Kalnu slēpošanas cienītājiem šodien (8.12.) trases atvērs abi mūsu novada kalnu slēpošanas kompleksi – “Ozolkalns” un “Žagarkalns”.
Aizvadītās nedēļas nogalē dažas nogāzes slēpotājiem vēra “Baiļi” Valmierā, Gaiziņkalns, “Reiņa trase” Siguldā, bet šonedēļ jau visi Vidzemes kalnu slēpošanas kompleksi uzņems apmeklētājus.
Slēpošanas kompleksā “Ozolkalns” stāsta, ka šodien atvērta būs bērnu trase un zaļā trase, bet turpinās sniega ražošana, lai visas kompleksa iespējas būtu pieejamas slēpotājiem. “Žagarkalnā” atvērtas abas mācību trases: Cīruļkalns ar diviem pacēlājiem; arī Žagarkalna nogāze, kas dienas gaitā varētu kļūt slēpojama pat visā platumā. Arī kafejnīca strādās “zaļajā” režīmā.
Atbilstoši normatīvo aktu prasībām Latvijā trases iespējams izmantot tikai “zaļajā” režīmā, tātad slēpotājiem līdzi jābūt “Covid-19” vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātam un personu apliecinošam dokumentam. “Un ikvienam jābūt gatavam tos uzrādīt, lai nerodas pārpratumi vai nepatīkamas situācijas,” norāda slēpošanas kompleksa “Žakarkalns” pārstāvis Vadims Kameņevs. Viņš arī aicina ielāgot, lai ļautos slēpošanas priekiem, vieta jārezervē kompleksa mājaslapā vai pacēlāja biļete jānopērk iepriekšpārdošanā, izmantojot rezervēšanas sistēmas. Jāielāgo, ka biļetes iepriekšpārdošanā ir lētākas, nekā rezervējot un maksājot par tām slēpošanas kompleksā.
“Pacēlāja biļetes varēs nopirkt arī uz vietas, ja vien tās iepriekš būs rezervētas. Iepriekšējā rezervācija nepieciešama tāpēc, ka uz kalna atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem drīkst atrasties vien noteikts cilvēku skaits.”
Tas gan nav nekas jauns, tiem, kuri jau pērn izmantoja slēpošanas kompleksu pakalpojumus, šī kārtība ir zināma.
Jāņem arī vērā, ka ir paaugstinājušās pacēlāju pakalpojuma cenas. V. Kameņevs uzskata, ka pieaugums ir adekvāts, ņemot vērā, kā palielinājušās elektrības un degvielas cenas, salīdzinot ar iepriekšējo ziemu: “Jāteic, izmaksas ir kāpušas vairāk, nekā esam cēluši cenas, jo cenšamies maksu turēt iespējami pieņemamu visiem slēpot gribētājiem. Dažkārt ir jūtama neizpratne par cenu pieaugumu, bet jāsaprot, ka tas saistīts tieši ar šiem diviem faktoriem – degvielu un elektrību -, kas tieši veido lielākas izmaksas, lai sagatavotu un uzturētu slēpošanas trases.”
“Žagarkalna” pārstāvis arī stāsta, ka epidemioloģiskā situācija likusi mainīt prioritātes: “Ja kādreiz mums bija svarīgi atvērt vismaz vienu trasi pirmajiem Latvijā, tagad, ņemot vērā apmeklētāju skaita ierobežojumu, galvenais ir atvērt iespējami vairāk trašu, kas ļauj uzņemt iespējami vairāk apmeklētāju. Tāpēc arī kalnu atveram tikai tagad, kad pakalpojumu varam piedāvāt lielākam skaitam cilvēku.”
Laika apstākļi gan šonedēļ tiek solīti ļoti mainīgi, no liela sala nedēļas vidū līdz atkusnim nedēļas nogalē. “Ozolkalnā” gan noraida bažas, ka aukstais laiks varētu atbaidīt slēpotājus, pagājušais gads pierādījis, ka īstie šīs aktīvās atpūtas cienītāji gaidīt gaida brīdi, kad varēs doties uz kalnu. Pērn arī dienās, kad gaisa temperatūra noslīdēja zem -20 grādiem, slēpot gribētāju nav trūcis.
Savukārt “Žagarkalnā” norāda, ka arī solītais atkusnis nebiedē. Uz trasēm sniegs sagatavots vismaz pusmetra biezumā, tāpēc pat divu nedēļu atkusnis neietekmēšot kompleksa darbību.
Cik gara būs šī sezona, to, šķiet, nevar prognozēt neviens, bet iepriekšējā ziema kalnu slēpošanas kompleksiem bija samērā veiksmīga, jo ilga aptuveni 15 nedēļas.
“Tas ir labs rādītājs,” saka V. Kameņevs. “Arī noslogojums bija pietiekams, bet arī jāteic, ka tas bija nelielas atelpas gads, salīdzinot ar pāris tukšajām sezonām iepriekš. Pērnā ziema ļāva veikt nepieciešamās investīcijas. Atjaunojām ūdens sūknētavu, kas apmeklētājiem varbūt neko neizteiks, bet trašu uzturēšanas darbā bija svarīgi. Tas ļauj palielināt ūdens padevi, kas savukārt ļauj saražot vairāk sniega. Ieguldījām līdzekļus arī inventāra nomā, gan iegādājoties jaunu inventāru, gan atsvaidzinot un pārbūvējot telpas, lai iekštelpās varētu apkalpot vairāk cilvēku.”
Abu slēpošanas kompleksu pārstāvji norāda, ka pirms došanās uz trasi vienmēr vērts ieskatīties konkrētā kompleksa mājaslapā, kur atrodama aktuālā informācija par šī brīža epidemioloģiskajām prasībām.
Komentāri