Šīs nedēļas sākumā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvalde (FPP) apturējusi vērienīga noziedzīga grupējuma darbību, kas bija saistīta ne vien ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, bet arī izvairīšanos no nodokļu nomaksas, izmantojot viltotus elektronisko kases aparātu čekus par nenotikušiem pirkumiem lielākajos būvniecības un sadzīves priekšmetu lielveikalos.
VID Komunikācijas nodaļā informēja, ka, veicot virkni izmeklēšanas darbību, VID aizturējis ne vien noziedzīgās shēmas organizatorus, bet arī divu uzņēmumu, kuri izmantoja noziedzīgos pakalpojumus, pārstāvjus. Uzņēmumu nosaukumus VID neatklāj.
VID informē, ka šā gada 28.janvārī FPP tika sākts kriminālprocess par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu. Izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka noziedzīgā grupējuma pakalpojumus izmantoja vismaz 50 reāli strādājošu uzņēmumu, kas darbojās galvenokārt gaļas un zivju vairumtirdzniecības jomā.
Lai samazinātu valsts budžetā maksājamo pievienotās vērtības nodokļa (PVN) apmēru un legalizētu noziedzīgi iegūtos finanšu līdzekļus, shēmas klienti savās PVN atskaitēs iekļāva faktiski nenotikušus darījumus ar starpniekuzņēmumiem un fiktīviem uzņēmumiem, tādējādi samazinot sava uzņēmuma nodokļu maksājumu apmēru valsts budžetā.
Darījumu pamatošanai uzņēmumu grāmatvedībā tika iesniegti viltoti elektronisko kases aparātu čeki, kas apliecināja faktiski nenotikušu darījumu ar lielākajiem būvniecības un sadzīves materiālu tirdzniecības lielveikaliem.
VID uzskata, ka noziedzīgajās darbībās iesaistītā personu grupa pēc sākotnējās informācijas laika posmā no 2009.gada līdz 2010.gada novembrim apgrozījusi aptuveni astoņus miljonus latu.
Legalizējot noziedzīgi iegūtos līdzekļus un nenomaksājot PVN, valsts budžetam nodarīts kaitējumu gandrīz 1,5 miljonu latu apmērā.
Šonedēļ, 21.martā, VID darbinieki veica 21 kratīšanu Rīgā un tās apkārtnē. Kratīšanas veiktas astoņās noziedzīgajā shēmā iesaistīto personu dzīvesvietās, trīs birojos un astoņās automašīnās, kā arī divu reāli strādājošu uzņēmumu birojos, kas izmantoja noziedzīgās shēmas pakalpojumus.
Kratīšanas laikā kādā ar grupējumu saistītas personas dzīvesvietā, neraugoties uz to, ka persona centās pierādījumus sadedzināt, VID darbiniekiem izdevās atrast un izņemt četras iekārtas, kas tika izmantotas elektronisko kases aparātu čeku viltošanai, kā arī čeku lentas un jau izgatavotos viltotos čekus. Kratīšanu laikā izņemts arī liels skaits shēmā iesaistīto uzņēmumu zīmogu un kodu kalkulatoru, dokumentu, kā arī skaidras naudas līdzekļi 6500 latu apmērā.
VID informē, ka izmeklētāju rīcībā esošā informācija liecina, ka grupējumā bijušas iesaistītas vismaz 15 personas, no kurām trīs uzskatāmas par noziedzīgu nodarījumu organizatoriem un faktiskajiem vadītājiem.
Pirmdien, 21.martā, tika aizturēta un īslaicīgās aizturēšanas birojā ievietota arī persona, kas nodarbojās ar čeku viltošanu, kā arī divu uzņēmumu – “shēmas klientu” – pārstāvji. Tiesa visiem shēmas organizatoriem piemēroja apcietinājumu, bet pārējām iesaistītajām personām ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli.
Kratīšanu laikā tika aizturēta arī kāda vairāku fiktīvu uzņēmumu amatpersona, kas pēc trešo personu lūguma piekrita uz sava vārda reģistrēt fiktīvos uzņēmumus, kas pēcāk tika izmantoti “naudas atmazgāšanas” pakalpojumu nodrošināšanai.
Taču šī nebūt nebija pirmā personas tikšanās ar tiesībsargiem, jo valsts policija savulaik personu jau bija izsludinājusi meklēšanā par krāpnieciskām darbībām. Persona tika aizturēta un nodota Valsts policijai.
Kopumā pirmstiesas izmeklēšanas laikā Latvijas kredītiestādēs ir apturēta deviņu noziedzīgajā shēmā iesaistīto uzņēmumu norēķinu kontu darbība. Precīzs apturēto naudas līdzekļu apjoms pagaidām nav zināms, jo vēl nav saņemta visa nepieciešamā informācija no kredītiestādēm.
Kriminālprocess FPP tika sākts 28.janvārī pēc Krimināllikuma 218.panta otrās daļas un 195.panta trešās daļas.
LETA
Komentāri