Dzejas dienu sarīkojums Emīla Dārziņa muzejā “Jāņaskola” kopā saveda dzejniekus Andri Akmentiņu, Ēriku Bērziņu, Veltu Kaltiņu, Jāni Rokpelni un rakstnieku Roaldu Dobrovenski.
Dzejnieki, atklājot izjūtas, spēlējās ar vārdiem, Imanta Skujas saksofons lika plūst mīlestības atspulgam… Visu domas kopā turēja Jānis Rokpelnis, kurš šomēnes dzīvo Jaunpiebalgā.
“Kaut ko jau vajag arī sirdij. “Jāņaskolā” vienmēr var gūt gan emocijas, gan ko jaunu uzzināt,” par klātbūtni sarīkojumā “Druvai” atzina vecpiebaldziete Vizbulīte Kalniņa, kura allaž izbrīvē laiku, lai te apmeklētu koncertus, pasākumus. Jaunpiebaldziete Ilze Ontužāne atzina, ka Dārziņa muzeja apmeklējums vienmēr izrauj no ikdienas. Arī kad ierodas ciemiņi, Ilze viņus ved uz “Jāņaskolu”. “Mani interesē dzeja, patīk Mārtiņš Freimanis,” tā savukārt atzina sešpadsmitgadīgā jaunpiebaldziete Rūta Kazerovska.
Dzejas dienas ir tā īpašā reize, kad dzejnieki paver durvis savā ikdienā. “Dzeja ir transportlīdzeklis. Priekšrocība pret citiem – ātrums nav atkarīgs no tā, cik tev ir naudas, drusku prasme vajadzīga, lai neņemtu visus grāvjus. Dzejā savukārt viss atkarīgs no tavas prasmes – uzrakstīt un izlasīt. Gadās, ka viduvēja dzejnieka dzejā lasītājs atrod vairāk, nekā tur ierakstīts, un otrādi. Katram cilvēkam ir tuvs savs transportlīdzeklis,” nopietni un ironizējot par lasītāju mūžīgi uzdoto jautājumu, kas ir dzeja, sacīja dzejnieks Andris Akmentiņš. Dzejniece Velta Kaltiņa atklāja, ka pēdējos gados negribas piedalīties dažādos Dzejas dienas pasākumos. “ Dzeja ir acīm un sirdij, jālasa, lai dzirdētu un izjustu. Lai klausītos, īpaši jālasa,” domās dalījās Velta Kaltiņa un piebilda, ka kādreiz bijis ļoti daudz jātiekas ar lasītājiem.
Sarīkojuma noslēgumā, kā vienmēr, skanot saksofonam, ikviens varēja nobaudīt Piebalgas lauku torti un glāzi vīna. Tik piederīgi Dārziņa muzejam.
Šovasar uz muzeju braukuši daudzi, ar katru gadu interesentu skaits palielinās. Muzeja vadītāja Ieva Čaklā pārliecināta, ka arī asfaltētais ceļš mudina šurp braukt, nopietni domāts par reklāmu. Daudz interesentu piesaistījis projekts
“Šodien mācāmies Jāņa skolā”, kas tiek īstenots šomēnes. Tāpat kā Andža Dārziņa laikā ekskursantiem tiek piedāvātas trīs stundas – boksti, katķisms un dziedāšana. Katķismu māca dzejnieks Jānis Rokpelnis, dziedāšanu mūzikas skolotāja Aija Petrovska, bet boksterēšanu “Jāņaskolas” vadītāja Ieva Čaklā. Skolas dienu noslēdz pusdienas skolas kopgaldā.
Arī rudenī muzejā nevaldīs ziemas gaidas, būs gan iespēja tikties ar aktrisi Intu Tiroli, gan būt klāt Oliveretto balvas pasniegšanā.
Komentāri