Sestdiena, 27. jūlijs
Vārda dienas: Marta, Dita, Dite

Piena lopkopības saimniecību bankroti būs

Druva
00:00
04.02.2009
2

Daļa zemnieku ministra atbildēs sadzirdēja gaidīto, bet daļa saglabāja kritisko attieksmi pret valsts lauksaimniecības politiku un M.Rozes darbību. Par to diskusijas laikā atgādināja arī kāda zemnieka plakāts ar uzrakstu: „Mums nevajag fotogrāfu, bet labu zemkopības ministru”.

Lauksaimnieki atzīst – viņi savulaik noticējuši M. Rozes un ZM solījumiem, kā arī aicinājumiem rakstīt projektus un saņemt finansējumu attīstībai no atbalsta fondiem. Protams, vajadzēja ņemt arī kredītus. Iespēja tos samaksāt tika rēķināta, ņemot vērā tā laika piena iepirkuma cenas. Nu tā samazinājusies, zemnieki ir bankrota gaidās, neziņā, cik ilgi ar nelielajiem ienākumiem spēs saimniecības uzturēt.

Cenu kritums bija paredzams

M. Roze „Druvai” atzina: „Pirms diviem gadiem paredzējām piena iepirkuma cenas samazināšanos, bet tobrīd tirgus gāja uz augšu un reti kurš prognozei ticēja. Taču arī ekonomisti neparedzēja, ka tirgus kritums būs tik dramatisks, kā pēdējos mēnešos.

Latvijas piena nozare orientēta uz eksportu, taču eksporta tirgos ir stipri pazeminājusies naudas vērtība un pieprasījums. Pārstrādes uzņēmumiem izveidojušies tik lieli uzkrājumi, kā vēl nekad. Šī situācija nenovēršami ietekmē piena iepirkuma cenas.”

Kā ministrs vērtē piensaimnieku prasību nodrošināt, lai piena cena veikalu plauktos vairāk kā divas reizes nepārsniegtu piena iepirkuma cenu? M. Roze atzina, ka tas ir aktuāls jautājums ne tikai Latvijā, bet arī citās Eiropas valstīs un skaidroja, ka ministrija kopā ar lauksaimnieku organizācijām jau vairākus gadus Ekonomikas ministrijas paspārnē esošajai Konkurences padomei prasījusi veikt izmeklēšanu, kāpēc izveidojusies šāda situācija. „Pašlaik jau secināts, ka daļa tirgotāju savu ietekmi tirgū izmantojuši negodīgi. Konkurences padomei jāveic atbilstošas darbības,” sacīja M.Roze.

Atbalsts lauksaimniecībai nepieciešams

„Negribu teikt, ka bankrotēs liela daļa saimniecību, bet tas, ka bankroti būs, ir neizbēgami. Taču bankroti notiek arī ekonomiskā „miera” laikā, uzņēmumi vienmēr rodas, pārveidojas, apvienojas un arī beidz darbību. Mūsu uzdevums – ja saimniecībai ir kredītsaistības, ja bijuši galvojumi un ķīlas, tai skaitā personiskā manta, dzīvesvieta un zeme – problēmas atrisināt humāni.

Atrisinot kritisko situāciju piena lopkopībā, palīdzēsim arī citām nozarēm. Ja tas netiks darīts, krīze pāries arī uz graudkopību un gaļas lopkopību.

Tirgus pašlaik nespēj nodrošināt izmaksām atbilstošu piena cenu. Objektīvi ir vajadzīgs valsts papildus atbalsts ne tikai garantiju un galvojumu veidā, bet arī reālas piemaksas,” vērtē M. Roze.

Zemkopības ministrija nedēļas nogalē pabeidza izstrādāt priekšlikumus lauksaimniecības stabilizēšanai.

M. Roze skaidro, ka līdzekļi nepieciešami ciltsdarba atbalstam, kā arī kredītprocentu daļējai dzēšanai. M. Roze atzīst: „Protams, kredītprocentu daļējai dzēšanai būtu nepieciešams vairāk naudas, jo no brīža, kad sistēma tika ieviesta, kredītu likmes būtiski palielinājušās. Domāju, varētu būt diskusija par septiņu vai astoņu kredītprocentu atmaksu līdzšinējo četru procentu vietā. Tomēr, kamēr nav vienošanās par papildus līdzekļiem, solīt neko nevaru.”

M. Roze atzina – zemniekiem grūti atmaksāt arī kredītu pamatsummas, jo izmainījušies finansiālie nosacījumi un saimniecību ienākumi kļuvuši mazāki. Lauksaimnieki jau izteikuši prasību par kredītu pamatsummas atlikšanu uz gadu, nepasliktinot kredītlīgumu nosacījumus. Ministrs atklāja, ka sarunās ar banku pārstāvjiem atzīts – tas ir iespējams, ja valsts sniegtu galvojumu.

ZM priekšlikumos paredzēts, ka pēc paātrināta grafika lauksaimniekiem jāizmaksā gan nacionālās subsīdijas, gan Eiropas Savienības maksājumi. Ministrijas priekšlikumi nosaka arī, ka Finanšu ministrijai, izstrādājot prasības starptautisko aizdevumu izmantošanai banku sektora stabilizēšanai, jāparedz kredītu restrukturizācija lauksaimniecības, zivsaimniecības, meža un pārtikas nozarē, nepasliktinot noslēgto kredītlīniju nosacījumus.

Jābūt zemnieku iniciatīvai

M. Roze, vērtējot lauksaimnieku prasību par piena pārstrādes uzņēmuma pārņemšanu, saka: „Šī ir sarežģīta prasība, jo jābūt reālam piedāvājumam no zemnieku puses – kurš uzņēmums un kādā veidā būtu viņiem interesants. Vai tā būtu jaunas pārstrādes būvniecība vai kāda uzņēmuma iegāde? Tā ir pašu piena ražotāju izvēle. Tiklīdz piedāvājums būs, būs arī pieteikums valdībā par valsts galvojuma sniegšanu. Ministrija valdībai ir ierosinājusi konceptuāli atbalstīt valsts galvojuma piešķiršanu šāda uzņēmuma izveidei.

Pārstrādes uzņēmums, kas piederētu pašiem piena ražotājiem, noteikti ir vajadzīgs. Latvijā jau ir vairāki piena pārstrādes uzņēmumi, kas pieder kooperatīviem, taču to ražošanas jaudas ir samērā nelielas, šie uzņēmumi nespēj ietekmēt tirgu. Arī šiem kooperatīviem neklājas viegli, bet zemnieku rīcībā vismaz ir taustāma prece, kuru agrāk vai vēlāk varēs pārdot.

Bez vainas nav arī pārstrādātāji

M. Roze: „Bieži vien pārstrādātāji orientējas uz to, ka iespējamie zaudējumi eksportā tiks segti ar samērā augstām cenām iekšējā tirgū. Viņi ir aizmirsuši -ja Latvijas tirgū tiek uzturēts augstāks cenu līmenis, konkurenti no citām valstīm to redz un arī par savu produkciju gribēs saņemt lielāku cenu.”

Saistībā ar importētajiem piena produktiem ministrs skaidroja, ka Pārtikas un veterinārais dienests turpinās pastiprinātas kontroles tirdzniecības vietās, pārbaudot produkcijas marķējumus. Viņš uzsvēra, ka nav runas par to, ka importa piena produkti būtu kaitīgi, taču visiem šiem produktiem jābūt atbilstoši marķētiem. „Pircējam jāzina, vai tas ir siers tikai no piena, vai tas ir siers ar augu eļļu. Šiem datiem, tāpat kā izcelsmes vietai, jābūt precīzi izklāstītai marķējumā. Vērtēsim kvalitāti, arī vērtību, cik dārgi produktu nopērkam un cik vērts tas ir. Tas, ka kaut ko nopērkam lētāk, vēl nenozīmē, ka esam veiksmīgi iepirkušies.”

Mudinās tirgoties

Zemkopības ministrs atzina, ka krīzes apstākļos jāizmanto jebkura iespēja, tādēļ, tiekoties ar lielāka-jiem Latvijas tirgotājiem, tiks diskutēts par iespējām atbalstīt ražotājus. Viena iespēja – bez maksas vai ar būtisku atlaidi piedāvāt vietas tirgū.

M. Roze atzinīgi novērtēja zaļo tirdziņu ideju un uzsvēra, ka normatīvajos aktos jābūt paredzētai to norisei. Saistībā ar ražošanu un produkcijas pārdošanu M. Roze vērtēja: „Nepieciešams attīstīt izpratni starp pārbaudāmajiem un pārbaudītājiem. Jāatceras, ka tiesības ir ne tikai pārbaudītājam, bet arī tam, kuru pārbauda. Vienmēr ir tiesības prasīt, kāds pārkāpums konstatēts, un tam precīzi jābūt fiksētam protokolā un pamatotam ar konkrētu likumu, regulas vai MK noteikumu pantu.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Saistītie raksti

Kā sev nenodarīt pāri, ēdot dārza veltes

07:54
27.07.2024
6

Kurš gan vasarā necenšas iespējami vairāk pamieloties ar vietējo dārzu labumiem. Ogas, augļi, svaigi dārzeņi, to vai nu katrs izaudzē pats, vai nopērk tirgū. Šie labumi ir bagāti ar vitamīniem, antioksidantiem un šķiedrvielām, taču ne katrs tos var ēst, cik vēlas. Šīs dabas veltes var radīt kairinājumu kuņģī, izraisot dedzināšanu un citas nepatīkamas sajūtas. Kādos […]

Izrāda senču mantojuma pūra lādes

00:00
27.07.2024
16

Pie Stalbes Tautas nama otro gadu tika rādīts, kas glabājas pagasta dzimtu pūra lādēs. Ikviens bija aicināts neturēt sveci zem pūra un muzikālās noskaņās dalīties ar senču atstāto mantojumu un arī ar paša darināto. Pasākumā bija skatāmi daudzi krāšņi zeķu un cimdu pāri, tamborētas endzetes spilvendrānām, izšūti dekoratīvie spilveni, grīdceliņi un citi rokdarbi. Par katru […]

Turpinās sadarbība Vācu kapu kopšanā

00:00
26.07.2024
28
1

Cēsīs viesojās Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas pārstāvis atvaļinātais feldfēbelis Marcels Herbsts. Pirms desmit gadiem Latvijas Brāļu kapu komitejas un vācu Karavīru kapu kopšanas apvienības “Volksbund” kopā ar Bundesvēra Rezervistu apvienības Tīringenas nodaļas Gēras sekcijas biedriem rīkoja Latvijas Zemessardzes un vācu karavīru kapu sakopšanas talku Cēsu Vācu kapos, šajos gados par kapu kopšanu […]

Vakar Gulbenes novadā divas automašīnu zādzības

09:39
25.07.2024
249

Aizvadītajā diennaktī Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes apkalpojamā teritorijā saņemta informācija par 66 gadījumiem, kad iedzīvotāji vērsušies pēc palīdzības policijā vai konstatēts, ka noticis noziedzīgs nodarījums. Reģistrēti 14 ceļu satiksmes negadījumi, kur divos gadījumos kopumā cietušas divas personas. Ceļu satiksmes jomā pieņemti 116 administratīvā pārkāpuma lēmumi, tajā skaitā 60 par ātruma pārsniegšanu. NODARĪJUMI PRET ĪPAŠUMU […]

Kas mežā, tas tirgū

00:00
25.07.2024
60

Darba dienās Cēsu tirgū rimta dzīvība. Āra teritorijā dārzeņi, ogas, meža veltes. Pāris tirgotāju piedāvā gailenes. Cena no četriem eiro par litra trauciņu, ir arī mellenes, lācenes par astoņiem eiro. Jānis no Pārgaujas mežiem atvedis gailenes un mellenes. “Iegāju mežā un iznesu trīs spaiņus gaileņu,” pasmej Jānis un uzsver, ka īsts sēņotājs atradīs sēnes arī […]

Dzimtas likteņstāsts grāmatā

06:06
24.07.2024
36

Diena mākslai “Vieta, kur pagātnes satiekas ar šodienu” Zosēnu pagasta Skrāģu krogā veltīta divdesmit pieciem gadiem kopš sestajiem Piebalgas kultūras svētkiem Zosēnos un operas “Baņuta” libreta autora Artura Krūmiņa un komponista Alfrēda Kalniņa 145. dzimšanas dienai. Mākslas dienā tika atvērta arī Ilzes Būmanes grāmata “Piebal­dzēns ar pasaules apvārsni” par Artura Krūmiņa dzimtas likteņstāstu. Gan pats […]

Tautas balss

Varbūt jāalgo ārzemnieki

11:11
25.07.2024
65
Seniors raksta:

“Kad beidzot būs skaidrība par nodokļiem, tos cels vai ne! Darba grupa strādāja divus gadus, visi taču saņēma darba samaksu, vai tiešām nav nekāda saprotama rezultāta? Ja jau paši netiekam galā, tad lai labāk maksā citu valstu ekspertiem,” bija neapmierināts seniors.

Vajadzīgs veloceliņš uz Ninieri

11:10
25.07.2024
30
Riteņbraucēja raksta:

“No Cēsīm uz Līviem uzbūvēts labs veloceliņš. Tāds ir arī uz Priekuļiem. Taču daudzi cēsnieki vasarā ar divriteņiem brauc uz Niniera ezeru. Arī uz turieni vajadzētu veloceliņu, cilvēki to tiešām bieži izmantotu. Ninierī peldas ne tikai vasarās, daudzi to dara visu gadu. Protams, ziemā jau ar velosipēdu nebrauksi, bet pavasarī var sākt diezgan agri, un […]

Tīrumam apkārt ziedošs žogs

11:09
24.07.2024
21
Anda raksta:

“Zemnieki nav apmierināti un uzskata, ka ir muļķīgi apkārt laukiem atstāt neapstrādātu joslu. Viņiem taisnība, ka tā ir nezāļu audzēšanai. Nesen ceļmalā upes krastā redzēju dzeltenu labības lauku, un ap to visapkārt platā joslā zied puķu spriganes. Tās kā dzīvžogs apņēmis tīrumu. Vai tā ir prātīga saimniekošana! Puķu spriganes jau tā izplatās kā neapturama sērga. […]

Vai Baltijas ceļš aizmirsts?

12:07
23.07.2024
35
1
J. raksta:

“Visur dzirdu tikai par svētkiem, par Cēsu, Pārgaujas, Vecpiebalgas un citiem. Cēsīs uz svētkiem nezin kāpēc pat uzaicināts Livonijas ordeņa mestra Pletenberga radinieks. Bet kāda tur radniecība, ja pagājis pus gadu tūkstotis, kopš Pletenbergs sēdēja ordeņa pilī Cēsīs. Un nez vai vietējiem iedzīvotājiem bija no tā kāds labums. Taču šoreiz ne par to. Mani pārsteidz, […]

Lielā politika rada bažas

11:05
23.07.2024
17
Lasītāja K. raksta:

“Kad klausos par Amerikas prezidenta priekšvēlēšanu kampaņu un to, ko žurnālisti stāsta par Donaldu Trampu, sajūtas nav labas. Ja ASV tiešām Ukrainai vairs nepalīdzēs vai mazāk palīdzēs cīņā ar iebrucēju, Krievija jutīsies vēl varenāka. Ja sāksies sarunas par kara apturēšanu uz Ukrainai atņemto teritoriju rēķina, kur garantija, ka Krievija līdzīgu taktiku neturpinās citās kaimiņu valstīs? […]

Sludinājumi