Aizvadītajā nedēļā no Latvijas upēm un ezeriem izņemti vairāki nelikumīgi tīkli, turklāt pieķert un saukt pie atbildības izdevies arī pašus maluzvejniekus un makšķerēšanas noteikumu pārkāpējus, informēja Vides aizsardzības asociācijas valdes loceklis un sabiedriskais vides inspektors Juris Valainis.
Pirmdien, 30.maijā, asociācija pārbaudīja lielu skaitu makšķernieku Daugavas abos krastos posmā no Lielvārdes līdz Rīgai. Todien pārkāpumi netika konstatēti. Arī nākamajā dienā līdzīgi tika pārbaudīta makšķerēšanas noteikumu ievērošana Daugavas posmā no Aizkraukles līdz Ķegumam, bet pārkāpumu nebija.
Savukārt trešdien, 1.jūnijā, vides aizstāvji vienlaicīgi veica divus kontroles reidus – makšķerēšanas vietā Daugavā pie Rīgas hidroelektrostacijas (HES) un Ogres upē. Pie Rīgas HES nekādi pārkāpumi netika konstatēti, bet Ogres upē pie Glāzšķūņa inspektori pamanīja nelegāli izliktu zivju tīklu, tāpēc viņi pavadīja nakti slēpnī, gaidot, kad maluzvejnieks savu tīklu nāks ņemt ārā. Nesagaidījuši likumpārkāpēju, vides aizstāvji no rīta paši izņēma 30 metrus garo tīklu un konstatēja, ka tajā ir ieķēries viens liels sapals.
Ceturtdien, 2.jūnijā, vides aizstāvji veica pārbaudi Daugavā, lejpus Rīgas HES. Pārbaudot septiņus makšķerniekus, pārkāpumi netika konstatēti, taču inspektori atrada zivju uzglabāšanas tīkliņu ar trim zandartiem, kas vēl bija pārāk mazi, lai tos drīkstētu ķert. Zandarti bija dzīvi, tāpēc asociācijas biedri tos palaida atpakaļ Daugavā. Pārkāpēju notvert neizdevās, bet, ja šis cilvēks būtu atrasts, viņam nāktos šķirties no 125 latiem par katru nelikumīgi noķerto zandartu, kā arī papildus samaksāt administratīvo sodu, kas varētu būt no 20 līdz 500 latu liels.
Turpinot reidu 2.jūnijā, Vides aizsardzības asociācijas biedriem pievienojās arī Valsts vides dienesta Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes inspektori, un visiem kopā izdevās aizturēt divus maluzvejniekus. Abiem tika noformēti administratīvā pārkāpuma protokoli.
Piektdien, 3.jūnijā, pēc informācijas apkopošanas par nelikumīgu zivju iegūšanu Daugavā, augšpus Pļaviņu HES, pie Rīteriem tika pamanīta vesela maluzvejnieku grupa, taču šie cilvēki paspēja aizbēgt, pastāstīja Valainis.
Naktī uz 4.jūniju inspektori ieraudzīja nelikumīgi izliktus zivju tīklus Mazsunākstes ezerā, kas atrodas Aizkraukles novada Sunākstes pagastā. Vides aizsardzības asociācijas biedri šajā vietā nolēma brīvdienās ierīkot slēpni, lai izdotos notvert pašu likumpārkāpēju.
Tikmēr 4.jūnijā Sausajā Daugavā, kas ir Daugavas kreisā sānteka pie Doles salas, tika pārbaudīti vairāki makšķernieki. Izrādījās, ka trīs no viņiem zivis ķēra bez makšķernieku kartēm, turklāt šīs personas arī pārkāpa normu par atļauto makšķerēšanas rīku skaitu. Likumpārkāpējiem tika noformēti administratīvā pārkāpuma protokoli, pastāstīja Valainis.
Savukārt svētdien, 5.jūnijā, vides aizstāvjiem izdevās notvert Mazsunākstes ezerā gaidīto maluzvejnieku ar visiem tīkliem, bet cits maluzvejnieks tika pieķerts Piksteres ezerā, kas atrodas Jēkabpils novada Viesītes pagastā. Visas zivis, kas bija iepinušās viņu tīklos, vēl bija dzīvas, tāpēc tās tika palaistas atpakaļ ūdenī. Pārsvarā ezeros patlaban ķeras līņi, kuri šajā laikā nārsto, pastāstīja Valainis.
Viņš arī informēja, ka Vides aizsardzības asociācija ir īstenojusi Valsts zivju fonda atbalstītu projektu “Buklets “Makšķernieku noteikumi””, proti, ir sagatavoti 50 000 bukletu ar makšķerēšanas noteikumiem. Jau no nākamās nedēļas šie bukleti bez maksas būs pieejami makšķernieku piederumu veikalos.
Valainis atzina, ka aizvadītā nedēļa, vērtējot pieķerto maluzvejnieku skaitu, ir bijusi produktīva. Vides aizsardzības asociācijas valdes loceklis arī piebilda, ka pēdējā laikā arvien labāka sadarbība veidojas ar pašiem makšķerniekiem, kuri acīmredzot apzinās, ka maluzvejnieki faktiski izķer viņu zivis. Šī makšķernieku atsaucība esot vērtējama ļoti pozitīvi.
LETA
Komentāri