Ar helikopteru no Cēsu slimnīcas uz ārstniecības iestādēm Rīgā vakar nogādāja piecus smagi slimus pacientus.
Latvijas armijas gaisa spēku apkalpes palīdzību Latvijas katastrofu medicīnas centrs izmanto vidēji reizi nedēļā. Ar helikopteru lido uz stacionāriem, visbiežāk uz attālajiem lauku rajoniem, lai pacienti pēc iespējas ātrāk saņemtu operatīvu palīdzību veselības un dzīvības glābšanai. Vakar uz Cēsīm helikopters bija izsaukts, jo slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā bija ievietoti vairāki gados jauni cilvēki, kuriem bija pēkšņi, nopietni veselības traucējumi.
“No pēkšņās nāves, tā sauktās sirds triekas, šoreiz mūsu mediķi izglāba gados pavisam jaunus cilvēkus. Nopietnas veselības problēmas bija četrdesmitgadniekiem. Tagad Rīgas kolēģi darīs visu, lai šos cilvēkus tālāk ārstētu,” skaidroja Cēsu rajona slimnīcas direktors Valdis Apinis, atzinīgi novērtējot Valsts katastrofu medicīnas centra programmā iekļauto sadarbību, kas paredz arī to, ka izmaksas sedz sadarbības iestāde. V.Apinis uzsvēra, ka visbiežāk pacienti jāpārved uz Rīgas stacionāriem pēc smagām traumām, kad nepieciešama neiroķirurgu, mikroķirurgu palīdzība, arī pacientus ar apdegumiem. “Arī šodien ātrās palīdzības mašīna aizveda uz Rīgu pacientu, kuram gaterī bija norauti pirksti. Ir nepieciešama operatīva speciālistu palīdzība, lai situācijā vēl kaut ko varētu glābt,” tā V.Apinis.
“Mēs smagi slimus pacientus uz Rīgas stacionāriem transportējam bieži, bet parasti izmantojam savas neatliekamās palīdzības mašīnas. Tas, protams, nav lēti, bet nepieciešami. Šoreiz vienlaicīgi bija jāpārved pieci cilvēki, tāpēc izvēlējāmies helikopteru. Un priecājamies, ka šo sadarbību varēs attīstīt, jo pārskatāmā pagātnē šī ir tikai otrā reize, kad helikopters nolaižas mūsu pagalmā. Esam gandarīti arī par gaisa spēku tehniskajām iespējām pakalpojumu sniegt,” izvērtēja slimnīcas finanšu direktore Iveta Ozoliņa.
“Druva” bija klāt brīdī, kad pacientus mediķu uzraudzībā vienu aiz otra ievietoja helikopterā. “Lidots jau dzīvē ir, tikai ne ar šādu kukaini, bet baiļu nav. Gribas un negribas, bet tas ir vajadzīgs. Dzīvot jau ļoti gribas,” sacīja priekulietis Uldis Miglavs. Speciālisti paskaidroja, ka lidojums, kas līdz, piemēram, Stradiņa slimnīcai ilgs tikai 20 minūtes, veselībai ir daudz niecīgāks pārdzīvojums nekā garais ceļš ar auto. Pārlidojumi notiek stingrā mediķu uzraudzībā, ja nepieciešams, palīdz arī divi helikoptera apkalpes puiši.
“Esam veduši cilvēkus no Daugavpils, Preiļu, Gulbenes slimnīcas, lidojam pa katastrofu medicīnas centra speciālistu piedāvātu maršrutu un operatīvi esam atpakaļ Rīgā. Es personīgi pie Cēsu slimnīcas nolaižos pirmo reizi. Gaismā te nosēsties nav nekādu problēmu, bet to var izdarīt arī tumsā. Viss ir atkarīgs no apkalpes sagatavotības,” vērtēja gaisa kuģa pilots, apkalpes komandieris Artjoms Nalbandjans un piebilda, ka viņa vadītā piecu cilvēku apkalpe ir profesionāla komanda, kas glābusi cilvēkus ne tikai šādos apstākļos. Tieši šī gaisa spēku apkalpe, kuras rokās nonāca pieci cilvēki no mūsu stacionāra, izcēlusi 16 filipīniešu jūrniekus no dreifējošā “Golden Skay” vētras laikā.
Komentāri