Lauksaimnieki kopš 1. septembra var iesniegt projekta iesniegumus atklātam konkursam atbalsta pasākumiem ”Lauku saimniecību modernizācija” un ”Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai”, kas tiek finansēti no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai un valsts budžeta līdzfinansējuma. Iesniegumus abiem pasākumiem pieņem vēl līdz 3. oktobrim.
Ziemeļvidzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes atbalsta daļas vadītāja Gita Ulmane uzsver, ka šogad atšķirībā no iepriekšējās reizes, lauksaimniekiem nav jāsteidzas ar projektu iesniegšanu, jo izvērtējot tos, netiks ņemts vērā, kurš pēc kārtas tas bijis. Šoreiz izšķirošais kritērijs būs savākto punktu daudzums, tātad kvalitāte.
Ziemeļvidzemē šajā kārtā pieejamais finansējums ”Lauku saimniecību modernizācija” ir 4324042 lati, bet pasākumam ”Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai” kopējais finansējums nav sadalīts pa reģioniem un Latvijā kopumā tas ir 6,3 miljoni latu.
Pagaidām uz atbalstu pretendē nedaudz lauksaimnieku. Pasākumam ”Lauku saimniecību modernizācija” pieteikušies 14 pretendenti no Cēsu, Valmieras un Limbažu rajona, taču uz pasākumu ”Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai” vēl nav pieteicies neviens. G.Ulmane skaidro, ka šāda tendence novērojama tieši mainītās vērtēšanas kārtības dēļ, jo pretendentiem nav jāsteidzas būt pirmajiem: ”Katram projektam tiks piešķirti punkti, un pēc saņemto punktu skaita tie arī tiks sarindoti. Tad konstatēsim, par kādām summām lauksaimnieki ir pieteikušies, un tur, kur finansējums beigsies, tiks pavilkta svītra, un šajā kārtā atbalstu vairāk neviens nesaņems.”
G.Ulmane skaidro, ka notiks administratīvā vērtēšana pēc iesniegtajiem dokumentiem, aizpildītajām veidlapām: ”Vērtēsim, vai viss ir paveikts pēc prasībām, vai iepirkumi ir izdarīti pareizi. Galvenais, lai lauksaimnieki aizpilda pieteikumu un pievieno visus nepieciešamos dokumentus.
Pieteikumi šogad ir vienkāršāki. Lauku atbalsta dienesta mājas lapas sadaļā ”Eiropas Savienības atbalsts” elektroniski ir ievietotas iesniegumu veidlapas, kur iekļautas arī formulas, kas noderēs, lai pretendenti nepieļautu aritmētiskas kļūdas.”
Iesniegumu aizpildīšanu atvieglo arī kļūdu uzrādīšanās, tiklīdz radusies aplamība, parādās sarkani iezīmējumi, līdz ar to pretendents nepareizo vietu uzreiz var pamanīt un izlabot.
G.Ulmane pastāstīja, ka izvērtēšanas kritēriji ir vairāki. Piemēram, pasākumam ”Lauku saimniecību modernizācija” punktus piešķir par pēdējo trīs gadu laikā saņemto sabiedriskā finansējuma apjomu pret 1000 latiem pēdējā noslēgtā gada neto apgrozījuma. Punktus saņems arī par atbalsta pretendenta lauksaimniecisko izglītību, piemēram, par augstāko izglītību saņemti tiks astoņi punkti, par profesionālo – četri, taču, ja pretendentam nav lauksaimnieciskās izglītības, tad netiks saņemts neviens punkts.
”Ja norit būvniecība vai rekonstrukcija, tad par akceptēta būvprojekta esamību var iegūt punktus, taču, ja būvprojekta nav, tad tos nav iespējams saņemt.
Punktus pretendenti saņems arī tad, ja ir starpība starp maksimāli pieļaujamo sabiedrisko finansējumu un to, ko pretendents ir pieprasījis. Piemēram, ja noteiktais atbalsts ir 40%, bet pretendents uzraksta, ka sabiedriskais finansējums būs 39%, tad klāt nāks viens punkts. Tātad par katru procentu, no kā pretendents atsakās, var dabūt punktu,” kritērijus skaidro G.Ulmane.
Atbalsta daļas vadītāja norāda, ka arī pasākumam ”Atbalsts uzņēmumu radīšanai un attīstībai” ir līdzīgi kritēriji. Tiks ņemts vērā, vai uzņēmumā plānota ražošana vai pakalpojumu sniegšana, tiks izvērtēta arī projekta ieviešanas vieta pēc attīstības indeksiem.
”Pats svarīgākais šajā pasākumā ir atcerēties, ka atbalstam var pieteikties tikai mazie uzņēmumi, kuros ir viens līdz deviņi darbinieki. Daudzi šo kritēriju nav sapratuši un vaicā, vai nav iespējams uz atbalstu pretendēt arī uzņēmumiem ar desmit darbiniekiem, bet šādas iespējas nav,” uzsvēra G.Ulmane.
Speciāliste skaidro, ka pēc projektu izvērtēšanas visi pretendenti no lauku atbalsta dienesta saņems rakstisku paziņojumu par lēmumu. Ja projekts tiks apstiprināts, pretendentam būs jānoslēdz līgums ar reģionālo lauksaimniecības pārvaldi un tikai tad būs iespējams uzsākt projekta īstenošanu.
Komentāri