Ņemot vērā ārkārtējo situāciju valstī un valdības noteiktos ierobežojumus, apmeklētājiem ir slēgtas Līgatnes dabas takas.
“Lai kas mainās cilvēku sabiedrībā, dzīvniekiem savs ritms. Tie gatavojas ziemai,” saka Līgatnes dabas taku vadītāja Inta Lange. Rudens diktē savus noteikumus, un visi dzīvnieki zina – tam sekos ziema. Vasara nodziedāta, nostrādāta, laiks atpūsties.
“Dzīvnieki uzkrāj taukus, audzē kažokus, tie sarūpēti biezi un skaisti,” teic I.Lange un piebilst, ka tie, kam pieklājas to darīt, sagatavojuši ziemas krājumus. “Vāverēm krājumi pilni riekstu, ozolzīļu. Kad darbu sāk kāds jauns kopējs, viņš parasti brīnās, vai tiešām vāverēm pietiek barības – ko iedod, vienmēr viss ātri tiek apēsts. Vāveres prot noslēpt. Tikai viņām ziemā krājumiem nav jāķeras klāt, jo dabas taku voljēros barības netrūkst,” pastāsta Līgatnes dabas taku vadītāja un piebilst, ka kažoks vāverēm jau kupls un silts.
Āpsis Tedijs ir nopietns vīrs un jau sagatavojies ziemas guļai: ne tikai sarūpējis kažoku, uzkrājis tauku rezerves, bet arī iekārtojis guļvietu, proti, savā mājā savilcis svaigus salmus.
“Tedijs parādās aizvien retāk,” bilst I.Lange. “Aizvien slinkāki kļūst lielie susuri. Savvaļā tie parasti ziemas guļā dodas vismaz oktobra vidū, bet mūsējiem vēl patīk ballēties. Ja silts, lēkā. Citus rudeņus vēl novembrī, pat decembrī negulēja. Kas tiem vainas, pašiem par krājumiem nav jāuztraucas.”
Lai gan Līgatnes lāči nav gulētāji, pēdējās dienās kļuvuši mierīgāki. Izpriecājušies par rudens lapām un kārumiem, tagad laiks padzīvot klusāk. “Ārā iet, kad grib, pārbauda, kas jauns, kāds laiks, un atgriežas mītnē. Viņi bauda mierīgu dzīvi,” atklāj Līgatnes taku vadītāja un pastāsta, ka lāči vien tad, ja ziemā vairākas dienas pēc kārtas ir vismaz mīnus 20 grādi, paguļ, neēd.
Koki kaili, un lūši vairs nevar noslēpties. Tagad tie vislabāk redzami un labprāt pozē apmeklētājiem. “Lūšiem patīk vēss laiks, tad kļūst aktīvāki, vasarā guļ ēnā,” pastāsta I.Lange.
Aļņiem turpinās riesta laiks, staigā, ragus purinādami. Katram puisim savas sievas, un katrā voljērā sava dzīve. Tāpat mežacūkām. I.Lange atgādina, ka, protams, tiek gādāts par drošību, lai dabas taku teritorijā neienāktu savvaļas mežacūkas, mednieki ir brīdināti, seko, lai tas nenotiktu. Diemžēl pirms pāris nedēļām Raiskuma pagastā tika nomedītas ar Āfrikas cūku mēri inficētas mežacūkas.
“Kad varēs, Līgatnes dabas takas būs atvērtas. Aizvadītajā vasarā apmeklētāju bija daudz. Salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, kad arī bija daudz, šoreiz tie bija katru dienu, ne tikai nedēļu nogalēs, bet nebija drūzmas. Apmeklētāji varēja baudīt dabu un vērot dzīvniekus,” stāsta Līgatnes dabas taku vadītāja, piebilstot, ka dabā visi gadalaiki ir skaisti, prot sagādāt pārsteigumus, ir ieceres arī ziemai.
Līgatnes dabas taku iemītnieku dzīvi attālināti var izzināt taku mājaslapā, kur skatāmi dzīvnieku video un foto, kā arī lasāmi izzinoši apraksti. Savukārt feisbukā regulāri tiek publiskota informācija par dzīvnieku ikdienas gaitām.
Komentāri