Spāres muižā tagad ir pieejams dienasaprūpes centra “Spāre”, specializēto darbnīcu un grupu mājas “Spāre” pakalpojums. To nodrošina biedrība “Cerību spārni”, ar ko deleģējuma līgumu noslēdza toreizēja Amatas novada pašvaldība.
“Māja ir dzīva, te dzīvo un darbojas cilvēki, izlietas pirmās sveces, svētkos sabraukuši ciemiņi un draugi. Visi ir priecīgi. Kad sapratām, ka Spārē varam izveidot gan piemērotu vidi, gan pārbūvēt ēkas, lai iekārtotu grupu māju, dienas centru un darbnīcas, skeptiķu netrūka. Dažs pat teica, ka te nav nekādas infrastruktūras. Tagad te ir asfaltēti, apgaismoti celiņi, skaista autobusu pietura, Spāres parks, dīķis. Jauka vieta dzīvošanai,” svētku reizē teica Amatas apvienības pārvaldes vadītāja Elita Eglīte.
Kad jau bija vīzija, ka Spārē būs centrs cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, pašvaldība daudz darīja apkārtnes labiekārtošanā. Īstenojot deinstitucionalizācijas plānu, saimniecības ēku pārbūvēja par sociālās rehabilitācijas pakalpojumu centru bērniem ar funkcionāliem traucējumiem, internātu par grupu dzīvokļiem, siltumnīcas piebūvi par dienas aprūpes centru personām ar garīgā rakstura traucējumiem, izveidojot arī specializētās darbnīcas. Būvniecība izmaksāja 521 820 eiro, no kuriem lielākā daļa ir Eiropas Savienības finansējums.
“Projektu uzsākām vieni no pirmajiem Vidzemē, iepirkumā dabūjām labu cenu. Ēku aprīkojumam pašvaldība saņēma 30 tūkstošus eiro no valsts, savukārt taciņu asfaltēšanai tika ieguldīta tā saucamā “Covid – 19” aizdevuma nauda,” pastāsta Amatas apvienības pārvaldes projektu vadītāja Zane Pīpkalēja. “Spārē” ir desmit jaunas darbavietas.
Jau no jūlija vidus grupu mājā uzturas pirmie septiņi iedzīvotāji. Te tagad ir viņu dzīvesvieta, pirms tam visiem mājas bija ilglaicīgas sociālās aprūpes centros. “Spārē” ir desmit vietas, tuvākajās dienās ieradīsies pārējie iemītnieki. “Mēs visus, neatkarīgi no vecuma, saucam par jauniešiem, nevis klientiem vai pakalpojuma saņēmējiem,” uzsver biedrības “Cerību spārni” valdes priekšsēdētāja Eva Viļķina un atklāj, kad amatieši uzrunājuši strādāt Spārē, bijusi neticība, šaubas, pirms tam vēl citas pašvaldības piedāvājušas deleģēt pakalpojumu sniegšanu, bet atteikuši. “Ierodoties Spārē, sapratu, ko te varam izdarīt. Nebija sarežģīti izveidot komandu. Tajā ir darbinieki gan ar pieredzi, gan bez. Te jaunieši mācīsies dzīvot patstāvīgi un atbilstoši spējām, varbūt kāds varēs doties patstāvīgā dzīvē,” pārdomās dalās E.Viļķina.
Dienas centrā ir iespēja darboties 18 cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem. Patlaban ir sveču liešanas, zīda apgleznošanas, keramikas, puķu podu apdarināšanas flīžu mozaīkas tehnikā un keramikas darbnīcas. “Būs vēl citas, apzinām, kas jauniešus interesē, kas viņiem patīk. Skaidrs, ka divām jaunietēm patīk adīt. Šīs prasmes ir jānostiprina. Pa dienu viņi dodas uz darbnīcām kā darbu. Vēl plānotas arī rehabilitācijas programmas. Ieceru ir daudz,” saka E.Viļķina un piebilst, ka biedrībai ir 18 gadu pieredze darbā ar cilvēkiem, kam ir garīga rakstura traucējumi.
Grupu māju pakalpojums ir ļoti pieprasīts. Tas, īstenojot projektu “Vidzeme iekļauj”, jau ir pieejams Valmierā, Valkā un Gatartā. Drīzumā būs arī Madonā, Cēsīs, Alūksnē, Rūjienā, Mazsalacā, Vaidavā, Gulbenē. “Spārē” dzīvo jaunieši no jaunajiem Cēsu, Ogres un Madonas novadiem. “Vecākiem, kuri rūpējas par saviem bērniem ar garīga rakstura traucējumiem, ir jāapzinās, kā viņu bērni dzīvos pēc tam, kad pašu nebūs. Laikus jāmācās dzīvot sabiedrībā, veidot attiecības ar citiem cilvēkiem,” uzsver biedrības valdes priekšsēdētāja, atgādinot Mātes Terēzes atziņu: “Mēs nespējam veikt lielas lietas, vienīgi mazas, bet ar lielu mīlestību!” “Lai mūsu pakalpojumos valda cilvēkcieņa, atbalsts un mīlestība!” saka E.Viļķina.
Grupu māju un darbnīcas iesvētīja Siguldas katoļu draudzes prāvests Rihards Rasnacis, dejoja un dziedāja siguldieši no “Cerību spārniem”.
Komentāri