Cēsu domes speciālistu grupa trešdien apmeklēja Veselavu un Kaivi.
Abi pagasti izteikuši vēlmi pēc 2009.gada pašvaldību vēlēšanām iekļauties Cēsu novadā. Tāpat kā Dzērbenē, Drustos, Skujenē un Taurenē, domes dienestu vadītāji un darba grupas vadītāji, domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Mihaļovs un izpilddirektors Jānis Rozenbergs ar kaivēniešiem un veselaviešiem izrunāja katras pašvaldības problēmas, ikdienas darbu un nākamo gadu projektus.
“Katrā pagastā ir kas īpašs, katrā savs smagums, ko vilkt. Mēs ne jau braucam pārbaudēs pa pagastiem, bet iepazīties, uzzināt. Mums kopā būs jāstrādā, tāpēc svarīgi līdz 2009.gadam izstrādāt rīcības programmu, kā novada pašvaldība apkalpos iedzīvotājus, “ atzina Andris Mihaļovs.
Cēsnieki bija nedaudz pārsteigti par sakārtoto dzīvi rajona mazākajā pagastā, kura attīstības indekss ir ceturtais augstākais rajonā, tūlīt aiz Priekuļiem, Amatas novada un Liepas. Veselavas pašvaldībā darbinieku skaits arī viens no mazākajiem, katrs veic vairākus pienākumus. Pašvaldības priekšsēdētājs Egils Gruzde līdztekus tiešajam darbam tiek galā arī komunālajiem un darba aizsardzības jautājumiem. “Mazā pagastā
nav tik daudz darba, lai būtu nepieciešamība algot, piemēram, komunālo vai darba aizsardzības, sociālo jautājumu speciālistu. Mazā pašvaldībā problēmu apjoms ir mazāks, bet to risināšana tāda pati kā lielā,” pārliecināts Egils Gruzde.
Ar interesi Cēsu domes darbinieki apskatīja pagastmāju, kādreizējo muižas kungu māju. Pēdējos gados tajā soli pa solim tiek veikta
restaurācija. “Muiža ir mūsu lepnums, tā pašvaldībai jāsaglabā, lai arī kāda notiek reforma,” sacīja bāriņtiesas priekšsēdētāja Agita Daļecka. Patlaban ēkā atrodas ne tikai pašvaldība, arī pagasta bibliotēka, tautas nams, pasta nodaļa un pagasta muzejs.
“Nākotnē katrā pagastā jābūt atbalsta, pakalpojumu – nav svarīgi, kā to sauc – punktam. Kurš var paredzēt, kāda situācija veidosies pēc gadiem? Ja tā laulība būs jāšķir, pašvaldībai pagasta centrā jāspēj tālāk pildīt funkcijas,” domās dalījās Andris Mihaļovs un piebilda, ka jādomā, kā Veselavas muižu atjaunot un izmantot. Viņš arī izteica pārliecību, ka visos pagastos jāsaglabā skolas un jāspēj pārdzīvot demogrāfiskā krīze. “Arī valdībai jādomā par bonusu sistēmu pedagogiem. Ja ne, nebūs, kas strādā, tāda pati situācija ir pirmsskolas izglītības iestādēs,” sacīja domes priekšsēdētāja vietnieks un piebilda, ka, domājot par nākotni, ir jāizstrādā sapnis, lai būtu ko īstenot.
“Vēl nevienam nav skaidrs, kas notiks pēc 2009.gada. Labi, ka Cēsu dome uzņēmās iniciatīvu, tai ir speciālisti, kuri var apkopot informāciju, lai mēs vismaz zinātu, kas nākamā novada pagastos ir, kas nepieciešams,” tā Egils Gruzde.
Ar redzēto un uzzināto iepazīta-jās pašvaldībās Cēsu pašvaldības Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības aģentūras direktore Iveta Sietiņsone “Druvai” atzina, ka pagastos sociālā situācija gandrīz ir labāka nekā pilsētā. “Mazā pagastā, tādā kā Veselava, viensētās nav neviena, kam būtu nepieciešama mājas aprūpe. Citos pagastos nākotnē tā varētu būt problēma, var ļoti sadārdzināties transporta izdevumi, ja , piemēram, ir trīs aprūpējamie un katrs dzīvo 20 kilometrus no centra. Dzērbenē un Taurenē cilvēki ir aktīvi, toties Drustos jūtama depresija,” domās dalījās Iveta Sietiņsone un piebilda, ka pagastos redzētais ir laba pieredze. Tam piekrita arī domes finanšu nodaļas vadītāja Aivija Zerne.” Kad apbraukāsim visus pagastus, tad stāstīsim, ko esam ieguvuši,” viņa sacīja.
Komentāri