28. jūnijā bērni un jaunieši cietuši no pārlieku ilgas uzturēšanās saulē, bet divus ogotājus sakodušas čūskas, informēja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD).
Pirmdien, 28. jūnijā slimnīcā nogādāti trīs karstuma upuri. Tā Rīgā vakar 13 gadus vecs pusaudzis ar aizdomām par karstuma dūrienu ievietots Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā. Savukārt divgadīgai meitenītei Limbažu novadā sākusies vemšana pēc uzturēšanās saulē, un NMPD mediķi viņu nogādājuši Vidzemes slimnīcā.
Karstuma dūriens pirmdien Aizkrauklē tika konstatēts arī 16 gadus vecai jaunietei, kura pārkarsusi saulē. Pēc palīdzības saņemšanas jauniete atteikusies no hospitalizācijas un turpina ārstēties mājās.
Kā pastāstīja dienestā, līdz ar karstā laika iestāšanos NMPD mediķi vairākkārt devušies palīgā cilvēkiem, kuri guvuši karstuma dūrienu vai pārkarsuši saulē. Arī telefoniskas konsultācijas pacientiem, kuriem bijusi slikta pašsajūta, drebuļi un stiprs ādas apsārtums pēc uzturēšanās saulē, NMPD dispečeri snieguši vairākkārt.
Savukārt 42 vecs vīrietis pirmdien Valmierā mežā lasījis ogas un viņam pirkstā iekodusi odze. Pēc trim stundām, kad roka piepampusi, vīrietis izsaucis ātro palīdzību. Viņš ievietots Vidzemes slimnīcā.
Līvānu novadā 53 gadus vecai sievietei, kas vasarnīcā lasīja zemenes, kājā zem ceļgala iedzēlusi čūska. Sievieti mediķi nogādājuši Jēkabpils slimnīcā.
Tāpat mediķi vakar steigušies palīgā kādam 30 gadus vecam vīrietim Jelgavas novadā, kuram muguru un rokas sakodušas bites. Brigādes mediķi vīrietim pēc insektu kodumiem konstatēja alerģisku reakciju, un viņš nogādāts Jelgavas slimnīcā.
Apstākļos, kad karstums pārsniedz 25 grādu robežu, mediķi aicina iedzīvotājus ievērot piesardzības pasākumus, lai izvairītos no karstuma dūriena un karstuma radītā nespēka. Jāatceras, ka arī jauni un veseli cilvēki nav pasargāti no karstuma radītā vājuma.
Par karstuma dūrienu var liecināt galvassāpes, reibonis, pēkšņi paaugstināta ķermeņa temperatūra, miegainība, slikta dūša, bet dažkārt var būt arī vemšana, samaņas zudums vai krampji.
Šādos gadījumos nekavējoties jāsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība.
Lai sevi pasargātu no karstuma dūriena, karstajā laikā neatkarīgi no aktivitāšu intensitātes ir jāpalielina šķidruma uzņemšana. Vislabāk dzert vēsu tēju, minerālūdeni bez gāzes. Jāizvairās lietot ļoti aukstus dzērienus, jo tie var izraisīt kuņģa zarnu trakta spazmas un pasliktināt pašsajūtu.
Aizsargāt sevi un savus bērnus no saules iedarbības var, valkājot cepuri ar platām malām un saulesbrilles, kā arī pirms došanās ārā jāuzklāj saules aizsargkrēms. Mugurā ieteicams vilkt gaišu, vieglu, ērtu apģērbu no dabīga materiāla.
Ja iespējams, mediķi aicina neuzturēties atklātā saulē no plkst.11 līdz plkst.15, kad saules ietekme ir visintensīvākā. Ja tas nav iespējams, labāk uzturēties ēnainās vietās.
LETA
Komentāri