Pārgaujas mežniecības mežsargs
Jaunaudžu kopšanas sezona jau sākusies. Tomēr, apsekojot izcirtumus, redzams, ka joprojām stāv nekopti daudzi hektāri. Mežsargi var jaunaudzes pārbaudīt pat piecus gadus pēc izcirtuma inventarizācijas un, ja jaunaudze būs iznīkusi, tiks sastādīts akts un meža reģistra datu bāzē nogabals tiks pārklasificēts par izcirtumu.
Liela uzmanība jāpievērš priedes kultūrām, jo tās ilgi neiztur noēnojumu un var aiziet bojā. Priedes pirmajos trīs gados jākopj vismaz divas reizes sezonā. Šogad konstatēti priežu sprīžotāji, kuri nograuž vecās skujas, kociņi neaiziet bojā, bet, ja kāpuri jaunaudzi bojā vairākus gadus pēc kārtas, tie tiek novājināti un tos var iznīcināt sekundārie kaitēkļi. Lai cīnītos ar tiem, mežniecībā jāizņem atļauja ķīmisko vielu lietošanai meža zemēs un jāiegādājas insekticīds decis vai fastaks.
Parastā egle ir ēncietīga skuju koku suga, tomēr asas konkurences apstākļos var aiziet bojā. Egli ieteicams kopt vismaz reizi sezonā, pirmajā un trešajā gadā. Turpmākā kopšana atkarīga no augšanas īpatnībām. Kopt ieteicams pa rindām, bet nav nepieciešams novākt apaugumu, kas ir starp rindām. Jāsaudzē dabiski iesējušās priedes, kā arī bērzi un citi lapu koki, ja to suga atbilst meža tipam. Egles var apsalt pavasara salnās, tādēļ būtiska ir segaudze, ko veido lielāki koki.
Kopjot audzes, jāievēro, ka normatīvajos aktos ir noteikts minimālais un maksimālais pieļaujamais kociņu augstums un skaits vienā hektārā. Lai atzītu par apmežotām jaunaudzes, kur valdošās koku sugas augstums ir 2 – 6 metri, jābūt izpildītiem kopšanas kritērijiem. Valdošās koku sugas skaits priedei nedrīkst pārsniegt 4500 kokus uz hektāra, eglei 3000 kokus, apsei, bērzam, melnalksnim, baltalksnim un liepai 3000 kokus uz hektāra. Priežu jaunaudzēs, kuru augstums ir 2 līdz 6 metri, atļautais apses piemistrojums ir 5 %.
Komentāri