Topošā
Cēsu novada pašvaldību vadītāji tikās pirmajā kopējā sanāksmē.
Tikšanās mērķis – runāt par to, kas darāms, lai pašvaldības apvienotos. Kopā bija sanākuši Dzērbenes, Drustu, Taurenes, Kaives, Skujenes, Zaubes, Nītaures, Mārsnēnu, Liepas, Veselavas pašvaldības vadītāji, kuru pārstāvētās pagastu padomes pieņēmušas lēmumu gan par iesaistīšanos izpētes projektā novada veidošanā ar Cēsīm, gan pievienošanos Cēsīm. Sanāksmē bija klāt arī Amatas novada domes priekšsēdētājs Elita Eglīte un Vaives pagasta padomes vadītāja Valda Zaļaiskalna. Šīs pašvaldības vēlējās veidot patstāvīgu novadu, taču Ministru kabinets lēma, ka jāpievienojas Cēsu novadam. Ne Vaives, ne Amatas deputāti vēl par nākotni nav lēmuši. Vai darīt, kā lēmis Ministru kabinets, vai tomēr vēl cerēt, ka izdosies būt pašiem savā novadā?
“Mūsu ir daudz, mums ir daudz kopēja un atšķirīga. Mums ir dažādi viedokļi, bet jānonāk pie skaidra, vienota redzējuma, kā strādās novada pašvaldība, kāda būs tās struktūra, kā izstrādāsim vienotus projektus līdzekļu piesaistei,” uzrunājot kolēģus, sacīja Cēsu domes priekšsēdētājs Gints Šķenders. Informācija par katras pašvaldības stiprajām un vājajām pusēm, to, kas kurā ir un nepieciešams, jau tiek apkopota. Vairākkārt pašvaldību vadītāji uzsvēra, ka Cēsu novads aizņems lielu daļu rajona teritorijas un, zīmējot nākotni, noderēs jau izstrādātais rajona attīstības plāns. “Mums jādomā 50 gadus uz priekšu un jāapmierina iedzīvotāju šīsdienas vajadzības. Ir daudzas problēmas, piemēram, ūdenssaimniecības sakārtošana, ko mazās pašvaldības vienas nespēj īstenot. Un Eiropas naudu līdz 2013.gadam arī nemaz nevar dabūt, ja apdzīvotajā vietā nav divi tūkstoši iedzīvotāju. Jāizstrādā un jāiesniedz viens projekts visiem, kā to izdarīja Valmieras rajona pašvaldības, bet mēs ne,” domās dalījās Zaubes pagasta padomes priekšsēdētājs Valdis Lācis un izteica pārliecību, ka vispirms skaidri jāizvērtē, kas kurā pagastā ir šodien, jo diemžēl ne visi zina, kā dzīvo kaimiņi.
“Mēs cits par citu maz zinām, jāiepazīstas, jāizveido darba grupa, kas apbraukā visas pašvaldības, tad var likt datus kopā un izdarīt secinājums. Katram novada pagasta speciālistam jāzina, kā strādā un problēmas risina kolēģi. Mums jāmeklē kopīgais,” uzsvēra domes priekšsēdētājs vietnieks Andris Mihaļovs, kurš vada domes darba grupu, kura veic
novada veidošanas izpētes projektu.
Protams, visām pašvaldībām, arī Cēsu domei viena no aktualitātēm – ceļi un ielas. Pa asfaltētu ceļu uz Cēsīm var atbraukt no Veselavas, Dzērbenes, Taurenes, Liepas. “Tagad mēs zinām, kur ir centrs, un varam gan Satiksmes, gan Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrijai skaidri prasīt, kā uz šo centru tikt,” pārliecību pauda Kaives pagasta padomes priekšsēdētāja Anna Caunīte.
Pašvaldību vadītāji vēl pārrunāja atsevišķu sfēru aktualitātes un problēmas, vienojās, ka jātiekas visu novada pagastu speciālistiem, kā arī jāuzaicina nozaru ministriju pārstāvji, lai kopā izstrādātu administratīvo struktūru, darbību.
“Katrā pašvaldībā ir savas labas tradīcijas. Nedod Dievs, ja mēģinādami kaut ko uzlabot, mēs kaut ko iznīcinām, kādā pagastā cilvēkiem kāda pakalpojuma kvalitāte pasliktinās. Tas attiecas uz visām nozarēm,” atgādināja Gints Šķenders. Viņš arī piebilda, ka 2009.gadā pašvaldību budžets mazāks nebūs un jāplāno, jāstrādā tā, lai neveidotos nomales.
Pašvaldību vadītāji vēl sprieda arī par to, kā tiks sadalītas tagadējās rajona padomes funkcijas un to veikšanai piešķirtais valsts finansējums, kurās sfērās jau varbūt nākamgad novada pašvaldības varētu strādāt bez rajona padomes līdzdalības. “Mums skaidri jāformulē jautājumi, kas jāuzdod ministriju speciālistiem. Jo agrāk vairāk zināsim, varēsim vairāk paveikt. Nav laika gaidīt,” uzsvēra Andris Mihaļovs.
Nākamnedēļ visu pašvaldību pārstāvji apmeklēs kādu no pagastiem, lai uz vietas redzētu gan to, kā šī pašvaldība strādā, gan iepazītu tās problēmas, paveikto un nākotnē nepieciešamo.
Komentāri