Svētdiena, 12. janvāris
Vārda dienas: Reinis, Reina, Reinholds, Renāts

Pieaug izmaksas, siltināšana sarūk

Druva
23:00
24.07.2007
12

Lai kā negribas, bet rudens tuvojas, līdz ar to arī nākamā apkures sezona. Aizvadītā ziema mūs pasaudzēja, iespējams, pat iemidzināja, ļaujot piemirst par nepieciešamību gatavoties bargākiem klimatiskajiem apstākļiem. Daudzdzīvokļu mājās viens no drošības pasākumiem ir fasādes siltināšana. Cēsīs to dara aktīvi, visvairāk māju nosiltināts SIA “CDzP”, aptuveni 20 ēkām veikta pilna siltināšana, vēl desmit tā īstenota daļēji, siltinot bēniņus, ēku gala sienas. Tāpēc uz sarunu par māju siltināšanas nepieciešamību un nākotnes redzējumu “Druva” aicināja SIA “CDzP” valdes priekšsēdētāju Ģirtu Beikmani un mājas Leona Paegles ielā 6 vecāko Aldu Iļķenu.

– Kurš ir iniciators šī procesa virzīšanā – iedzīvotāji vai ēkas apsaimniekotāji?

A.Iļķena: – Kad kļuvu par mājas vecāko, pārrunāju siltināšanas nepieciešamību ar katru iedzīvotāju individuāli. Manuprāt, nav pareizi rīkot sapulces, jo tām atdeve ir minimāla. Atnāk tikai daļa, bet pārējie pēc tam saka, ka neko nezina. Vienīgais pareizais risinājums ir tieša tikšanās ar katra dzīvokļa īpašnieku. Vairums iedzīvotāju saprata, ka siltināšana ir pareizais risinājums. Izmaksas ar katru gadu aug, tāpēc svarīgi to darīt iespējami ātrāk. Rezultātā mājai nomainīts jumts, remontētas kāpņu telpas, siltināta ēka. Cilvēki ir priecīgi, ka māja tagad gan no ārpuses, gan iekšpuses izskatās kā jauna. Arī apkures sezonā par siltumu bija jāmaksā mazāk nekā citus gadus, kā arī salīdzinājumā ar nesiltinātām mājām.

– Pieaug banku kredītprocenti, siltuma cena, arī celtniecības materiālu un darba izmaksas, vai siltināšana būs finansiāli izdevīga?

Ģ.Beikmanis: – Kad pirms četriem gadiem siltinājām pirmo māju Akmens ielā, kredīta atmaksu pilnībā sedza ieguvums no siltumenerģijas zudumu samazināšanas, nebija jāmaksā vairāk kā pirms siltināšanas. Mājās, kas siltinātās pērn vai šogad, ietaupītais aizdevuma atmaksu vairs nosegt nevar. Bet ne jau taupība ir vienīgais ieguvums. Cilvēki jūt, ka sadzīve kļuvusi komfortablāka, arī mājas konstrukcijas ir pasargātas no laika apstākļu iedarbības. Ja ēkai sakārtoti pamati, siltinātas sienas un ir labs jumts, tā stāvēs ilgi. Ja neko nedarīs, it īpaši mājās, kur ķieģeļi izdrupuši un konstrukcijā sūcas ūdens, var rasties avārijas situācija.

A.Iļķena: – Mājas siltināšana paaugstina arī dzīvokļu vērtību. Ziemā uzlabojas stūra dzīvokļu mikroklimats. Ja mājā pirms siltināšanas stūra istabā bija vien plus 6 grādi, tagad jau apstākļi pieņemamāki.

Ģ.Beikmanis: – Remontus nevar vērtēt – atmaksājas vai neatmaksājas. Var neko mājai nedarīt, tikai jāapzinās, ka ar katru gadu nāksies ieguldīt arvien vairāk. Renovācija ir lētāka nekā jauna dzīvokļa iegāde. Ja apjomīga renovācija varētu izmaksāt līdz 400 latiem kvadrātmetrā, jauns dzīvoklis maksā vairāk par 700 latiem kvadrātmetrā. Pie tam, jaunās mājās bieži nākas saskarties ar pamatīgām problēmām, kas gulstas uz celtnieku sirdsapziņas. Siguldā apsaimniekojam jaunu māju, tur sarežģījumi ir nepārtraukti – plīst ūdensvadi, ūdens no balkoniem tek istabā. Šo uzskaitījumu varētu turpināt. Problēmas atklājas daudzos jaunos projektos. Cilvēkam, kurš par lielu naudu nopērk jaunu dzīvokli jaunā mājā, nākas saskarties ar skarbo realitāti.

A.Iļķena: – Cilvēki neiedziļinās šajos jautājumos, zinu pēc sevis. Kamēr nebiju mājas vecākā, man bija vienalga, kas tur notiek. Tagad, kad redzu to visu no citas puses, saprotu, ka mājas sakārtošana ir svarīga no daudziem aspektiem. Un galvenais – tīrā un sakoptā ēkā ir patīkamāk dzīvot. Šāda vide arī iedzīvotājus rosina vairāk domāt par mājas uzturēšanu.

– Vai gadās, ka kāds iedzīvotājs pasaka – mājas siltināšana nav vajadzīga?

A.Iļķena: – Netrūkst arī tādu. Turklāt ne vienmēr noteicošais ir cilvēka maksātspēja. Protams, kad projekts pabeigts, arī noliedzēji ir priecīgi par paveikto.

Ģ.Beikmanis: – Pirmajās reizēs baidījāmies, kas būs, ja kāds atteiksies maksāt bankas daļu. Bet šādu gadījumu nav bijis, patiesībā nemaksāt nevar, jo pilnsapulces lēmums ir saistošs visiem mājas iedzīvotājiem. Ja 75 procenti nolemj siltināt māju, pārējiem tas jāpieņem.

Nevar noliegt, ka daži projekti ir izgāzušies. Bijušas sapulces, kad atnāk notārs, lai parakstītu kredīta līgumu, bet neizdodas savākt 75 procentus balsu, kaut pirms tam aptaujas anketas parāda, ka vajadzētu būt vairākumam.

– Arī šogad mājas aktīvi siltina?

Ģ.Beikmanis: – Jāatzīst, ka šogad process pieklusis. To ietekmē vairāki apstākļi. Vispirms jau pieaugušie kredītprocenti un augstās celtniecības izmaksas. Pirmie projekti izmaksāja gandrīz uz pusi lētāk. Ja pirmajās mājās iedzīvotāji lēma maksāt 30 – 35 santīmus par kvadrātmetru, lai varētu samaksāt kredītu, tagad jārēķinās ar 50 – 60 santīmiem.

A.Iļķena: – Mēs maksājam 42 santīmus par kvadrātmetru, bet par aizdevumu ne tikai siltinājām fasādi, bet arī sakārtojām jumtu, kāpņu telpas. Paveicām daudz, tāpēc šī maksa, manuprāt, ir neliela. Pie tam, pieci santīmi paliek mājas uzkrājumā, ja gadās kāda avārija vai nepieciešami citi steidzami izdevumi.

Ģ.Beikmanis: – Vēl viens svarīgs faktors, kāpēc aktivitāte mazinājusies, ir iepriekšējā samērā siltā ziema, kad maksa par apkuri nebija liela. Ja būtu bijusi barga ziema, atbilstoši tarifiem dažviet maksa par siltumu sasniegtu pat divus latus par kvadrātmetru. Tagad tarifs kāps vēl, nezinu, kā cilvēki samaksās, ja būs īsti barga un gara ziema. Svarīgi piebilst, jo augstāk kāpj tarifs, jo siltinātās mājas vairāk ieekonomē.

Vajadzētu saprast, ka kopīgi sakārtot māju joprojām ir finansiāli izdevīgi, var teikt, lēti. Uz vienu dzīvokli siltināšana varētu izmaksāt aptuveni tūkstoš latu, jumta maiņa kādus 200 – 300 latus. Privātmājas īpašnieks par šādām summām pat sapņot nevar, bet daudzdzīvokļu ēku sakārtot ir ļoti izdevīgi. Taču cilvēki joprojām negrib saprast, ka māja nebeidzas ar dzīvokļa durvīm, ka tā ir visu kopīgais īpašums.

– Ir dzirdēts par valsts un Eiropas atbalstu energoefektivitātes pasākumiem.

Ģ.Beikmanis: – Arī tas nedaudz bremzē siltināšanas procesu, jo cilvēki dzirdējuši, ka ir valsts atbalsta programma, un iedomājas, ka valsts visu izdarīs. Bet tā jau nebūs. Ir valsts atbalsta programma 2007. – 2010.gadam, no kuras daļa naudas tiks novirzīta energoaudita veikšanai mājās, daļa – energoefektivitātes pasākumiem.

Programmai atvelētā summa ir aptuveni 6,5 miljoni latu, bet katram projektam valsts dos tikai 20 procentu līdzfinansējumu. Tāpēc jāaizmirst par runām, ka valsts atnāks un siltinās māju. Ievērojot izmaksas, varētu tikt atbalstīti aptuveni 300 projekti. Tas ir ļoti maz, ņemot vērā vajadzību. Projektus vērtēs pēc principa, lai ar iespējami mazākiem ieguldījumiem panāktu iespējami lielāku efektivitāti. Tas nozīmē, ka atbalstīs mazākus darbus, piemēram, siltummezglu modernizāciju, bēniņu siltināšanu. Tā teikt, caura māja varēs saņemt atbalstu, jo tajā varēs sasniegt lielu ekonomiju, ko samērā labā, bet nesiltinātā mājā grūti panākt.

Te varētu piebilst, ka valsts apņēmusies pildīt Eiropas Savienības direktīvu par energotaupības pasākumu ieviešanu. Valsts atbalsts varētu būt daudzpusīgāks, piemēram, tagad, kad apgrūtināti kredītu ņemšanas nosacījumi un pieauguši procenti, valsts varētu tos nomaksāt. Tas būtu vērā ņemams atbalsts.

– Vai uz Eiropas fondu līdzekļiem var cerēt?

Ģ.Beikmanis: – Eiropas struktūrfondu programma ir akceptēta, un tā sāksies pēc 2010.gada. Tā nauda ir krietni lielāka, apmēram 14 miljoni latu, bet, kā tā tiks sadalīta, pagaidām vēl nav īstas skaidrības.

– Kā citās Latvijas pilsētās notiek daudzdzīvokļu māju siltināšana?

Ģ.Beikmanis: – Bijām vieni no pirmajiem, kas sāka šos darbus. Pēdējos gados aktivitāte pieaug, bet, manuprāt, nekur citur nav tik daudz siltinātu māju kā Cēsīs.

Tiesa, ir arī citi labi piemēri, no kuriem varētu mācīties. Rīgā kooperatīvs “Bāka 2” pirms četriem gadiem vairākās mājās izveidoja individuālo siltuma uzskaiti dzīvokļos, uz ko cēsnieki vēl nav sadūšojušies. Uzlabojuma būtība tāda, ka 40 procenti no patērētā siltuma tiek sadalīti pēc dzīvokļos patērētā. Pie katra radiatora ir mēraparāts, kas nolasa patēriņu, katrs radiators aprīkots ar ventili, lai varētu regulēt nepieciešamo siltuma daudzumu. Dzīvokļos, kuros ir pārāk silti, nevis atver logus, lai normalizētu temperatūru, bet samazina siltuma piegādi. Rodas ievērojama ekonomija, turklāt siltums nonāk visos dzīvokļos. Tiesa, dārga ir administrēšana, jo ražotāji uzskaites sistēmu patur sev, apstrādā datus, un tas ir maksas pakalpojums. Bet ieguvums ir tas, ka klienti katru mēnesi maksā noteiktu summu. Gada beigās veic pārrēķinu un, ja nepieciešams, maksu koriģē. Katrā ziņā šis pasākums dod lielāku efektu nekā fasādes siltināšana.

– Kā prognozē ēku siltināšanas turpmāko gaitu?

Ģ.Beikmanis: – Iespējams, ka ēku siltināšanai šis ir dārgākais gads. Celtnieku trūkst, viņi prasa ne-adekvāti augstu darba samaksu, materiālu izmaksas jau pārspējušas Eiropas līmeni. Ja pirms 15 gadiem trešdaļa latviešu bija zāģeri, tagad – celtnieki. Manuprāt, tam vajadzētu beigties. Ievērojot pretinflācijas plānus, katram būs jāuzrāda legālie ienākumi, uzskatu, ka tādēļ būvniecības vilnis nedaudz noplaks. Un tam vajadzētu ietekmēt arī izmaksas.

Agri vai vēlu pie māju energoefektivitātes paaugstināšanas cilvēki nonāks. Ir jau izstrādāts likumprojekts ēku energoefektivitātes likumam, kas regulēs šos procesus. Jaunceļamajām mājām būs stingras prasības par energoefektivitāti, likums paredzēs arī veco ēku, tostarp daudzdzīvokļu māju, renovāciju. Visas normas attieksies arī uz pri-vātmājās dzīvojošajiem, viņi nevarēs pateikt – kā gribam, tā dzīvojam. Pretējā gadījumā būs jāmaksā dabas resursu nodoklis.

Tiesa, pagaidām tas ir tikai likumprojekts, vēl būs pārejas laiks, tā kā ieviešana sāksies tikai pēc gadiem. Bet, kā zinām, laiks skrien ātri.

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
16

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
51

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
65

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
43
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
144

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Raiskuma pagasts. Ko var izlemt pašvaldības un kas paliek valsts ziņā

00:00
07.01.2025
117

Vai daba jāsargā uz meža īpašnieku rēķina; ir jāsaremontē ceļš, lai nebojātu alejas ozolus; kā nodrošināt, lai, izkāpjot no autobusa lielceļa malā, cilvēks justos droši? Šos un vēl citus jautājumus Raiskuma pagasta un citi Cēsu novada Pārgaujas apvienības teritorijā dzīvojošie pirms Ziemassvētkiem uzdeva novada domes priekšsēdētājam Jānim Rozenbergam, viņa vietniecei Inesei Suijai-Markovai un izpilddirektorei Līgai […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
17
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
11
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
80
29
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
26
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
37
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi