Pirmdiena, 13. janvāris
Vārda dienas: Reinis, Reina, Reinholds, Renāts

“Zaļie” ražojumi tiek pieprasīti aizvien vairāk

Druva
23:00
04.09.2007
5

Aizvien biežāk gan pie mums, gan citās Eiropas Savienības valstīs dzirdam vārdu salikumu „bioloģiskā lauksaimniecība”, tomēr ne visi izprot tā nozīmi. Vieniem tā kļuvusi par modes lietu – lietot uzturā bioloģiski audzēto un ražoto pārtiku, taču citiem tas ir dzīvesveids.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas (LBLA) valdes locekle Dace Kalniņa informē, ka Cēsu rajonā ir 233 bioloģiskās lauksaimniecības saimniecības dažādās sertifikācijas pakāpēs. No šīm saimniecībām apmēram puse ir LBLA biedri.

D.Kalniņa atgādina, ka, saimniekojot bioloģiski, augi un dzīvnieki tiek audzēti pilnvērtīgi, lietojot atbilstošās barības vielas, neizmantojot ķīmiski sintezētas vielas, ģenētiski modificētus organismus. Tādējādi bioloģiskie produkti ir īpaši un to ražotāji un lietotāji šos produktus uzskata par kvalitatīviem un vērtīgiem. Bioloģiskais dzīvesveids

”Bioloģiskā lauksaimniecība ir dzīves uztveres un domāšanas

veids. Dievs radīja pasauli bez minerālmēsliem un ķimikālijām. Tātad bez tā var iztikt!” apgalvo Straupes pagasta zemnieku saimniecības ”Eicēni” saimniece Elita Reinharde.

„Eicēni” ar atbilstošu sertifikātu bioloģiski strādā ceturto gadu. Iepriekš, 90. gadu sākumā, saimniecībā tika mēģināts strādāt bioloģiski, tomēr saimnieki vērtē, ka sabiedrībā tolaik vēl pircējiem nav bijusi izpratne par bioloģiskajiem produktiem, lai gan tad tie nav bijuši jūtami dārgāki.

Saimnieks Jānis Reinhards atceras, ka neatkarības atgūšanas pirmajos gados plaša informācija par to, cik labi ir saimniekot bioloģiski, plūdusi no Eiropas valstīm. Par šādu saimniekošanas veidu stāstīts kā par ko jaunu un ļoti modernu, lai gan Latvijā pēc būtības tā strādājuši daudzi.

„Eicēnos” audzē dārzeņus, nedaudz garšaugus. Kopumā saimniecībā sertificētā lauksaimniecības zeme ir 46,2 hektāri. Puse no šīs platības ir dabīgās pļavas un ganības, pārējās aizņem dārzeņi, kartupeļi, graudaugi. Tomēr saimnieki atzīst, ka bioloģiskā lauksaimniecība viņiem drīzāk ir dzīvesveids, aizraušanās, nevis naudas pelnīšana.

E.Reinharde stāsta: ”Ir gadi, kad kādu no kultūrām kaitēkļi apskādē tā, ka raža ir niecīga. Šogad nežēlastībā krituši kartupeļi, jo maijvaboļu kāpuriem bumbuļi bija ēdienkartes topā.”

J.Reinhards skaidro: „Paēduši no bioloģiskās lauksaimniecības esam, bet visu pārējo saņemam no puķu audzēšanas.”

Elita stāsta, ka šogad izveidojusies laba sadarbība ar interneta veikalu ”Dabas dobe”, kas izaudzētos produktus pārdod Siguldā un Rīgā. Saimnieki atzīst, ka cilvēkiem ir palielinājusies interese par bioloģisko pārtiku, tomēr daļai pietrūkst uzņēmības pašiem atrast vietas, kur tos iegādāties, tādēļ viņi tos pērk no starpniekiem trīs vai pat četras reizes dārgāk. Piemēram, šogad pirmos salātus piegādātāji pārdevuši par deviņiem latiem kilogramā, taču saimniecībā uz vietas tie maksāja ne dārgāk par divarpus latiem.

„Vienai kategorijai cilvēku ir svarīgi sekot jaunumiem, bet citi vienkārši atēdušies lielveikalu produkciju, no kuras nerodas sāta sajūta, jo produkts ir skaists, bet tukšs. Daudzi bioloģisko pārtiku iegādājas bērniem, jo izplatītas ir dažādas alerģijas, diatēzes” stāsta E.Reinharde.

Arī D. Kalniņa piebilst, ka ”tie, kas grib dzīvot pilnvērtīgi, grib lietot pilnvērtīgu uzturu. Vēlamais variants būtu arī neizmantot aptieku pakalpojumus, jo visu cilvēks var uzņemt ar pārtiku. Aptiekām vajadzētu tikai palīdzēt aizvietot to, ko ar uzturu nevar dabūt un ko cilvēks steigā nepaspēj” .

Lai gan liela daļa sabiedrības vēlas ēst bioloģiskos produktus, tomēr „Eicēnu” saimnieki vērtē, ka cilvēki pagaidām nesaprot, ka bioloģiski audzētie dārzeņi ne vienmēr būs perfekti pēc izskata, bez nevienas skrambiņas un robiņa. E.Reinharde atceras: „Nesen pircēji izbrāķēja mūsu piedāvātos burkānus. Tie izauga ļoti labi, bet arī maijvaboļu kāpuri tos nedaudz noprovēja. Manā skatījumā tas nav būtiskākais, taču Rīgas cilvēkiem gribas perfektas

lietas, un viņiem taisnība. Taču šis mazais kodiens burkānā ir zināms garants, ka ķīmijas tur nav. Protams, pie standartiem un labas kvalitātes ir jāturas.”

Ar kaitēkļiem jāsadzīvo

Jānis un Elita Reinhardi skaidro, ka viņu saimniecībā, tāpat kā citās bioloģiskajās saimniecībās, dārzeņi tiek audzēti bez ķīmiskām vielām, taču citviet, lielajos uzņēmumos, augu audzēšana notiek ar speciālām barotnēm, kurās tiek ievadīti minerālmēsli: „Tur nav ne kripatas dzīvas zemes, ir tikai balts substrātiņš! Tie ir Latvijas gurķi, bet uzaudzēti tikai un vienīgi no ķīmijas. Protams, jebkurā gadījumā arī šie gurķi ir labāki par importētajiem, jo novākti gatavi un nav izvadāti pa pus pasauli.”

Strādājot bioloģiski, jārēķinās, ka dārzeņu laukiem var uzbrukt kaitēkļi, taču „Eicēnu” saimnieki skaidro, ka tos tāpat kā slimības var ierobežot, ievērojot augu seku, izmantojot zaļmēslojumu, stādot augus, kuri atbaida kukaiņus. Ir arī bioloģiskie preparāti.

Elita dalās pieredzē un atzīst, ka: ”Dzīvē viss ir jāpieņem tā, kā tas ir ,un nedrīkst stresot, tad arī var bioloģiski strādāt. Vienā gadā stāvēju kāpostu lauka malā – tik daudz laputu nebiju redzējusi. Šķiet, nu tik vajadzētu sākt indēt, bet iekšēji ir jāpieņem tas, ka būs labi tik, cik kāpostu būs.”

„Eicēnu” saimniece skaidro, kādēļ ķīmiju izmantot ir kaitīgi: „ Ja laukus sāk miglot pret slimībām, tas jādara regulāri, jo augs zaudē dabisko imunitāti un viņam ķīmija kļūst nepieciešama. Tā darbojas tāpat kā antibiotikas cilvēka organismā. Ap katru augu dzīvo organismi, kas to sargā, bet ķīmija organismus nogalina.” Bioloģiskajai lauksaimniecībai perspektīva

„Eicēnu” saimnieki atzīst, ka pie mums vēl daudz darāmā bioloģiskās lauksaimniecības attīstībai. Ievērojamu laiku prasa birokrātisko prasību ievērošana – atļaujas, atskaites un citi dokumenti. Tomēr gan Jānis un Elita Reinhardi, gan D. Kalniņa bioloģiskajai saimniecībai redz nākotni visā Latvijā un īpaši Vidzemes reģionā.

D. Kalniņa atzīst, ka Preiļu, Balvu un Cēsu rajons ir tie, kur bioloģisko saimniecību ir visvairāk. Vairumā gadījumu tās ir daudznozaru saimniecības, kur veidots iekšējais cikls – dzīvnieks tiek barots ar bioloģisku augkopības produktu un no lopiem iegūtais mēslojums tiek izmantots augkopībā.

Lai sabiedrības pieprasījums pēc bioloģiskiem produktiem un izpratne par tiem būtu lielāka, regulāri notiek informatīvi pasākumi. D.Kalniņa: ”Bioloģiskajā lauksaimniecībā notiek izaugsme. Ir sabiedrības daļa, kas novērtē bioloģiski audzētas produkcijas nozīmi. Ne velti ir teiciens – mēs esam tie, ko ēdam.”

D. Kalniņa skaidro, ka Cēsu rajonā darbojas vairāki bioloģisko lauksaimnieku centri. Aktīvākās ir bioloģisko lauksaimnieku grupas Nītaurē, kur darbojas kooperatīvs “Zaļais grozs'', un Jaunpiebalgā, kur nesen izveidojies kooperatīvs ”Izvēlies Piebalgu”.

Fakti: Noderīgi * Bioloģiskos produktus var pazīt pēc marķējuma, zīmoliem: „Latvijas Ekoprodukts”, kā arī Eiropas Kopienas „Bioloģiskā lauksaimniecība”, ko ražotājs var sākt lietot, saņemot akreditētas institūcijas sertifikātu un pielikumu par bioloģisko saimniekošanu. * Bioloģiskās saimniecības, pie kurām var iegādāties produktus, var meklēt: www.ekoprodukti.lv; www.ekovirtuve.lv

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Apciemo pagasta vientuļos seniorus

00:00
13.01.2025
9

Jau vairākus gadus Taurenes bērnudārza “Asniņš” bērni un vecāki    sadarbojas ar pagasta senioru klubu “Randiņš”. Jaunākā paaudze gatavo dāvanu pakas pagasta vientuļajiem senioriem, bet kluba biedri tās nogādā adresātiem. “Dāvanu kastē ir gan marinējumi, dažādi salāti no mājas krājumiem, gan pašu darinātas praktiskas lietas, veselīgi saldumi. Arī mēs vēl ko pieliekam klāt. Gandrīz katrā […]

“Rainis un Aspazija”, “Poruks” jau frontē, drīz sūtīs “Cēsis”

00:00
12.01.2025
27

Uzņēmuma “CATA” foajē izklāts paklājs, garāmgājēji noskatās, novērtē. Ne katrs saprot, ka tas ir 6×10 metru aizsargtīkls Ukrainas armijai. To sējušas cēsnieces. Todien, kad “Druva” apmeklēja aizsargtīklu darbnīcu, te strādāja septiņas sievietes. “Cik laika vajag, lai tādu sapītu, atkarīgs no brīvprātīgo skaita. Bija steidzams pasūtījums, tīklu vajadzēja pēc desmit dienām, mēs paguvām septiņās, nākamais tapa […]

Apbalvojumi liecina par paveikto

00:00
11.01.2025
63

Cēsu novadā drošību un sabiedrisko kārtību uzrauga Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Dienvidvidzemes iecirknis, tā pārziņā ir arī Madonas un Varakļānu novads. Aizvadītajā decembrī, atzīmējot Valsts policijas gadadienu, iecirkņa darbinieki saņēma apbalvojumus. Virsleitnantam Kal­vim Retko par priekšzī­mīgu dienesta pienākumu izpildi un sasniegtajiem augstajiem darba rezultātiem pirms termiņa piešķirta nākamā dienesta pakāpe “Kap­teinis”, Dienvidvidzemes iecirkņa priekšniece pulkvežleitnante Inga […]

Desmit gadi pilni brīnumiem

00:00
10.01.2025
70

Sabiedriskā labuma organizācija “Brīnummāja” Cēsu Izstāžu namā svinēja jubilejas pasākumu “Mums jau viens desmits”, sakot paldies ikkatram, kurš palīdzējis – uzņēmējiem, sadarbības partneriem no valsts un pašvaldības iestādēm, nevalstiskā sektora, ziedotājiem, brīvprātīgajiem un speciālistiem. “Brīnummājas” vadītāja Liena Graudule sacīja: “Jūs katrs esat daļa no brīnuma – daļa no bērna smaida par izdošanos, daļa no vecāku […]

Kosmosa izziņas centrs - ieguldījums STEM priekšmetu apgūšanā

00:00
09.01.2025
45
2

Kosmosa izziņas centrā Cēsīs notika Saeimas Ilgtspējīgas attīstības komisijas Inovācijas ekosistēmas attīstības apakškomisijas izbraukuma sēde. Apakškomisijas sekretārs Atis Švinka pēc iepazīšanās ar centru atzina, ka te radīta lieliska iespēja gan atraisīt bērnu un jaunieši interesi par kosmosa pētniecības pamatiem un ar to saistītos STEM mācību virzienus, gan sniegt atbalstu skolotājiem. “Kosmosa industrija ir viena no […]

Sniegots pārbaudījums ielu un ietvju uzturētājiem

00:00
08.01.2025
149

Aizvadītās nedēļas nogale ar noturīgu salu un biežu snigšanu bija pirmais nopietnais pārbaudījums brauktuvju un ietvju uzturētājiem Cēsīs un Vaives pagasta Rīdzenē. Kā jau esam informējuši, saskaņā ar noslēgto līgumu kopš 1. decembra abās apdzīvotajās vietās par ielu, ietvju, kā arī sabiedriskā transporta pieturu, kāpņu tīrību gādā SIA “Kom-Auto”. “Kom-Auto” direktors Māris Lasmanis atzīst, ka […]

Tautas balss

Cik pieliek, tik atņem

16:03
10.01.2025
20
R. raksta:

“Valdība stāsta, kas šogad būs labāk, ka vairāk naudas paliks maciņā. Bet, ja paskatās otru pusi, to, cik nāksies izdot, skaidri saprotams, ka viss būs dārgāks. Degvielai nodoklis klāt, tas jau vien visu sadārdzinās, jo mūsdienās nekas nav iespējams bez pārvadājumiem. Kopumā jau nevar teikt, ka slikti dzīvojam, ja paskatāmies uz pirmssvētku rindām veikalos, tikai […]

Gribas zināt, vai palīdzēts

16:03
10.01.2025
12
L. raksta:

“Priecājos, ka akcijā “Dod pieci” savāca tik lielu ziedojumu summu un varēs palīdzēt daudziem slimniekiem. Taču gribētos, lai, atskaitoties, kā izlietots saziedotais, ne tikai pasaka, kam tas iedots, bet arī to, vai cilvēku dotais patiesi sniedzis palīdzību un vai slimnieku veselība uzlabojusies,” priekšlikumu izteica L.

Zaķu ielas zīmes jeb mātes sapnis

11:02
03.01.2025
84
42
Cēsinieks E.L. raksta:

Kad es, radis drukāt notis, senam draugam palūdzu palīdzību pārslēgties burtrakstīšanai, viņš izteica aizdomas, ka ķeršos pie memuāru sacerēšanas. Tad mani ķēra apgaismība. Memu­ārus mudina rakstīt pēdējā cerība. Varbūt nākotnē kāds gribēs uzzināt, kā izskatījās pasaule pirms viņa dzimšanas , paņems vērtīgo un atmetīs kaitīgo. Bija viegli uzrakstīt virsrakstu, grūtības radās uzreiz pēc tam. Skaidrs, […]

Novērtē zemessargu spēku

09:45
31.12.2024
26
Seniore L. raksta:

“Gribu īpašu paldies teikt zemessargiem, kas visu gadu atbildīgi piedalījās dažādās mācībās, nežēlojot brīvo laiku. Ir tik svarīgi redzēt, ka ir cilvēki, kas apņēmības pilni mācīties, trenēties, lai aizstāvētu savu zemi, tuviniekus un visus citus – bērnus, seniorus. Vēlu, lai ikvienam zemessargam nākamais gads ir bagāts panākumiem, lai ir veselība un dzīvesprieks,” sacīja seniore L.

Gribētu vairāk krāšņuma

09:45
30.12.2024
37
Cēsniece raksta:

“Gribējās jau gan pilsētu svētkos spožāku. Vai nevarēja, piemēram, Pils parkā izveidot kādas gaismas takas, kur pastaigāties, papriecāties un gūt svētku noskaņu. Ne jau katram sev mājās iespējams sagādāt krāšņumu, dažs dzīvo ļoti pieticīgi. Bet Ziemassvētkos gribas kādas īpašas sajūtas. Televīzijā rāda koši izrotātas pilsētas, gribētos, lai kas līdzīgs būtu arī Cēsīs,” atzina cēsniece, kam […]

Sludinājumi