Ceturtdiena, 25. jūlijs
Vārda dienas: Jēkabs, Žaklīna

“Zaļie” ražojumi tiek pieprasīti aizvien vairāk

Druva
23:00
04.09.2007
4

Aizvien biežāk gan pie mums, gan citās Eiropas Savienības valstīs dzirdam vārdu salikumu „bioloģiskā lauksaimniecība”, tomēr ne visi izprot tā nozīmi. Vieniem tā kļuvusi par modes lietu – lietot uzturā bioloģiski audzēto un ražoto pārtiku, taču citiem tas ir dzīvesveids.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) valdes locekle Dace Kalniņa informē, ka Cēsu rajonā ir 233 bioloģiskās lauksaimniecības saimniecības dažādās sertifikācijas pakāpēs. No šīm saimniecībām apmēram puse ir LBLA biedri.

D.Kalniņa atgādina, ka, saimniekojot bioloģiski, augi un dzīvnieki tiek audzēti pilnvērtīgi, lietojot atbilstošās barības vielas, neizmantojot ķīmiski sintezētas vielas, ģenētiski modificētus organismus. Tādējādi bioloģiskie produkti ir īpaši un to ražotāji un lietotāji šos produktus uzskata par kvalitatīviem un vērtīgiem. Bioloģiskais dzīvesveids

”Bioloģiskā lauksaimniecība ir dzīves uztveres un domāšanas

veids. Dievs radīja pasauli bez minerālmēsliem un ķimikālijām. Tātad bez tā var iztikt!” apgalvo Straupes pagasta zemnieku saimniecības ”Eicēni” saimniece Elita Reinharde.

„Eicēni” ar atbilstošu sertifikātu bioloģiski strādā ceturto gadu. Iepriekš, 90. gadu sākumā, saimniecībā tika mēģināts strādāt bioloģiski, tomēr saimnieki vērtē, ka sabiedrībā tolaik vēl pircējiem nav bijusi izpratne par bioloģiskajiem produktiem, lai gan tad tie nav bijuši jūtami dārgāki.

Saimnieks Jānis Reinhards atceras, ka neatkarības atgūšanas pirmajos gados plaša informācija par to, cik labi ir saimniekot bioloģiski, plūdusi no Eiropas valstīm. Par šādu saimniekošanas veidu stāstīts kā par ko jaunu un ļoti modernu, lai gan Latvijā pēc būtības tā strādājuši daudzi.

„Eicēnos” audzē dārzeņus, nedaudz garšaugus. Kopumā saimniecībā sertificētā lauksaimniecības zeme ir 46,2 hektāri. Puse no šīs platības ir dabīgās pļavas un ganības, pārējās aizņem dārzeņi, kartupeļi, graudaugi. Tomēr saimnieki atzīst, ka bioloģiskā lauksaimniecība viņiem drīzāk ir dzīvesveids, aizraušanās, nevis naudas pelnīšana.

E.Reinharde stāsta: ”Ir gadi, kad kādu no kultūrām kaitēkļi apskādē tā, ka raža ir niecīga. Šogad nežēlastībā krituši kartupeļi, jo maijvaboļu kāpuriem bumbuļi bija ēdienkartes topā.”

J.Reinhards skaidro: „Paēduši no bioloģiskās lauksaimniecības esam, bet visu pārējo saņemam no puķu audzēšanas.”

Elita stāsta, ka šogad izveidojusies laba sadarbība ar interneta veikalu ”Dabas dobe”, kas izaudzētos produktus pārdod Siguldā un Rīgā. Saimnieki atzīst, ka cilvēkiem ir palielinājusies interese par bioloģisko pārtiku, tomēr daļai pietrūkst uzņēmības pašiem atrast vietas, kur tos iegādāties, tādēļ viņi tos pērk no starpniekiem trīs vai pat četras reizes dārgāk. Piemēram, šogad pirmos salātus piegādātāji pārdevuši par deviņiem latiem kilogramā, taču saimniecībā uz vietas tie maksāja ne dārgāk par divarpus latiem.

„Vienai kategorijai cilvēku ir svarīgi sekot jaunumiem, bet citi vienkārši atēdušies lielveikalu produkciju, no kuras nerodas sāta sajūta, jo produkts ir skaists, bet tukšs. Daudzi bioloģisko pārtiku iegādājas bērniem, jo izplatītas ir dažādas alerģijas, diatēzes” stāsta E.Reinharde.

Arī D. Kalniņa piebilst, ka ”tie, kas grib dzīvot pilnvērtīgi, grib lietot pilnvērtīgu uzturu. Vēlamais variants būtu arī neizmantot aptieku pakalpojumus, jo visu cilvēks var uzņemt ar pārtiku. Aptiekām vajadzētu tikai palīdzēt aizvietot to, ko ar uzturu nevar dabūt un ko cilvēks steigā nepaspēj” .

Lai gan liela daļa sabiedrības vēlas ēst bioloģiskos produktus, tomēr „Eicēnu” saimnieki vērtē, ka cilvēki pagaidām nesaprot, ka bioloģiski audzētie dārzeņi ne vienmēr būs perfekti pēc izskata, bez nevienas skrambiņas un robiņa. E.Reinharde atceras: „Nesen pircēji izbrāķēja mūsu piedāvātos burkānus. Tie izauga ļoti labi, bet arī maijvaboļu kāpuri tos nedaudz noprovēja. Manā skatījumā tas nav būtiskākais, taču Rīgas cilvēkiem gribas perfektas

lietas, un viņiem taisnība. Taču šis mazais kodiens burkānā ir zināms garants, ka ķīmijas tur nav. Protams, pie standartiem un labas kvalitātes ir jāturas.”

Ar kaitēkļiem jāsadzīvo

Jānis un Elita Reinhardi skaidro, ka viņu saimniecībā, tāpat kā citās bioloģiskajās saimniecībās, dārzeņi tiek audzēti bez ķīmiskām vielām, taču citviet, lielajos uzņēmumos, augu audzēšana notiek ar speciālām barotnēm, kurās tiek ievadīti minerālmēsli: „Tur nav ne kripatas dzīvas zemes, ir tikai balts substrātiņš! Tie ir Latvijas gurķi, bet uzaudzēti tikai un vienīgi no ķīmijas. Protams, jebkurā gadījumā arī šie gurķi ir labāki par importētajiem, jo novākti gatavi un nav izvadāti pa pus pasauli.”

Strādājot bioloģiski, jārēķinās, ka dārzeņu laukiem var uzbrukt kaitēkļi, taču „Eicēnu” saimnieki skaidro, ka tos tāpat kā slimības var ierobežot, ievērojot augu seku, izmantojot zaļmēslojumu, stādot augus, kuri atbaida kukaiņus. Ir arī bioloģiskie preparāti.

Elita dalās pieredzē un atzīst, ka: ”Dzīvē viss ir jāpieņem tā, kā tas ir ,un nedrīkst stresot, tad arī var bioloģiski strādāt. Vienā gadā stāvēju kāpostu lauka malā – tik daudz laputu nebiju redzējusi. Šķiet, nu tik vajadzētu sākt indēt, bet iekšēji ir jāpieņem tas, ka būs labi tik, cik kāpostu būs.”

„Eicēnu” saimniece skaidro, kādēļ ķīmiju izmantot ir kaitīgi: „ Ja laukus sāk miglot pret slimībām, tas jādara regulāri, jo augs zaudē dabisko imunitāti un viņam ķīmija kļūst nepieciešama. Tā darbojas tāpat kā antibiotikas cilvēka organismā. Ap katru augu dzīvo organismi, kas to sargā, bet ķīmija organismus nogalina.” Bioloģiskajai lauksaimniecībai perspektīva

„Eicēnu” saimnieki atzīst, ka pie mums vēl daudz darāmā bioloģiskās lauksaimniecības attīstībai. Ievērojamu laiku prasa birokrātisko prasību ievērošana – atļaujas, atskaites un citi dokumenti. Tomēr gan Jānis un Elita Reinhardi, gan D. Kalniņa bioloģiskajai saimniecībai redz nākotni visā Latvijā un īpaši Vidzemes reģionā.

D. Kalniņa atzīst, ka Preiļu, Balvu un Cēsu rajons ir tie, kur bioloģisko saimniecību ir visvairāk. Vairumā gadījumu tās ir daudznozaru saimniecības, kur veidots iekšējais cikls – dzīvnieks tiek barots ar bioloģisku augkopības produktu un no lopiem iegūtais mēslojums tiek izmantots augkopībā.

Lai sabiedrības pieprasījums pēc bioloģiskiem produktiem un izpratne par tiem būtu lielāka, regulāri notiek informatīvi pasākumi. D.Kalniņa: ”Bioloģiskajā lauksaimniecībā notiek izaugsme. Ir sabiedrības daļa, kas novērtē bioloģiski audzētas produkcijas nozīmi. Ne velti ir teiciens – mēs esam tie, ko ēdam.”

D. Kalniņa skaidro, ka Cēsu rajonā darbojas vairāki bioloģisko lauksaimnieku centri. Aktīvākās ir bioloģisko lauksaimnieku grupas Nītaurē, kur darbojas kooperatīvs “Zaļais grozs'', un Jaunpiebalgā, kur nesen izveidojies kooperatīvs ”Izvēlies Piebalgu”.

Fakti: Noderīgi * Bioloģiskos produktus var pazīt pēc marķējuma, zīmoliem: „Latvijas Ekoprodukts”, kā arī Eiropas Kopienas „Bioloģiskā lauksaimniecība”, ko ražotājs var sākt lietot, saņemot akreditētas institūcijas sertifikātu un pielikumu par bioloģisko saimniekošanu. * Bioloģiskās saimniecības, pie kurām var iegādāties produktus, var meklēt: www.ekoprodukti.lv; www.ekovirtuve.lv

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
35

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
34

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
28

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Vai dzima tradīcija? Cēsu jubilejai Svētku koris, kurā ap simts dziedātāju

00:00
24.07.2024
78

Latvietim svētki bez dziedāšanas nav svētki. Kur nu vēl cēsniekiem Cēsu 818.dzimšanas dienā. Bija skaidrs, ka bez koriem neiztikt, bet koris var būt daudz plašāks. Un tika aicināts ikviens, kurš grib dziedāt. Diriģente Marika Slotina-Brante kopā ar instrumentālā ansambļa vadītāju Emīlu Zilbertu izraudzījās pazīstamas dziesmas: tautasdziesmas, dziesmas teātra izrādēm un kino, šlāgerus un citu no […]

Cēsu svētki - atskats

12:31
23.07.2024
115

Gājienā lepni par sevi un Cēsīm Trijās dienās pilsēta nenogura. Savu ceļu tuvāk zvaigznēm, lai cik augstu kuram tās būtu, ja vien vēlējās, ieraudzīja Cēsu 818. dzimšanas dienas svinību katrs dalībnieks. No vēstures līdz šodienai, no nopietnībai līdz nebēdnīgai jautrībai un spēku pārbaudei sportiskās sacensībās. Un, protams, satikšanās prieks ik uz soļa senajās un aizvien […]

Mērķis zināms – Zaļais kurss

10:58
23.07.2024
63

Festivālā “Rodam Raunā”, kura tēma šovasar bija “Pļava. Ko sēsi, to pļausi”, kā ik gadu notika arī uzņēmēju diskusija. Šoreiz par ikvienam aktuālo Eiropas zaļo kursu. Tajā piedalījās Raunas SIA “Firma “Pasāža”” valdes priekšsēdētāja Dace Neiberga, Zemkopības ministrijas Lauksai­mnie­cības departamenta Lauksai­mniecības ilgtspējīgas attīstības nodaļas vadītāja Kristīne Sirmā, Latvijas Lauku konsultāciju centra Cēsu nodaļas vadītāja Dace […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
7
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
11
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
17
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
29
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
16
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi