Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestā (NMPD) šis laiks ir ļoti saspringts, aizvien palielinās vajadzība sniegt palīdzību “Covid-19” slimniekiem, turklāt līdz ar vēso laiku sākas sezonālie izsaukumi, kas saistīti ar termiskiem apdegumiem, skaidro MMPD Vidzemes reģionālā centra vadītāja vietniece Sniedze Bračka.
Sniedze Bračka teic: “Rudenī cilvēki gūst termiskus apdegumus gan ar karstiem dzērieniem, gan saistībā ar krāšņu, kamīnu kurināšanu. Tā blakus novadā sieviete cienījamos gados guva vidēji smagus apdegumus, mēģinot iekurināt krāsni ar degmaisījumu. Jāuzsver, ka tas nav piemērots līdzeklis malkas aizdedzināšanai un var novest pie ļoti smagām sekām.”
Vērtējot, vai mainījušies iemesli, kāpēc iedzīvotāji zvana neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai, Sniedze Bračka atklāj, ka samazinās to zvanītāju skaits, kuru situācijas risināšana attiecas uz ģimenes ārstiem vai citiem speciālistiem: “Dispečeri operatīvajā vadības centrā iznes lielu daļu smaguma, viņiem, pieņemot zvanus, ir jāizrunā katra situācija, jāsaprot, kur tiešām jāsūta brigāde, bet kur var iztikt ar citāda veida palīdzību. Cilvēki saprot situāciju, ir saprātīgi, apzinās, ka jāseko līdzi savai veselībai, nepieciešamajam, kas vajadzīgs veselības stāvokļa nodrošināšanai. Redzams, ka cilvēki apjautuši – ārkārtas situācija nav tukši vārdi. Mediķi vieni nav cīnītāji, mums jācīnās visiem kopā.”
Palielinoties inficēto skaitam, attiecīgi palielinās arī to pacientu daudzums, kuriem jāārstējas stacionārā. 20.oktobrī tika reģistrēts augstākais “Covid-19” slimnieku skaits diennaktī – 2935 jauni gadījumi, liecina Slimību profilakses un kontroles centra apkopotie dati. Līdz ar lielo saslimušo skaitu aizvien strauji turpina kāpt saslimstības divu nedēļu kumulatīvais rādītājs. Dienas laikā tas palielinājies no 1400,8 līdz 1463,3 gadījumiem uz 100 000 iedzīvotāju, kas ir līdz šim augstākais Latvijā reģistrētais rādītājs.
20.oktobrī pulksten 10 SPKC informatīvajā kartē bija norādīts, ka Cēsu novadā 14 dienu kumulatīvais slimnieku skaits ir 732, Valmieras novadā – 698, Smiltenes novadā – 198. Salīdzinošais rādītājs – kumulatīvais saslimušo skaits, rēķinot uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, – attiecīgi bija: 1778,4; 1358,8; 1090,6.
Komentāri