Cēsu pašvaldības aģentūra „Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra” jau pāris nedēļas aicina piedalīties akcijā “Dzīvoklis bez parāda”. Pieteikties akcijai – dzīvokļa īres un komunālo maksājumu parāda dzēšanai – mudina ģimenes ar nepilngadīgiem bērniem, kuru ienākumi uz vienu ģimenes locekli pēdējos trīs mēnešos nepārsniedz Ls 65,08 un kuru īres un komunālo maksājumu parāds ir lielāks par Ls 300.
“Mūsu reģistros ir vairāk nekā 80 ģimenes, kuru dzīvokļa parāds pārsniedz 300 latus. Visi noteikti nav trūcīgi. Ir cilvēki, kuri vienkārši nesamaksā. Bet, mūsuprāt, vismaz 30 ģimenēm akcija varētu būt atspaids, lai izdotos uzlabot finansiālo un arī sociālo situāciju. Četras stundas dienā cilvēkiem vajadzētu pastrādāt un pārējo darba dienas laiku meklēt pastāvīgu darba vietu. Mēs palīdzētu ar informāciju,” stāstīja Cēsu pašvaldības aģentūras „Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra” direktore Iveta Sietiņsone, bet piebilda, ka pagaidām atsaukusies tikai viena sieviete, kura gatava strādāt. Vēl piecām trūcīgām ģimenēm, kuras regulāri ir sociālo darbinieku redzeslokā, piedāvāta šī iespēja, bet saņemts atteikums.
“Sūtījām vēstulītes, lai uzzina visu par šo iespēju, jo domājām, ka neizlasīs avīzē, neapskatīsies internetā. Viena ģimene pateica striktu nē, citi sacīja, ka domāšot, bet tā arī par šo iespēju nav interesējušies,” tā I. Sietiņsone, piebilstot, ka nereti ģimenēs, kurās trūkst ienākumu, pieaugušie neizvēlas strādāt, nopelnīt kaut minimālus līdzekļus. Viņi vēlas labi atalgotus, savām zināšanām un prasmēm neatbilstošus amatus.
“Ir ģimene, kura jau reiz izlikta no dzīvokļa, ierādījām citu, lētāku dzīvojamo platību. Tagad burtiski uzpasējam, lai par šo dzīvokli regulāri samaksā, bet sakrāto parādu jau neviens nedzēš. Tas ir vairāk nekā 800 latu. Viņi pasaka, ka mums netic, ka nestrādās, arī darbu nemeklē. Dzīvo no garantētā iztikas minimuma, kādiem 55 latiem mēnesī, kurus maksājam vien mātei un bērnam. Tēvs varētu tos saņemt, ja piedalītos kaut vienā līdzdarbības pasākumā, bet nevēlas. Vai ģimene ar bērnu var iztikt ar 60 latiem mēnesī un samaksāt dzīvokli? Visticamāk jau, ka nevar. Jaunus cilvēkus laikam uztur vecāki,” situācijas raksturoja I.Sietiņsone.
Par katru akcijas dienu, kurā ģimenes pārstāvis būs piedalījies, ik mēneša beigās aģentūra pārskaitīs dienas naudu – Ls 2,85, kas jāizlieto īres un komunālo maksājumu parāda dzēšanai.
Akcijas noslēgumā aģentūra katram dalībniekam piešķirs bonusu – Ls 1,43 par katru dienu. Arī šo naudu pārskaitīs dzīvokļa īres un komunālo maksājumu parāda dzēšanai. Akcijas laikā ģimenēm būs iespēja samazināt dzīvokļa īres un komunālo maksājumu parādu aptuveni par Ls 269.
Sociālās jomas speciālisti ir pārliecināti, ka ar darbu iedzīvotāji varētu sekmēt savu labklājību ,un ļoti priecājas par cilvēkiem, kuri meklē izeju no problēmsituācijām.
“Druva” pagaidām vienīgo akcijas dalībnieci – cēsnieci Daci Volbergu – satika, izzāģējot krūmus, sakopjot grāvmalu Meža ielā. Viņa strādāja kopā ar citiem bez darba palikušajiem pilsētniekiem, kuri minimālo mēnešalgu nopelna, veicot sabiedriskos darbus.
“Esmu ļoti priecīga, ka radusies šāda iespēja. Lielu dzīves daļu esmu nodzīvojusi laukos, tāpēc fizisks darbs mani nebaida. Strādāšu trīs mēnešus, un būs ļoti patīkami, ka rudenī vismaz daļēji būs atmaksāts parāds,” vērtēja Dace Volberga un piebilda, ka jau ilgu laiku dzīvo bez pastāvīga algota darba, izmantojot iespēju pastrādāt lauku saimniecībās un palīdzot pilsētas sakopšanas darbos.
“Mēs iztiekam. Vienīgi par dzīvokli bija grūti samaksāt. Ja mēneša ienākumi ir ap 100 latiem, tad 30 lati par dzīvokli ir ļoti daudz. Mums jau nav plašs dzīvoklītis. Mitināmies vecajā sanatorijas mājā. Nav labierīcību, nav gāzes plīts. Daudz naudas aiziet, maksājot par elektrību. Un bērniem skolai vajag – mācību grāmatas, arī apģērbu, apavus. Viss ātri nonēsājas,” stāstīja Dace, kura viena audzina divus pusaudžus. Vīrs maksā alimentus, bet divi pieaugušie bērni dzīvo patstāvīgi. Sieviete priecājas, ka bērniem skolā ir brīvpusdienas un sociālā aģentūra palīdz ar līdzekļiem, kad skolēniem jāuzsāk kārtējais mācību gads.
“Man liekas, ka daudz palīdzības jau neprasu. Un priecājos par to, ka varu strādāt,” sacīja Dace, bet vaicāta, vai nav nekādu iespēju atrast pastāvīgu darbu, atbildēja, ka meklēšot, bet vienmēr pietrūkst pieredzes, zināšanu, izglītības, kas apmierinātu potenciālo darba devēju, tāpēc sieviete jau vairākkārt piekritusi palīdzēt mūsu pilsētas sakopšanā un saka, ka izstaigājusi katru Cēsu stūri, zāģējusi koku atvases, ravējusi, vākusi atkritumus.
“Man patīk, ka viss tāds sakārtots. Priecājos, ka pilsēta tīra un zaļa,” tā Dace. Līdzīgi domāja arī citi satiktie cilvēki, kuri, kā prazdami, cenšas nopelnīt līdzekļus iztikšanai. Viņi pat smej, ka varētu būt gidi tūristiem un mācētu parādīt, uzmeklēt katru pilsētas nostūri, kur pielikta roka, lai arī tajā būtu kārtība.
Akcijā “Dzīvoklis bez parāda” sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūra joprojām aicina pieteikties un līdzdarboties visas ģimenes, kuras atbilst iepriekšminētajiem nosacījumiem, lai jau rudenī uzelpotu bez parādu nastas.
Komentāri