Latvijas masu mediji pēdējās nedēļās aktīvi informē iedzīvotājus par ārkārtas situāciju Latvijas augļudārzos, ko izraisījusi augļkoku slimība bakteriālā iedega jeb Erwinia amylovora. Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) bīstamās augļkoku slimības infekciju konstatējis Latvijas Valsts augļkopības institūtā, kas plašāk pazīstams kā slavenā latviešu selekcionāra Pētera Upīša dārzs Dobelē. Tajā šobrīd ir noteikta karantīna. Valsts augļkopības institūtā audzētie stādi ir izplatīti visā Latvijā vairākos desmitos vietu, ziņu aģentūrai LETA norādīja VAAD direktors Ringolds Arnītis, kurš apgalvoja, ka rit darbs pie analīžu veikšanas. Tuvākajā laikā tiks pārbaudītas visas vietas, uz kurām piegādāti stādi no institūta. Bakteriālā iedega ir bīstama augļu koku infekcijas slimība, jo to grūti apkarot, bet labvēlīgos laika apstākļos – karstā un mitrā laikā – slimība attīstās neprognozējami ātri. Infekcija izplatās ar kukaiņu, galvenokārt bišu, vēja un putnu, kā arī inficētu stādu palīdzību.
“Druva” sazinājās ar VAAD Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāju Vizmu Bērziņu, lai noskaidrotu, kāda situācija šobrīd ir rajonā. “Visi augļu dārzi ir apsekoti, paraugi paņemti, rezultāti apstiprinājušies negatīvi. Cēsu rajonu bakteriālā iedega vēl nav skārusi. Pārlieku jāsatraucas nav, taču jāvēro, kas notiek dārzos,” brīdināja V.Bērziņa.
Speciāliste norāda, ka lielākie augļu dārzi ir apsekoti, taču mazdārziņu īpašniekiem, kuri no Dobeles iepirkuši vienu, divus augļkoku stādiņus, nav iespējams izsekot. V.Bērziņa aicina šos cilvēkus pieteikties Vidzemes reģionālajā nodaļā Priekuļos, lai inspektori noņemtu dārzos paraugus un samazinātu slimības izplatības risku. “Ja augļkokā tiek pamanīta kaut niecīga slimības pazīme, nekavējoties vajadzētu meklēt speciālistu palīdzību. Nāk rudens, koku veģetācija beigsies, lapas krāsosies, līdz ar to bakteriālā iedega vairs nebūs konstatējama. Taču mums jāapzina visi Dobelē iepirkto stādu dārzi, lai pavasarī operatīvāk varētu uzsākt darbu,” stāstīja Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja V.Bērziņa.
Bakteriālās iedegas redzamākie simptomi ir nobrūnējuši un nokaltuši zari, daži vai visi ziedi novīst, nomelnē un iet bojā, tomēr nenokrīt un paliek pie auga. Arī augļi nobrūnē, sačokurojas un iet bojā, bet nenokrīt. Pavasarī cietušie koki izskatās kā deguši vai sala bojāti, vēlāk bojāto koku miza vietām uzpūšas un plaisā. Valsts augu aizsardzības dienests atgādina – zaru apgriešana nesamazina infekciju, neārstē augu un nelikvidē perēkli, bet pastiprina to un rada lielāku infekcijas izplatību. Cēsu rajona VAAD Vidzemes reģionālās nodaļas inspektori sastopami Priekuļos, Zinātnes ielā 2, tālr. 64123937 vai 64130300.
Komentāri