Pirmdiena, 25. novembris
Vārda dienas: Katrīna, Kate, Kadrija, Trīne, Katrīne

Kā Latvijas valsts tika pie sava ģerboņa

Sarmīte Feldmane
00:00
23.11.2021
23
Novadn Nov 4 1 1

15.jūlijā apritēja simts gadu, kopš pieņemts likums “Par Latvijas valsts karogu un ģerboni”. Cēsu muzejnieks, Dr.hist.    Tālis Pumpuriņš pētījis ģerboņa vēsturi un kopā ar projekta vadītāju Viju Rozentāli un mākslinieku Daini Andersonu Cēsu pilī iekārtojuši vēsturisko liecību izstādi “Latvijas ģerbonim – 100”.

No saulītes līdz lauvai un grifam

Pirmais Latvijas valsts ģerbonis tika izveidots drīz pēc valsts proklamēšanas, 1918.gada decembrī, tā autors ir tēlnieks Burkards Dzenis. Tajā attēlota sarkanā laukā uzlecoša saule ar 17 (vēlāk 19) pamīšus izvietotiem taisniem un lauztiem stariem, kas paceļas uz sarkana fona, saules centrā burts L un trīs zelta zvaigznes, apakšējā daļā zaļa zeme un izliekta sarkanbaltsarkana lente.

“Saules simbols bija tuvs karavīriem jau no 1.pasaules kara, krūšu nozīme tapa pēc Anša Cīruļa meta un ietvēra saules simbolu. Tas bija arī strēlnieku karogos,” stāsta T.Pumpuriņš un atgādina, ka pārveidots šis ģerbonis turpina dzīvot karavīru formās.

1920.gadā Satversmes sapulces uzdevums bija izstrādāt Sat­vers­mi un līdz ar to arī apstiprināt karogu un ģerboni. Izrādījās, ģerbonis jāizveido atbilstošāks heraldikas principiem. Daļa Saeimas deputātu uzskatīja, ka saulīte ir pārlieku vienkāršota, ka tā ir kā emblēma. Heraldikas jautājumus uz­ticēja Satversmes sapulces Sat­versmes komisijai. Tās priekšsēdētājs bija Marģers Skujenieks, komisijā bija 26 deputāti. 1920.gada septembrī nolēma, ka jāizveido Heraldikas apakškomisija. Par tās locekļiem ievēlēja pazīstamus politiķus: M.Skuje­nieku kā priekšsēdētāju, Jāni Goldmani kā vietnieku un Ar­vedu Bergu. Viņi nolēma, ka māks­li­niekiem jārīko konkurss, lai izstrādā metus.

Izveidoja ģerboņa žūrijas komisiju, kurā bez trim deputātiem uzaicināja māksliniekus Ģedertu Eliasu un Rihardu Zariņu. No­vembrī izsludināja konkursu. Bija domāts, ka līdz janvārim Latvijai būs jaunais ģerbonis.

“Jau nolikumā bija    ietverts, ko komisija gribētu redzēt ģerbonī: Kurzemes, Zemgales lauvu, Vid­zemes, Latgales grifu, trīs piecstaru zvaigznes. Bija diskusijas, varbūt vajag četras, jo ir taču četri kultūrvēsturiskie novadi, bet palika pie trim.    Noteica, ko vēl varētu, nevis kategoriski, izmantot,” vēstures notikumus stāsta T.Pumpuriņš. Tālākais jau notika, kā pierasts latviešiem.

Mākslinieku aprindās ar tēlnieku Teodoru Zaļkalnu priekšgalā izcēlās protesti, ka tiek ierobežota mākslinieciskā brīvība. Komisija nonāca strupceļā, pieņēma, ka tomēr var brīvi veidot ģerboni. 1921.gada pavasarī  bija skaidrs, ka konkurss jāpagarina. R.Zariņš atteicās no žūrijas komisijas un pats piedalījās konkursā. Viņa vietā komisijā neviens no tiem, kuri kritizēja, negāja. Vienīgais, kurš piekrita, bija gleznotājs Kārlis Brencēns.
Kad noslēdzās konkurss, notika piedāvāto ģerboņu izstāde. “M.Sku­je­nieks bija izstrādājis kritērijus, kā vērtēs. Rezultāti bija bēdīgi – iesniegti 53 darbi, citos avotos norādīts vēl nedaudz lielāks skaits. Vispirms atlasīja tos, kas neatbilst nekādiem kritērijiem, palikušos vērtēja vairākās kārtās. Komisija atzina, ka gala spriedumu nevar pieņemt, un pieaicināja ekspertu Baltijas heraldikas jautājumos, Vidzemes bruņniecības bibliotēkas vadītāju Hermani Bruin­ingu. Nākamajā sēdē komisija secināja, ka neviens bez kardināliem pārveidojumiem neatbilst tam, lai kļūtu par valsts ģerboni. Taču budžetā bija paredzēta nauda godalgošanai, tad, kā protokolā ieraks­tīts, – “relatīvi labākajiem” piešķirt god­algas,” stāsta T.Pum­puriņš.

Pirmo vietu un 10 tūkstošus Latvijas rubļu piešķīra Vilhel­mam jeb Vilim Krūmiņam, 2. – Hermanim Varenam, 3. – studentam Heinriham Līram. “Presē bija ļoti negatīva kritika. M.Skuje­nieks ziņoja Satversmes komisijai, tā ieteica rīkot slēgtu konkursu, lai trīs četri mākslinieki, izmantojot neveiksmīgos darbus, izveido    ģerboni.    R.Zariņš izstrādāja pazīstamo ģerboni. Žūrijas komisija darbu beidza. 15.jūnijā Saeima balsoja par Latvijas ģerboni,” vēstures lappuses šķirsta vēsturnieks.

Kļūst par simbolu

R.Zariņš bija izstrādājis triju veidu ģerboņus: lielo valsts ģerboni, mazo un mazo papildināto.    Bija noteikts, kurš un kad katru drīkst izmantot. “Lai izmantotu lielo valsts ģerboni, bija jālūdz atļauja Valsts prezidentam. Pie­mēram, 1930.gadā, kad cēla Brā­ļu kapu vārtus, Brāļu kapu komiteja vērsās pie Valsts prezidenta, lai atļauj ievietot vārtos kaltu lielo valsts ģerboni,” stāsta T.Pum­puriņš un piebilst, ka    negatīvā attieksme pret jauno valsts ģerboni mākslinieku vidū nenorima. Vēl 1929.gadā    R.Zariņu kriti­zēja. Ģerboņa izmantošana nostiprinājās pēc 1934.gada maija valsts apvērsuma, tad kritika pieklusa.

Tad nāca 1940.gads, padomju un vācu okupācija.    Pēc kara nebija bēgļu ģimenes, kurai nebūtu kāda priekšmeta ar Latvijas valsts ģerboni. Tas bija visās latviešu sabiedriskās ēkās, tika izšūts, darināts kokā.

Kā tad īsti ir?

Vilis Krūmiņš arī nokļuva trimdā, sākumā Vācijā, tad Amerikā. Dzīvoja Ņujorkā, iesaistījās radošajā brālībā “Elles ķēķis”. Viņu bija apmeklējis viens no pazīstamiem trimdas rakstniekiem Teodors Zeltiņš. Sarunā V.Krū­miņš pastāstīja, ka piedalījies ģerboņu konkursā, saņēmis godalgu un cita starpā arī izmetis, ka R.Zariņš viņa darbā tikai nomainījis tautisko vainadziņu pret zvaigznēm un lenti apakšā sasējis mezglā.

Laikrakstā “Laiks” tika publicēts rakstiņš “Vientuļnieks miljonu pilsētā” ar apakšvirsrakstu “Cie­mos pie Latvijas valsts ģerboņa autora”. “Tas kļuva par atskaites punktu, ka ģerbonim ir līdzautors. 1959.gadā 90. jubileju atzīmēja R.Zariņa tuvinieki, un meita uzrakstīja, ka R.Zariņš ir ģerboņa autors. Trimdas aprindās sākās šūmēšanās – kā, īstais taču ir Vilis Krūmiņš. Tika atkārtoti publicēts T.Zeltiņa rakstītais. Trimdas akadēmiskajās aprindās sāka nostiprināties viedoklis, ka ģerboņa autors vai vismaz līdzautors ir Vilis Krūmiņš.

Dokumentos patiesība

Atmodas laikā, kad komisija, kuru vadīja akadēmiķis Jānis Stradiņš,    sāka spriest par valsts ģerboni, arī tai šķita simpātisks trimdas aprindu viedoklis par Vili Krūmiņu kā autoru vai līdzautoru. Tāds viedoklis nostiprinājās. Bija daudz diskusiju, kādam tad būt Latvijas ģerbonim. Atliek pašķirstīt 80. gadu beigu un 90.gadu avīzes. Virsraksti nudien nav tie glaimojošākie, kašķi notiek dažādās aprindās.

Kurš tad ir Latvijas ģerboņa autors? T.Pumpuriņš nepāprotami saka: “Protams, Rihards Zariņš. Izpētot vēstures materiālus, tos konfrontējot,    var precīzāk izsekot ģerboņa vēsturei.      Ir dokuments, to var redzēt arī izstādē, ka    M.Skujenieks ir parakstījis rīkojumu Satversmes sapulces kasei izmaksāt R.Zariņam par Valsts ģerboņa izstrādi. R.Zariņš    parakstījies, ka naudu saņēmis. Tas    dokuments bija starp Satversmes sapulces saimnieciskajiem izdevumiem, kur arī kvītis par iepirktiem sērkociņiem, lupatām šau­teņu stobru tīrīšanai.”

Cēsu muzejā ir novadnieka Kārļa Dzirkaļa savāktie materiāli par Rihardu Zariņu kā    ģerboņa autoru. “ Kārlis Dzirkalis bija labi pazīstams ar R.Zariņa ģimeni. R.Zariņa ģimene 1919.gadā dzīvoja Cēsīs, viņa dēls Jānis karojis Cēsu skolnieku rotā. K.Dzirkalis un J.Zariņš bija labi pazīstami. Materiālos var    labi izsekot visām diskusijām. Protokolos redzams – M.Skujiņš Saeimā referēja par ģerboni, bet ar koreferātiem uzstājās dzērbenieši, deputāti Markus Gailītis un Arturs Ozols, kurš bija Satversmes komisijas sekretārs. K.Dzirkalis vēl paguva izrunāties ar A. Ozolu. Saprotams, trimdā dokumenti nebija pieejami, pētīt bija sarežģīti.    Avīzē publicēts, ka V.Krūmiņam pirmā vieta, tas ir fakts, bet citu dokumentu nebija. Mums ir materiāli, ka tiem, kuri akceptēja V.Krūmiņu kā ģerboņa autoru,      nebija ne argumentu, ne dokumentu. Tika vākti materiāli nevis par to, ko paveicis V.Krūmiņš, bet gan kāds draņķis ir bijis R.Zariņš.

V. Krūmiņu trimdas vidē izprovocēja, un atkāpties nevarēja. Idejas uzturētājs bija mākslas vēsturnieks Jānis Krastiņš. Viņš ar K. Dzirkali bija vienas korporācijas biedri, un K.Dzirkalis negribēja nesaskaņas iznest ārā. Tad K. Dzirkalim tika sameklētas vainas, ka viņš, lūk, Ulmaņlaikā kaut ko nav darījis īsti pareizi.

Tātad 1956.gadā ir T.Zeltiņa raksts avīzē,    1959.gadā R. Za­ri­ņa meitas publikācija. K.Dzir­kalis laikraksta redaktoram El­mā­­ram Rudzītim pieprasīja, lai atsūta V.Krūmiņa vēstuli, kurā viņš raksta, ka “ģerboņa autors esmu es”. Vēstulē    tādu vārdu nav. Tos slejas ievadā uzrakstījis redaktors. V.Krūmiņš tikai pastāsta, kāds slikts cilvēks ir R.Zariņš, bet tas laikrakstā nav publicēts. V.Krū­miņš arī uzsver, ka viņš nezinot, ka R.Zariņš kaut ko būtu heraldikā darījis. Drīz pēc tam V. Krūmiņš nomira, un trimdas laikraksti rakstīja – miris ģerboņa autors.”

T.Pumpuriņš atzīst, ka ģerboņa vēsture pašam bijis interesants pētījums. Notikumos atklājas cilvēku ambīcijas, nenovīdība, neuzticēšanās – kā jau latviešiem, kad par kaut jāvienojas. “Varbūt atkal sāksies diskusija, kurš tad ir Latvijas ģerboņa autors,” ar smaidu saka vēsturnieks T.Pumpuriņš. Aizvien daudzos enciklopēdiskos avotos minēts, ka R. Zariņš radījis ģerboni kopā ar V.Krūmiņu.

Tepat līdzās

Daudzās fotogrāfijās izstādē redzams, kur kādreiz Cēsīs bijis Latvijas ģerbonis. Bijušajā rāts­namā pie griestiem bijis zīmējums, iespējams, tas aizvien noslēpts aiz apšuvuma. Savukārt Sv.Jāņa baznīcā ir vitrāža ar lielo valsts ģerboni. Tā necieta ne kara, ne padomju laikā. T.Pumpuriņš uzskata, ka mūsu ģerbonis ir korekts un grezns. D.Andersons atzīst, ka, veidojot izstādi, izpētījis ģerboni un tajā pamanījis  daudz sīkumu: “Esmu iemīlējis Latvijas ģerboni. Tas rada patriotisku sajūtu.”

Komentāri

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Saistītie raksti

Plaša teritorija jaudīgai uzņēmējdarbībai

00:00
24.11.2024
33

Valmieras pievārtē pagājušajā nedēļā atklāja Industriālā parka būvniecību nepilnu 60 hektāru plašā teritorijā. Darbus plānots pabeigt nākamā gada beigās. Apbūves teritorijā būs inženierkomunikāciju infrastruktūra, liels loģistikas centrs, industriāls elektroenerģijas pieslēgums, plašas stāvvietas, dzelzceļa pievads. Dzelzceļu varēs izmantot, lai nodrošinātu kravu pārvietošanu starp Valmieras dzelzceļa staciju un    Industriālo parku. Paredzēts izbūvēt platsliežu dzelzceļa privātās lietošanas […]

Sava laika personība. Arturs Dronis

00:00
23.11.2024
35

Vairākas paaudzes atceras Arturu Droni – cēsnieku, mākslinieku, skolotāju. Šis ir viņa 120.jubilejas gads. “Viņš bija gleznotāju gleznotājs, skolotāju skolotājs, iedvesmoja skolēnus, sabiedrību gan ar savām gleznām, gan personību. Skatot šodien viņa darbus, varam sajust mākslinieka vienkāršību, inteliģenci. A.Dronis teica, ka katru dienu jāuzglezno kāds portrets, ja nav modeļa, gleznoja pats sevi. Tāpēc starp viņa […]

Jaunieši pagatavo svētku maltīti senioriem

00:00
22.11.2024
51
1

124 seniori Cēsu novadā Lāčplēša dienā saņēma siltu svētku maltīti. Pusdienas Smiltenes tehnikuma jaunieši un “Latvijas Samariešu apvienības” aprūpētāji piegādāja visiem senioriem, kuri novadā saņem pakalpojumu “Aprūpe mājās”. “Senioru emocijas, prieku, laimi, sajūsmu un pateicību nav iespējams aprakstīt,” “Dru­vai” teic Dana Laicāne, vecākā aprūpētāja Cēsu un Valmieras novadā. “Lai gan bijām pieteikuši, ka viņi saņems […]

Automašīnu iegādē cilvēki kļūst arvien racionālāki

10:27
21.11.2024
52

Iegādājoties automašīnu, cilvēki kļūst arvien racionālāki, intervijā aģentūrai LETA norādīja lietoto auto tirgotāja “Longo Group” valdes priekšsēdētājs Edgars Cērps. Pieprasījums pēc vieglajām automašīnām cenu kategorijā zem 10 tūkstošiem eiro palielinājies, bet spēkratiem, kas dārgāki par 20 tūkstošiem eiro, sarucis. Ar Edgaru Cērpu sarunājas LETA žurnāliste Justīne Bere­zovska. “Druvas” lasītājiem piedāvājam saīsinātu interviju.  -Kā pašlaik varētu […]

Zaubē aptieka pārcēlusies uz gaišām un plašām telpām

00:00
21.11.2024
146
1

Zaubē ilgi gaidīts brīdis –vietējā aptieka iekārtojusies ērtākās un gaišākās telpās. Pagājušajā nedēļā uz jauno telpu atklāšanu pulcējās pagasta iedzīvotāji un cilvēki, kas gādāja, lai aptieka būtu mūsdienīga. Zaubes aptieka ir “Lat­vijas aptieka” filiāle, uzņēmuma valdes priekšsēdētājs Alvis Ērglis telpu atklāšanā sacīja: “Šodien vairākkārtīgi izskanēja vārdi – tik saviļņojoši. Un patiesi ir prieks, ka laikā, […]

Sagatavo auto Ukrainai

00:00
20.11.2024
64

Patriotiskās noskaņās Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikuma (VTDT) audzēkņi fondam “Uzņēmēji mieram” nodeva salaboto automašīnu, kas tiks nogādāta Ukrainā. Tehnikums saņēma arī nākamo mašīnu, kuru saremontēs, lai sūtītu ukraiņiem uz fronti. VTDT ir pirmais tehnikums, kurš iesaistījies Ukrainai ziedoto automašīnu tehniskā sagatavošanā, tagad jau to dara septiņas mācību iestādes. “Valsts policijas ziedotais spēkrats, kuru mēs […]

Tautas balss

Vai svarīgākā ir domes vadība

11:01
21.11.2024
49
J. raksta:

“Pagājušajā “Druvas” numurā bija ziņa, ka Cēsu novada pašvaldība par labu darbu valsts svētkos apbalvo 50 darbiniekus. Neviens pagodinātais vārdā nebija nosaukts, bet domes priekšsēdētājs un viņa vietnieki gan minēti pilnībā. Vai tad tikai viņi pelnījuši tādu godu, citi ne,” neapmierinātību ar publikāciju izteica J.

Sveiciens glābējiem un policistiem

11:01
21.11.2024
18
16
Seniore raksta:

“Noskatījos dokumentālo filmu par ugunsdzēsēju glābēju darbu. Tajā bija uzskatāmi parādīti Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta darbinieku pienākumi, reālas situācijas, kādās viņi strādā, ar kādu bīstamību jāsastopas un cik profesionāli viņi atrisina situācijas. Gribu novēlēt visiem, kas strādā šajā dienestā, veselību un izturību un visus sveikt svētkos. Paldies vēlos teikt arī Valsts policijai. Arī tas […]

Kur novilkt robežu

11:39
20.11.2024
33
Lasītāja raksta:

“Lasu, ka Cēsīs Leona Paegles ielai atjaunots Ģimnāzijas ielas nosaukums. Nosaukumā, protams, nav nekā slikta, taču, manuprāt, nav pareizi, ka mēs cenšamies aizslaucīt visu mūsu vēsturi. Šoreiz varbūt ne tik daudz par Cēsīm, bet kopumā. Nav jau neviens cilvēks ideāls, arī rakstnieki, mākslinieki. Katram savi un varbūt daudziem nepareizi uzskati, bet vai tāpēc viņu vārdi […]

Pilsoniska atbildība

11:39
20.11.2024
27
M.N. raksta:

“Paldies priekulietim Gundaram Muceniekam, kurš Lāčplēša dienas rītā Priekuļu birzītē pie piemiņas zīmes Kārlim Ulmanim nopļāva kūlu. G.Mucenieks nežēloja savu laiku un izmantoja arī savu trimmeri,” pastāstīja M.N.

Nevar atrast tualetes

14:54
13.11.2024
66
Seniore no kaimiņu novada raksta:

“Mēs, trīs kundzes astotajā gadu desmitā, no kaimiņu novada bijām ciemos Cēsīs. Izstaigājām pilsētu, vēsturiskās vietas. Kā jau ekskursijā, katrai bija līdzi ūdens pudele. Pienāca brīdis, kad, kā mēdz teikt, daba sauc. Tā kā man Cēsis zināmākas, vedu draudzenes uz Rožu laukumu, atceros, tam līdzās bija pārvietojamās tualetes. Aizgājām, bet nekā, to vairs nav. Un […]

Sludinājumi

Pārdod

23:57
24.11.2024
7

Mēs tīram dīzeļfiltrus visiem automobiļu, kravas transporta, traktoru, harvestera, kombaina un iekrāvēju modeļiem. Neatkarīgi no jūsu transportlīdzekļa veida, piedāvājam profesionālu un efektīvu tīrīšanu. Šī dīzeļfiltru tīrīšanas tehnoloģija ar augstu tvaika temperatūru neietver ķīmisku līdzekļu izmantošanu procesa atvieglošanai, kas nozīmē, ka process ir pilnībā ekoloģisks. Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu vai zvaniet.

Pārdod

23:57
24.11.2024
8

Piedāvājam kvalitatīvas rekuperācijas un ventilācijas sistēmas Jūsu mājām un birojam. Nodrošinām svaigu gaisu un energoefektivitāti, samazinot siltuma zudumus un uzlabojot iekštelpu mikroklimatu. Piedāvājam pilnu servisu – sākot no konsultācijas līdz uzstādīšanai. Uzlabojiet gaisa kvalitāti un ietaupiet enerģiju ar mūsu uzticamajiem risinājumiem. Sazinieties ar mums, lai izvēlētos piemērotāko sistēmu Jūsu vajadzībām! Jautājumu gadījumā rakstiet uz e-pastu […]

Pārdod

23:56
24.11.2024
8

Piedāvājam dažādus apkures risinājumus Jūsu mājām un/vai biznesam. Mūsu klāstā atradīsiet grīdas apsildes sistēmas, infrasarkanos paneļus, gāzes sildītājus un citus energoefektīvus risinājumus, kas nodrošinās komfortu un ietaupīs Jūsu izdevumus. Nodrošinām profesionālu konsultāciju un uzstādīšanu, lai Jūs varētu izvēlēties piemērotāko variantu savām vajadzībām. Sazinieties ar mums jau šodien un uzziniet, kā varam uzlabot Jūsu apkures sistēmu! […]

Piedāvā darbu

08:04
19.11.2024
14

Elektriķis ar pieredzi veic elektroinstalācijas remontus, atjaunošanu, būvniecību, iekārtu pieslēgšanu.

Citi

15:17
13.11.2024
16

Dzīvokļa un iekštelpu remonts, veco mēbeļu utilizācija, demontāžas darbi, busa pakalpojumi utt