viens novads. Protams,
situācijas ir citas. Attīstības temps mazāks, rajoni atrodas tālu no galvaspilsētas. Valmieras un Cēsu rajona varianti ir izspēlēti, bet nav skaidrs, kā būs. Vairākkārt ministrijā esmu dzirdējis jautājumu: “Ko tad jūs, cēsnieki, gribat? Nāciet ar variantu un tad runāsim”, “atzina Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders un piebilda, ka līdz šim domes deputāti ir informēti par reformu, bet konkrētu lēmumu nav pieņēmuši. Ir skaidrs, ka Cēsis tik maza pašvaldība kā tagad nepaliks. Piepilsētas pašvaldību – Raiskuma, Priekuļu, Amatas – vadītāji strikti pateikuši, ka vēlas palikt patstāvīgi un arī nākotnē tiem ir pietiekamas iespējas attīstīties. Lēmums par patstāvību ir spēkā Raunas pagastam, un nav iemeslu, lai to atceltu. Pagaidām dažādus variantus apsver Līgatnes pilsētas un pagasta pašvaldība, jo atkal tiek runāts par Siguldas novadu, tāpat par nākotni iespējas pārrunā Raiskuma, Stalbes un Straupes pašvaldībās. Lielas neskaidrības ir ar Jaunpiebalgu un Vecpiebalgu, kuras jaunajā, neoficiālajā kartē iezīmētas kā viens novads.
Par to, ka jaunā 80 novadu karte ir tikai variants, pārliecināti visi pašvaldību vadītāji. Bet mūsu rajonā iezīmētais Piebalgas un Cēsu novads vismaz rosina uz pārdomām.
“Te sapulcējušies to pašvaldību vadītāji, kurās ir maz iedzīvotāju, kuras ir mazāk turīgas un saprot, ka vajag apvienoties. Turīgajām jau tāpat ir labi,” atzina Mārsnēnu pagasta padomes priekšsēdētāja Irma Vilka, bet Kaives pašvaldības vadītāja Anna Caunīte piebilda: “Pārtikušajiem arī 2009.gadā būs laba dzīve, bet kas būs ar tiem, kuri tad būs aiz borta? Var, protams, apvienoties četri mazi pagasti un izveidot četru nabagu kompāniju.”
Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders un izpilddirektors Jānis Rozenbergs uzklausīja kolēģu domas. “Politisku lēmumu dome nav pieņēmusi. Tā kā domei ir pietiekama kapacitāte, apņemamies veikt novada veidošanas izpēti. Domes struktūra jau tagad ir veidota kā puķe, kurai jāpaver ziedlapas. Mums ir bāze, jāiet plašumā, jāskatās rajona mērogā,” atzina Gints Šķenders. Viņš arī atgādināja, ka pēdējais brīdis nevis katrai pašvaldībai domāt par savu nākotni, bet arī paraudzīties, kas notiek kaimiņos. Savukārt Jānis Rozenbergs, analizējot pašreizējo situāciju, izteica visu pārliecību: “Ja ir skaidrs, ka tāpat mūs iebāzīs maisā, tad būtu muļķīgi par to kaut ko nepaņemt.” Apvienojoties Cēsu novads varētu saņemt teju piecus miljonus latu. Protams, vairs kavēties nedrīkst.
Ko teiks pārējās pašvaldības? Šodien rajona padomes sēdē kolēģi tiks iepazīstināti ar reformas variantu – rajona teritorijā dibināt Cēsu novadu. Var vien piebilst, ka katra pašvaldība pati lemj par savu nākotni un attīstību. Savukārt Zaubes pašvaldības vadītājs Jānis Lācis pat ierosina, ka rajona padomē varētu par to balsot.
Komentāri